Ա.Վարդևանյանը մուտքագրել է ԱԺ հունիսի 7-ի ընտրության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը ՍԴ
Հունիսի 19-ին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը մուտքագրել է Ազգային ժողովի հունիսի 7-ի ընտրության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը Սահմանադրական դատարան։
«Դաշինքը, հիմք ընդունելով իշխանությունների կողմից կազմակերպված զանգվածային ու կազմակերպված ընտրախախտումները, պահանջում է անվավեր ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2026 թվականի հունիսի 14-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ» թիվ 258-Ա որոշումը և անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, կամ նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ»,-հայտնում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը։

The opposition Strong Armenia alliance has petitioned the Constitutional Court to invalidate the results of the June 7 parliamentary elections, alleging widespread and coordinated electoral irregularities.
Its member Aram Vardevanyan filed the appeal with the Constitutional Court on June 19, challenging the legitimacy of the vote and the official results certified by the Central Electoral Commission (CEC).
In a statement, alliance spokesperson Marianna Ghahramanyan said the group is seeking to overturn CEC Resolution No. 258-A, adopted on June 14, which formally approved the results of the parliamentary elections.
The alliance argues that the election was marred by “massive and organized electoral violations” carried out with the involvement of authorities. On that basis, it has asked the Constitutional Court either to invalidate the election results entirely or to order a second round of voting.