Պատերազմի եռագլուխ դևը Նիկոլ Փաշինյան-Ալիև-Էրդողանն է. Քրիստինե Վարդանյան
«Իլհամ Ալիևն ուղիղ ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուղրեձներից մեկն այն էր, որ իրենք պետք է գնան և բանակցեն, երկրորդն՝ այն էր, որ այլ լուծում չկա, բացի բանակցությունները, երրորդը, որ Ադրբեջանը չի կարող պատերազմ սկսել, չորրորդը՝ եթե պատերազմ սկսի իր(Ադրբեջանի) դեմ պատժամիջոցներ կկիրառեն»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամին Ալիևի վերջին հայտարարությունից մեջբերում արեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը։
Պատգամավորը փաստեց, թե դրանից երևում է, թե ինչ ոճով են վարվել բանակցությունները։
«Ինչպես եղավ, որ բանկացային գործընթացը խեղվեց և շեղվեց, որ Հայաստանը մենակ մնաց իր դեմ սանձազերծված պատերազմում, ու դրանից հետո էլ գործող իշխանությունը հպարտորեն հայտարարում է՝ դե մենակ մնացինք մեզ օգնող չեղավ։ Այս ամենը դատեք բանակցողների բանակցային հմտությւոններից»,-ասաց Վարդանյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ՀՀ իշխանությունները հայտարարում էին, որ «արևամտյան Ադրբեջանի» թեման օգոստոսի 8-ի հայտարարությունից հետո փակվել է, բայց դրանից հետո ադրբեջանում ավելի շատ են այդ թեմայով խոսել, քան երբևե։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչու ընդդիմությունը չի գալիս խորհրդարան՝ Վարդանյանը նկատեց, որ այն մարտավարությունը՝ հավելելով.
«Հարցուպատասխանին մեր չմասնակցելու պարագայում դուք տեսաք, թե որտեղից է գալիս ագրեսիան և հիստերիան։ Երբ մասնակցում ենք, ասում են՝ երկուսդ էլ իրար արժանի եք, մի սրեք այդ բառապաշարը, չենք ուզում լսել։ Ընդդիմությունը վերջին նիստերին չի գալիս, կար գորգռոցը, կար հիստերիա, կար վիրավորանքը ու տեսանք թե այն որտեղից է գալիս»։
Մենք նպատակ չունենք մարտավարություն փոխել, նպատակ ունենք նպատակներ փոխելու հետ, որը երբեք չենք արել և չենք անելու։
Անդրադառնալով ընդդիմության համագործակցության մասին հարցին՝ Քրիստինէ Վարդանյանն ասաց. «Մենք էինք այն քաղաքական ուժը, որ նախընտրական շրջանում ասել ենք, որ այո, համագործակցություն պետք է, որովհետև ստեղծված քաղաքական իրավիճակը, չկա մի քաղաքակամ ուժ կամ անհատ, որ կարողանա միայնակ լուծել խնդիրը, ուրախ ենք որ գնում ենք այդ ճանապարհով։ Թույլ տվեք ասել, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր գործողությամբ և հռետորիկայով ամբողջովին նպաստում է, որ ընդդիմությունը հասկանա իրականությունը և գնա այդ ճանապարհով»։
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ նաև ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած որակումներին։
«Պատերազմի եռագլուխ դևը Նիկոլ Փաշինյան-Ալիև-Էրդողանն է։ Մենք պատերազմի այդ եռագլուխ դևի հետ համագործակցություն չենք պատկերացնում, պատկերացնում ենք պայքար իրենց դեմ ու առաջինը այդ դևի ամենախամաճիկ, կախված գլխի դեմ պայքարն է»,-ասաց Վարդանյանը և դիմեց ՔՊ-ականներին, թե հաղթանակ են տոնել, ինչ է կատարվում իրենց հետ, ինչու են ավելի ագրեսիվ, հիստերիկ, գռեհիկ դարձել, անգամ երբ մենակ են խորհրդարանում և եննթադրեց, որ ինչ որ մեկին խոստացել էին սահմանադրական մեծամասնություն , բայց չեն կարողացել ստանալ։
Նա բացատրեց, թե ինչու «Հայաստան» դաշինքին չի հաջողվում իշխանափոխություն ապահովել՝ նշելով, թե որովհետև Հայաստանում տեռոր է մտքի, խղճի ազատությունների բոլոր տեսակների։
«Այնպիսի խախտումներ են տեղի ունեցել, որ աննախադեպ են անգամ Հայաստանի պատմության ընթացքում, ի վերջո ՀՀ պատմության մեջ երբևէ ուղիղ եթերում մի ամբողջ ուժի ձայներ չեն գողացվել և մի ուժ, ոչ թե ժողովրդի, այլ ԿԸՀ-ի քվեարկությամբ դուրս չի թողնվել խորհրդարանից»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։

Кристине Варданян: Трехглавый демон войны – это Никол Пашинян, Алиев и Эрдоган
«Ильхам Алиев прямо заявил, что одним из посланий сопредседателей Минской группы ОБСЕ было – идите и ведите переговоры. Второе заключалось в том, что другого решения нет. Третье – что вы (Азербайджан) не можете начать войну. Четвертое – что если вы (Азербайджан) начнете войну, против вас будут введены санкции», – процитировала последнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева депутат НС РА 8-го созыва от фракции «Армения» Кристине Варданян во время парламентских брифингов.
По ее словам, из этого становится понятно, в каком формате и стиле велся переговорный процесс.
«Как получилось, что переговорный процесс был сорван и искажен, что Армения осталась одна в войне, развязанной против нее, а затем действующая власть РА с гордостью заявляет: да, мы остались одни, нам никто не помог. Судите обо всем этом по переговорным навыкам тех, кто вел переговоры», – сказала Варданян.
Депутат напомнила, что власти Армении заявляли, будто тема т.н. «Западного Азербайджана» была закрыта после Вашингтонского заявления от 8 августа 2025 года, однако после этого в Азербайджане о ней стали говорить чаще, чем когда-либо прежде.
Отвечая на вопрос журналиста о том, почему оппозиция не приходит в парламент, Варданян заметила, что нынешняя тактика себя оправдывает.
«Мы не участвовали в правительственном часе, и вы увидели, откуда исходят агрессия и истерика. Когда мы участвуем, нам говорят: мол, вы друг друга стоите, не обостряйте риторику, мы не хотим это слушать. На последних заседаниях оппозиции не было, но мы все равно увидели крики, истерику и оскорбления, и стало очевидно, откуда все это исходит», – отметила она.
«Мы не ставим перед собой цель менять тактику. Мы ставим перед собой цель не изменять своим целям, чего никогда не делали и делать не будем», – добавила депутат.
В ответ на вопрос о сотрудничестве оппозиционных сил, К. Варданян напомнила, что блок «Армения» был той самой силой, которая в том числе и в предвыборный период заявляла о необходимости сотрудничества, поскольку ни одна политическая сила или отдельный деятель, как указала она, не могут в одиночку разрешить сложившуюся ситуацию.
«Нам отрадно, что теперь движемся по этому пути. Позвольте сказать, что Никол Пашинян своими действиями и риторикой в ​​полной мере способствует тому, чтобы оппозиция осознала реальность и придерживалась этого курса», – сказала Варданян на брифинге в парламенте 19 июня.
Оппозиционный депутат также прокомментировала высказывания Никола Пашиняна в Национальном Собрании.
«Трехглавый демон войны – это Никол Пашинян, Алиев и Эрдоган. Мы не представляем какого-либо сотрудничества с этим трехглавым демоном войны. Мы представляем борьбу против него, и в первую очередь – против самой зависимой и марионеточной его головы», – сказала Варданян.
Обращаясь к представителям правящей партии «Гражданский договор», она заявила: «Вы празднуете победу на выборах, так что же с вами происходит? Почему вы стали еще более агрессивными, истеричными и грубыми, даже оставшись одни в парламенте?» По ее предположению, кому-то было обещано конституционное большинство, однако получить его не удалось.
Варданян также объяснила, почему, по ее мнению, оппозиции пока не удается добиться смены власти.
«Потому что в Армении существует террор против свободы мысли, совести и других фундаментальных свобод. Были допущены такие нарушения, которые беспрецедентны в истории Армении. В истории Республики Армения еще никогда в прямом эфире не похищались голоса целой политической силы (партии ʺПроцветающая Арменияʺ бизнесмена Гагика Царукяна. – Ред.), и еще никогда политическая сила не оказывалась за пределами парламента не по воле народа, а по решению Центральной избирательной комиссии», – заявила депутат.