Ադրբեջանական ամեն հանցանքի հետևից պետք է գնալ մինչև վերջ. Թաթոյան
«2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մի շարք գործընկերների հետ Արցախում էի»,-գրում է «Միասնության թևեր» կուսակցության նախագահ Արման Թաթոյանը:
«Հիշում եմ, երբ հայտնաբերվեց ՊԲ մայոր Հայկ Թորոյանի մարմինը. նրան դաժանաբար սպանել էին ադրբեջանական զինվորականները` կենդանության օրոք կտրելով նրա աջ ձեռքը, հետո ձախ ձեռքն ու գլուխը:
Ադրբեջանական ամեն հանցանքի հետևից պետք է գնալ մինչև վերջ: Հայկ Թորոյանի գործով ՄԻԵԴ հունիսի 18-ի վճիռը կարևոր օրինակ է` հանուն մեր իրավունքների ու արդարության, և շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր այս գործով իրավապաշտպան աշխատանք են տարել:
Հայաստանին պետք է այնպիսի իշխանություն, որ նշված բոլոր գործերը դառնան Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, կրթության և ազգային հիշողության կարևոր հիմքեր, որպեսզի պաշտպանենք մեր իրավունքները և կանխենք նման հանցագործությունների կրկնությունը»,-գրում է Թաթոյանը։

Арман Татоян: Каждое преступление Азербайджана должно получить правовую оценку
«Во время Апрельской войны 2016 года я вместе с рядом коллег находился в Арцахе», – написал кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» на состоявшихся 7 июня выборах в НС РА, экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Помню, когда было обнаружено тело майора Армии обороны Айка Торояна. Азербайджанские военнослужащие зверски убили его, при жизни отрезав ему сначала правую руку, затем левую руку и голову.
За каждым преступлением Азербайджана нужно идти до конца. Решение Европейского суда по правам человека по делу Айка Торояна, вынесенное 18 июня, является важным примером борьбы за наши права и справедливость. Благодарю всех, кто вел правозащитную работу по этому делу.
Армении необходима такая власть, при которой все подобные дела станут важной основой внешней политики, системы образования и национальной памяти, чтобы мы могли защищать свои права и не допустить повторения подобных преступлений», – написал Татоян.