Ամռանն օձերն ակտիվանում են. «Օձերը խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»
Ամառվա շոգ օրերին ակտիվանում են օձերը։ Տաքացող եղանակը, բաց տարածքներում հանգիստն ու գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացումը մեծացնում են մարդկանց և սողունների հանդիպման հավանականությունը։
«Հիմնականում օձերը բնակելի տարածքներ գալիս են, ոչ թե բնակվելու, այլ որսի համար։ Օձերը շատ խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»,- նշում է ՆԳՆ Փրկարար ծառայության Փրկարարական ուժերի վարչության ՀՆՓԱԻԿ 4-րդ փրկարարական ջոկատի հրամանատարի տեղակալ Ռոման Խաչատրյանը։
Օձ տեսնելիս անհրաժեշտ է պահպանել 2-2,5 մետր հեռավորություն, խուճապի չմատնվել և անշարժ մնալ։ Իսկ եթե օձը հայնվել է բնակարանում կամ բակում պետք չէ ինքնագործունեությամբ զբաղվել։
Մասնագետի խոսքով, պետք չէ բռնել օձին, պարզապես պետք է զանգել 112 և փրկարարները կգան իրեն կտեղափխեն անվտանգ վայր։
Օձի խայթոցի դեպքում պետք է շատ հեղուկներ խմել և դիմել բուժօգնության։
«Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունը կենսական անհրաժեշտություն է, սակայն նույնքան կարևոր է հիշել, որ բնության մեջ յուրաքանչյուրն իր դերն ու տեղն ունի։ Պետք է նաև իմանալ, որ օձերը կարևոր նշանակություն ունեն էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման գործում․ ուստի զգուշավոր և պատասխանատու վարքագիծը հաճախ լավագույն պաշտպանությունն է»,- նշում են ՆԳՆ-ից։

Rising summer temperatures are bringing snakes out into the open, increasing the chances of encounters with people during outdoor recreation and farm work, authorities warn.
“Snakes typically enter residential areas not to live, but to hunt,” said Roman Khachatryan, deputy commander of the Rescue Service’s 4th unit under the Interior Ministry. “They are intelligent reptiles. If we don’t harm them, they won’t attack humans.”
Officials advise keeping a safe distance of about 2 to 2.5 meters if a snake is spotted, remaining calm, and avoiding sudden movements. If a snake is found inside a home or yard, residents are urged not to attempt removal themselves but to call emergency services at 112 for professional assistance.
In the event of a snakebite, specialists recommend drinking plenty of fluids and seeking immediate medical care.
Authorities stress that while vigilance is essential during the snakes’ active season, it is equally important to recognize their ecological role. “Snakes are vital for maintaining environmental balance. Responsible behavior is often the best protection,” the ministry noted.