Ես չեմ հիշում որևէ գործ, որ այս կարգի դատարկ, մտացածին, ուռճացված լինի. Իվետա Տոնոյան
«Գագիկ Ծառուկյանի տանն իրականացված խուզարկությունը թերևս կարող է Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցվել որպես ամենաերկարատև խուզարկություն, շուրջ 13 ժամ շարունակվում էր»,- դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
Հիշեցնենք, որ այժմ դատարանում քննվում է  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը։ Նա ձերբակալվել է նախօրեին։
Ի. Տոնոյանն ասաց, որ նախօրեին տան խուզարկությանը հաջորդել է քննչական կոմիտեում հացաքննությունը։
«Այն ժամանակ, երբ հայտարարվեց, որ Գագիկ Ծառոկյանը տեղափոխվում է դատարան՝ կալանքի միջնորդության հարցը քննելու, մի քանի ժամ դատարանի բակում սպասելուց հետո նոր տեղեկացրեցին, որ նիստը կկայանա առավոտյան 09.00-ին։ Այս փաստերը բարձրաձայնում եմ, որպեսզի հանրության ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրեմ այն հանգամանքի վրա, թե որքան անփույթ, թափթփված կերպով է  այս ողջ գործընթացն իրկանացավում՝ սկսած քրեական գործը կարելու գործընթացից։
Ես չեմ հիշում որևէ գործ, որ այս կարգի դատարկ, մտացածին, ուռճացված լինի»,-ասաց ԲՀԿ խոսնակը։
Ի. Տոնոյանն ասաց, որ նախօրիեն կապարակնքվել է «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի կազմում ընդգրկված տասնյակ ընկերություններ, որոնց 10 հազարից ավելի աշխատակիցները մատնվել են հարկադիր պարապուրդի։
«Ուզում եմ հասկանալ՝ տնտեսության ողնաշարը կոտրելու հետևողական այս նախաձեռնությունը որքանո՞վ է նպատակահարմար։
Հասկանում եմ՝ քաղաքական վրեժխնդրությունից դրդված ցանկացած գնով նպատակին հասնելու անհագուրդ ու մեծ ցանկություն ունեն օրվա իշխանությունները, բայց, ցավով տեղեկացնում եմ, որ տնտեսությանը փշրելուն ուղղված այդ գործընթացը լի է լինելու բազմաթիվ վտանգավոր հետևանքներով։ Տասնյակ հազարավոր մարդիկ դարձել են գործազուրկ»,- նշեց նա։
Տոնոյանի խոսքով, նախկին «Փարավոն» ռեստորանի գործունեությունն էլ է դադարեցված։
Նա անդրադառնալով իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների հայտարարություններին, որոնք «հիացական բացականչություններով ողջունում են ողջ գործընթացն, ինչ տեղի է ունենում Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ», ասաց. «Հիշեք՝ բումերգանքի օրենքը ոչ մեկ չի մերժել»։

Соратница Царукяна: Не помню ни одного дела, которое было столь пустым, надуманным, искусственно раздутым
12:26 07/07/2026
В суде рассматривается ходатайство следствия об аресте председателя партии «Процветающая Армения» (ППА), предпринимателя Гагика Царукяна, задержанного накануне.
В беседе с журналистами у здания суда пресс-секретарь партии Ивета Тоноян заявила, что обыск в доме Царукяна продолжался около 13 часов.
«Обыск, проведенный в доме Гагика Царукяна, пожалуй, может быть занесен в Книгу рекордов Гиннесса как самый продолжительный – он длился около 13 часов», – сказала Тоноян.
По ее словам, после завершения обыска Царукяна доставили в Следственный комитет для допроса.
Она также отметила, что, несмотря на первоначальные сообщения о том, что вопрос о мере пресечения будет рассмотрен в тот же день, спустя несколько часов ожидания у суда было объявлено о переносе заседания на следующее утро.
«Я обращаю внимание общественности на то, насколько небрежно организован весь этот процесс – начиная с самого уголовного дела», – заявила представитель ППА назвав дело надуманным и искусственно раздутым.
«Не помню ни одного дела, которое было столь пустым, надуманным, искусственно раздутым», – сказала она.
Тоноян также сообщила, что накануне были опечатаны десятки компаний, входящих в состав концерна «Мульти Груп». По ее словам, это привело к вынужденному простою более 10 тыс. сотрудников.
«Я хочу понять, насколько оправдан такой последовательный курс на разрушение хребта экономики. Я понимаю, что нынешние власти, руководствуясь политической местью, стремятся любой ценой достичь своей цели, однако, к сожалению, этот процесс, направленный на разрушение экономики, будет иметь опасные последствия. Десятки тысяч людей остались без работы», – сказала она.