Եթե իրողությունները դիտարկում ենք քաղաքական պրոցեսի բազմաշերտության պրիզմայով, ապա արդյունք ասվածը ևս պետք է չափենք այդ տրամաբանությամբ. Քաղաքական վերլուծաբան
«Հունիսի 26-ին Սահմանադրական դատարանը քննելու է ընտրության արդյունքի վերաբերյալ բողոքները: Բոլոր ուժերի բողոքները քննելու է այսպես ասած միանգամից: Շատ տարածված է գնահատականը, որ ՍԴ չի փոխի ոչինչ եւ միամտություն է ակնկալել, թե Սահմանադրական դատարանը կվերանայի ընտրության արդյունքը»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
«Չգիտեմ: Օրինակ, 2003 թվականին ոչ ոք չէր ակնկալում, թե Սահմանադրական դատարանը նախագահի ընտրության վերաբերյալ իր վճռում կարող է խորհուրդ տալ մեկ տարի անց իրականացնել «վստահության հանրաքվե»: Իհարկե դա խոշոր հաշվով ամեեւին չփոխեց ընտրության արդյունքը, սակայն շատ էական դետալ էր թե հետագա քաղաքական իրողությունների, թե նաեւ ներիշխանական հարաբերությունների համար:
Հետեւաբար, կրկնեմ այս օրերին քանիցս արտահայտած միտքս, որ, եթե մենք իրողությունները դիտարկում ենք քաղաքական պրոցեսի բազմաշերտության պրիզմայով, ապա արդյունք ասվածը եւս պետք է չափենք այդ տրամաբանությամբ, չտրելով կարծրատիպայնության կամ էմոցիոների:
Առաել եւս, որ, կրկնեմ՝ չկա որեւէ այլ ավելի արդյունավետ, ավելի հուսալի, ավելի երաշխավորված փոփոխության կամ շրջադարձի հեռանկար պարունակող անելիք:
Հետեւաբար, կարծում եմ, որ պետք է գնալ հանդարտ, լայնահուն աշխատանքի եւ մանրակրկիտ, ոսկերչական հաշվարկի ճանապարհով»։

Рассмотрение жалоб по выборам в КС: оценка политического обозревателя
«Конституционный суд 26 июня рассмотрит жалобы, касающиеся результатов выборов. Обращения всех политических сил будут рассмотрены, так сказать, одновременно. Широко распространено мнение, что КС ничего не изменит и наивно ожидать, что Конституционный суд пересмотрит итоги выборов», – пишет политический обозреватель Акоп Бадалян.
Он отмечает:
«Не знаю. Например, в 2003 году никто не ожидал, что Конституционный суд в своем решении по президентским выборам может рекомендовать провести через год «референдум доверия». Конечно, в глобальном смысле это никак не изменило результаты выборов, однако стало весьма существенной деталью как для последующих политических процессов, так и для отношений внутри власти.
Поэтому вновь повторю мысль, которую неоднократно высказывал в последние дни: если мы рассматриваем происходящее через призму многослойности политического процесса, то и понятие результата следует оценивать в этой логике, избегая стереотипов или эмоций.
Тем более что, повторюсь, не существует иного пути с перспективой более эффективного, более надежного и более гарантированного изменения или перелома.
Поэтому, считаю, необходимо идти путем спокойной, последовательной работы и тщательных, почти ювелирных расчетов».