Երբ Թուրքիան կկարգավորի հարաբերությունները Հայաստանի հետ. Ֆիդանի մեկնաբանությունը
Թուրքիայի իշխանությունները պատրաստ են կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, երբ դրա համար անհրաժեշտ պայմանները ի հայտ գան։ «Türkıye» թերթին տված հարցազրույցում այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը ։
«Փաշինյանի կառավարությունը շատ կարևոր քայլեր է ձեռնարկել (կարգավորման ուղղությամբ)։ Մեր նախագահի հրահանգով ձեռնարկվել են բազմաթիվ կարևոր քայլեր, այդ թվում՝ ուղիղ առևտրի և օդային հաղորդակցության հաստատում։ Նոր շրջանում անելիքները նույնպես պարզ են։ Մենք պատրաստ ենք կարգավորման, երբ դրա համար անհրաժեշտ պայմանները ի հայտ գան», - նշել է Ֆիդանը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը նախկինում շնորհավորել էր Փաշինյանին հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։ Նրանց միջև հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու կողմերն էլ գոհունակություն են հայտնել շփումների ակտիվացման կապակցությամբ։
Սահման ունենալով հանդերձ՝ Հայաստանն ու Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն. սահմանը փակ է 1993 թվականից։ Անկարան և Երևանը հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում են։ Առայժմ կողմերը համաձայնել են բացել սահմանը դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։

Фидан рассказал, когда Турция будет готова к нормализации отношений с Арменией
Власти Турции готовы к нормализации отношений с Арменией при появлении для этого необходимых условий. Об этом заявил глава турецкого МИД Хакан Фидан газете Türkıye по итогам визита в Россию, который состоялся 16-17 июня.
"Правительство [Никола] Пашиняна предприняло очень важные шаги [в вопросе нормализации]. По воле нашего президента [Тайипа Эрдогана] сделано много важных шагов, включая налаживание прямой торговли и авиаперевозок. Что еще предстоит сделать в новый период, также ясно. Мы готовы к нормализации, когда для этого появятся необходимые условия", - отметил Фидан.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ранее поздравил Пашиняна с победой на парламентских выборах 7 июня. В ходе телефонного разговора, состоявшегося между ними, стороны выразили удовлетворенность активизацией контактов.