Փաշինյանի՝ ԱԺ-ում հնչեցված ձևակերպումները հիմնավորում են կասկածներն ու պնդումները, որ Բաքուն միջամտում է ՀՀ ներքին գործերին. Աբրահամյան
09:58 18/06/2026
«Փաստորեն, Ադրբեջանի նախագահը, ի դեմս իր օգնականի՝ Հաջիևի, սրանց գլխին «կոնտռոլ» է դրված՝ «խաղաղության» ռիսկերը կառավարելու և Բաքվի պահանջատիրությունն իրացնելու համար»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, Փաշինյանի՝ ԱԺ-ում այս առումով հնչեցված ձևակերպումները հիմնավորում են այն կասկածներն ու պնդումները, որ Բաքուն միջամտում է ՀՀ ներքին գործերին, իսկ սրանք էլ, ադրբեջանական զայրույթն ու անհանգստությունը փարատելու համար, ներսում սեփական ժողովրդին են ահաբեկում:
«Սրանք ոչ միայն Ադրբեջանի պահանջով սահմանադրություն են փոխում, բանակցությունները՝ Բաքվի տրամադրությամբ կառուցում, այլև ադրբեջանական մտահոգությունները մեղմելու համար ռեպրեսիվ ապարատն են գործի դնում»,- գրել է Աբրահամյանը։

Armenian opposition lawmaker Tigran Abrahamyan said Prime Minister Nikol Pashinyan’s remarks in parliament support claims that Azerbaijan is interfering in Armenia’s internal affairs.
“Pashinyan’s comments n parliament substantiate suspicions and assertions that Baku is interfering in Armenia’s internal affairs,” Abrahamyan wrote on Facebook on Thursday.
He further alleged that Azerbaijani President Ilham Aliyev, acting through his aide Hikmet Hajiyev, is effectively exercising oversight over the Armenian government in an effort to manage the risks facing the peace process and to advance Baku’s demands.
According to Abrahamyan, Armenian authorities are attempting to dispel Azerbaijani anger and concerns by targeting their own citizens domestically.
“They are not only changing the constitution at Azerbaijan’s demand and conducting negotiations according to Baku’s preferences, but are also employing a repressive apparatus to alleviate Azerbaijani concerns,” he said.