Մտածում էի, ավելի լուրջ գործերով կգան, այս ամենը ծիծաղելի է. Իշխան Սաղաթելյան
«Ծիծաղելի հոդվածներով են։ Ինչ–որ քրեական վարույթի շրջանակներում խուզարկություն էին իրականացնում ԴԱՀԿ-ի պահանջները չկատարելու ինչ-որ անհասկանալի պատճառով»,-  լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով այսօր առավոտյան իր տան խուզարկությանը։
Նա նշեց, որ մեծ խմբով էին եկել, ամբողջ շենքը շրջափակել էին, առգրավել են տան զարդերը, որոշ կանխիկ գումար։
«Սա վերջին 7 տարիներին հերթական ապօրինի հետապնդումն է, հերթապան ապօրինի գործընթացն է։ ԴԱՀԿ-ին ներգրավել են այս պրոցեսի մեջ, ԴԱՀԿ-ն ինչ-որ ապօրինի պահանջներ է ներկայացրել, այդ շրջանակներում դիմել ենք վարչական դատարան զուտ իմ տարրական իրավունքները պաշտպանելու համար։ Այս ընթացքում շատ արագ դատախազությունը գործ է հարուցել, ուղարկել է քննչական կամիտե, վարույթ են նախաձեռնել»,-ասաց Ի. Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, որ գործը մի քանի օր առաջ՝ ընտրություններից հետո է հարուցվել։
«Բայց պրոցեսը մի երեք ամիս բզբում էին։ ԴԱՀԿ-ն ապօրինի պահանջ է ներկայացրել։ Չնայած դրան, որ ասել ենք՝ պահանջն ապօրինի, իրավունքի հետ կապ չունի, հերթական հետապնդումն է, բայց նույնիսկ այս դեպքում չենք հրաժարվել, փորձել ենք նամակագրություն իրականացնել, պարզաբանումներ պահանջել։ Ամեն անգամ չեն կարողացել մեր տրված հարցերին պատասխանել»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Նա ընդգծեց՝ «մտածում էի, ավելի լուրջ գործերով կգան»։
«Ժամանակին՝ Սահմանադրական կարգի տապալում, զանգվածային անկարգություն, նման հոդվածներ էին դնում։ Այս ամենը ծիծաղելի է։ Մենք ամեն սցենարի պատրաստ ենք, այս մեթոդներով որևէ հաջողության չեն հասնի։
Ամեն առավոտ սպասում ենք ինչ-որ ուժային կառույցի հերթական ապօրինության։ Բոլոր հնարավոր միջոցներով մեր իրավունքները պաշտպանելու ենք։ Եթե մեկը հույս ունի, որ սրանից նահանջելու ենք, լավ չեն ճանաչում, 7-8 տարվա անցած ճանապարհից հետո պետք է իրենց եզրակացություններն արած լինեին»,- ասաց Ի.Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, որ այս պահին կարգավիճակ չունի. «Այս պահին գործ է հարուցված, դեռ կարգավիճակ չունեմ, կանչել են հարցաքննության»։

Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», депутат Национального Собрания от оппозиционного блока «Армения», кандидат в депутаты от той же политсилы Ишхан Сагателян прокомментировал обыски в своем доме.
«Смехотворные статьи. Обыски проводились в рамках какого-то уголовного дела за невыполнение требований Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА). Все здание оцепили, была большая следственная группа», - заявил Ишхан Сагателян в беседе с журналистами.
По его словам, конфисковали украшения, некоторую наличную сумму.
«Это очередное за последние 7 лет незаконное преследование, очередной незаконный процесс», - отметил Сагателян.
По его словам, Службу принудительного исполнения судебных актов втянули в этот процесс, и ведомство, как указал он, предъявила какие-то незаконные требования.
«В этих рамках мы обратились в Административный суд исключительно с целью защиты моих элементарных прав. За это время прокуратура очень оперативно возбудила дело, направила его в Следственный комитет, было инициировано производство», - заявил Ишхан Сагателян.
Он отметил, что дело было возбуждено несколько дней назад - уже после выборов.
«Однако над самим процессом они ковырялись около трех месяцев. Служба принудительного исполнения судебных актов выдвинула незаконное требование. Несмотря на то, что мы заявляли, что это требование незаконно, не имеет ничего общего с правом и является очередным проявлением преследования, даже в этих условиях мы не отказались от взаимодействия, пытались вести переписку, требовали разъяснений. Каждый раз они оказывались не в состоянии ответить на озвученные нами вопросы», — сказал оппозиционный депутат.
Он подчеркнул: «Я думал, что придут с более серьезными делами».
«В свое время предъявлялись такие обвинения, как свержение конституционного строя, массовые беспорядки и подобные статьи. Все это выглядит смешно. Мы готовы к любому сценарию, и этими методами они не добьются успеха.
Каждое утро мы ожидаем очередного беззакония со стороны того или иного силового ведомства. Мы будем защищать свои права всеми возможными средствами. Если кто-то надеется, что после этого мы отступим, значит, они нас плохо знают. После пройденного за последние 7–8 лет пути они уже должны были сделать соответствующие выводы», — заявил И. Сагателян.
Он также отметил, что в настоящее время не имеет процессуального статуса:
«На данный момент дело возбуждено, однако у меня пока нет процессуального статуса. Меня вызвали на допрос».