Ամռանն օձերն ակտիվանում են. «Օձերը խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»
13:38 08/07/2026
Ամառվա շոգ օրերին ակտիվանում են օձերը։ Տաքացող եղանակը, բաց տարածքներում հանգիստն ու գյուղատնտեսական աշխատանքների ակտիվացումը մեծացնում են մարդկանց և սողունների հանդիպման հավանականությունը։
«Հիմնականում օձերը բնակելի տարածքներ գալիս են, ոչ թե բնակվելու, այլ որսի համար։ Օձերը շատ խելացի սողուններ են, եթե օձերին չվնասենք, նրանք չեն հարձակվի մարդու վրա»,- նշում է  ՆԳՆ Փրկարար ծառայության Փրկարարական ուժերի վարչության ՀՆՓԱԻԿ 4-րդ փրկարարական ջոկատի հրամանատարի տեղակալ Ռոման Խաչատրյանը։
Օձ տեսնելիս անհրաժեշտ է պահպանել 2-2,5 մետր հեռավորություն, խուճապի չմատնվել և անշարժ մնալ։ Իսկ եթե օձը հայնվել է բնակարանում կամ բակում պետք չէ ինքնագործունեությամբ զբաղվել։
Մասնագետի խոսքով, պետք չէ բռնել օձին, պարզապես պետք է զանգել 112 և փրկարարները կգան իրեն կտեղափխեն անվտանգ վայր։
Օձի խայթոցի դեպքում պետք է շատ հեղուկներ խմել և դիմել բուժօգնության։
«Օձերի ակտիվացման շրջանում զգոնությունը կենսական անհրաժեշտություն է, սակայն նույնքան կարևոր է հիշել, որ բնության մեջ յուրաքանչյուրն իր դերն ու տեղն ունի։ Պետք է նաև իմանալ, որ օձերը կարևոր նշանակություն ունեն էկոլոգիական հավասարակշռության պահպանման գործում․ ուստի զգուշավոր և պատասխանատու վարքագիծը հաճախ լավագույն պաշտպանությունն է»,- նշում են ՆԳՆ-ից։

В Армении активизировались змеи: спасатели рассказали, как вести себя при встрече с ними
В жаркие летние дни, когда природа переживает период своей наибольшей активности, активизируются и ее самые загадочные обитатели - змеи. Потепление погоды, отдых на открытых пространствах и активизация сельскохозяйственных работ увеличивают вероятность встречи людей и рептилий, сообщают в Спасательной службе МВД РА.
«В основном змеи приходят в жилые помещения не для того, чтобы жить, а для охоты. Змеи - очень умные рептилии, если не причинять им вреда, они не будут нападать на человека»,- отмечает заместитель командира 4-го спасательного отряда ЦПСООН Управления спасательных сил Спасательной службы МВД Роман Хачатрян.
При виде змеи необходимо соблюдать дистанцию 2-2,5 метра, не паниковать и оставаться неподвижным. Если же змея оказалась в квартире или во дворе, не следует пытаться самостоятельно поймать или прогнать ее.
По словам специалиста, не следует пытаться поймать змею самостоятельно. Достаточно позвонить по номеру 112, после чего спасатели прибудут на место и переместят ее в безопасное место.
В случае укуса змеи следует пить много жидкости и обратиться за медицинской помощью.
В период активности змей бдительность - жизненная необходимость, однако не менее важно помнить, что в природе у каждого живого существа есть свое место и своя роль. Важно также помнить, что змеи имеют решающее значение для поддержания экологического баланса, поэтому осторожное и ответственное поведение часто является лучшей защитой.