«Հայաստան» դաշինքը դիմում կներկայացնի ՍԴ՝ պահանջելով ընտրությունների արդյունքի վիճարկման գործով քննությունից հեռացնել Սեդա Սաֆարյանին
15:07 22/06/2026
«Հայաստան»  կուսակցությունների դաշինքը դիմում կներկայացնի Սահմանադրական դատարան՝  պահանջելով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործով քննությունից հեռացնել ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանին։
«Սեդա Սաֆարյանը 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Բաբաջանյան-Շիրինյան» դաշինքի ցուցակով պատգամավորի թեկնածու է եղել, այսինքն՝ նա Արման Բաբաջանյանի քաղաքական թիմակիցն է եղել, իսկ Արման Բաբաջանյանը 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ նույնպես ՍԴ դիմում է ներկայացրել»,- Panorama.am-ին ասաց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Սահմանադրական դատարանը ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու և վերաքվեարկություն նշանակելու համար ՍԴ դիմումներ են ներկայացրել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը,  «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցությունը,  «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը։ Սահմանադրական դատարանը բոլոր դիմումները միավորել է և քննելու է դատարանի նույն նիստում, որը տեղի կունենա հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Զեկուցողը ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանն է։

Блок «Армения» обратится в КС с требованием отстранить Седу Сафарян от рассмотрения иска об итогах выборов
16:08 22/06/2026
Блок партий «Армения» намерен обратиться в Конституционный суд (КС) с требованием отстранить судью КС Седу Сафарян от рассмотрения дела об оспаривании итогов выборов в НС РА 7 июня.
«Седа Сафарян во время парламентских выборов 2021 года была кандидатом в депутаты по списку блока “Бабаджанян-Ширинян”, то есть являлась политическим соратником Армана Бабаджаняна. В свою очередь, Арман Бабаджанян также подал жалобу в Конституционный суд по поводу результатов выборов, состоявшихся 7 июня 2026 года», – заявил Panorama.am адвокат Ованнес Худоян.
Напомним, согласно процедурным решениям Конституционного суда, судьи КС Артак Зейналян и Владимир Варданян не будут участвовать в рассмотрении дела об оспаривании результатов выборов. По решениям суда, их участие в рассмотрении дела невозможно, поскольку они имеют «предвзятое отношение к лицу, выступающему в качестве стороны, его представителю или другим участникам процесса».
19 июня семь блоков и партий подали в Конституционный суд Армении иски с требованием признать прошедшие парламентские выборы недействительными. 21 июня КС решил объединить все поданные иски в одно дело.