«Սա ինքնախոսովանական ցուցմունք, որ 5000 մարդnւ գլnւխ կերել է գիտակցաբար». Սաղաթելյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
12:40 27/06/2026
«Սա ինքնախոսովանական ցուցմունք է սույն անձի կողմից, որ Արցախը հանձնել է գիտակցաբար, 5000 մարդու գլուխ կերել է գիտակցաբար, 150000 մարդու անտուն, անհայրենիք, անգերեզման է դարձրել գիտակցաբար, որպեսզի իր իսկ բնութագրմամբ՝ հասնի այս լավ կետին»,– հայտարարեց  ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝  անդրադառնալով   Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ՝ «ես այն մարդն եմ, ով ասել է՝ Արցախը Հայաստան է և վերջ, և այդ ասելու արդյունքում է, որ մենք հասել ենք այս կետին»։
Սաղաթելյանը շարունակեց. «Խնդրում եմ ուշադրություն, եթե մինչև հիմա Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր, որ հայտարարել է՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», որովհետև այդ ժամանակ այդպես է մտածել և այդպես է տեսել հարցերի լուծման ճանապարհը, հիմա շատ ուղիղ ասում է, որ հանձնել է Արցախը, 5000 մարդու գլուխ կերել է, Ադրբեջանի զորքերը բերել նստեցրել է Հայաստանի տարածքում այս կետին հասնելու համար»։
Նրա խոսքով,  «այս տեսանյութը նաև նրանց համար է, ովքեր դեռ կարծում են, որ, դե, խեղճ Նիկոլն ի՞նչ աներ, ամեն ինչ որոշված էր և այդպես էլ պետք է լիներ»։
«Բնականաբար ոչ՝ պատերազմը, պատերազմի արդյունքը, պատերազմի հետևանքները Նիկոլ Փաշինյանի կողմից գիտակցված և հետևողական քայլի արդյունքն էր՝ բոլոր հետևանքներով, իսկ այն կետը, որին հասցրեց իշխանությունը, ինչ վիճակում ենք և դրան ինչ է հետևելու, դրա մասին շատ ենք ասել և դեռ խոսելու ենք»,– ասաց Սաղաթելյանը։

Armenian opposition lawmaker Ishkhan Saghatelyan has again accused Prime Minister Nikol Pashinyan of deliberately surrendering Artsakh (Nagorno-Karabakh), saying his recent remarks amount to a confession of responsibility for the devastating consequences of the war.
Saghatelyan, a senior member of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) and an MP of the Hayastan bloc, reacted sharply to Pashinyan’s recent statement that “I am the person who said ‘Artsakh is Armenia, period,’ which led us to this point.”
Saghatelyan described the remark as “a self-incriminating testimony,” stating that Pashinyan deliberately sacrificed 5,000 lives, displaced 150,000 people and allowed Azerbaijani forces to establish positions inside Armenia. “This video is also for those who still think poor Nikol had no choice and everything was predetermined,” he said.
The opposition MP insisted that the war and its aftermath were not inevitable but the result of Pashinyan’s “conscious and consistent steps.”
He pledged that the opposition will continue to highlight the administration’s responsibility for Armenia’s current crisis.