Հայաստանում բազմասերիանոց սերիալ է, հիմա մենք ականատես ենք երկրորդ սերիայի, որը կոչվում է տնտեսության հյուծում. Քաղտեխնոլոգ
17:01 10/07/2026
«Պետք չէ մոռանալ, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրական գործընթացը ներհայաստանյան չէ, այն արտաքին քաղաքական՝ մի կողմից Ռուսաստանի Դաշնության, մյուս կողմից հավաքական արևմուտքի պայքարն էր Հայաստանում իշխանություն ձևավորելու համար։ Առաջին սերիայում, պայմանականորեն ասած, հաղթեց Արևմուտքը»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե առաջիկա ամիսներին ի՞նչ ներքաղաքական զարգացումների կարող ենք ականատես լինել Հայաստանում։
Նրա խոսքով, այս փուլում Արևմուտքն ապահովեց իշխող ուժի վերարտադրությունը, ապա Սահմանդրական դատարանի որոշմամբ փակեց Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի իշխանությունների ձևավորման ընտրական մեխանիզմ կիրառելու գործընթացը։
«Ենթադրենք՝  Սահմանդրական դատարանն ուրիշ որոշում ընդուներ՝ քվեարկության արդյունքների չեղարկում կամ երկրորդ փուլի նշանակում, դա հնարավորություն կտար ռուսական կողմին պրոռուսական ընդդիմության միջոցով այստեղ իշխանություն փոխել։ Սահմանադրական դատարանը դա փոխեց։ Վերջ, ընտրական մեխանիզմով ՌԴ-ն Հայաստանում իշխանություն փոխել չի կարող։ Սա արևմուտքի առաջին  հաղթանակն էր, բայց մի մոռացեք մի հանգամանք, մայիսի 30-ին ընդունվել  ԵԱՏՄ որոշումը։ Ըստ այդմ, Հայաստանին տրվել է 6 ամիս՝ փոխելու իր քաղաքականությունը՝ սկսելով ԵՄ անդամակցության մեկնարկի մասին օրենքը և այլ փաստաթղթեր չեղյալ հայտարարելուց, ինչպես նաև Հայաստանից եվրոդիտորդների հեռացում, մինչև փաստացի հետխուզական ծառայության լուծարում, որը կրում է հիբրիդային պատերազմի արագ արձագանքման խումբ անունը։ Այդ ժամանակը լրանում է դեկտեմբերի 30-ին»,-ասաց Ա. Բադալյանը։
Ռուսաստանը, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, պարտվելով առաջին սերիայում, չի նշանակում, որ համակերպվել է ստեղծված իրավիճակին, չի համակերպվել ու դա ապացուցում է մի քանի փաստ։
«Մասնավորապես հունիսի 7-ին տեղի ունեցած ընտրություններից հետո տնտեսական սահմանափակումների ուժեղացում, ինչպես նաև ՌԴ նախագահի կողմից Հայաստանի իշխանություններին չշնորհավորելը, ՌԴ իշխանությունների կողմից հայաստանցի պաշտոնյաների բացահայտ քննադատություն, ՌԴ  վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում որևէ ձեռքբերում չունենալը, ինչպես նաև ՌԴ գլխավոր հեռուսաալիքների կողմից ՀՀ վարչապետի անունից պրանկերի կազմակերպած թոք շոուները»,-թվարկեց նա։
Եթե Եկատերինբուրգում Միշուստինն ու Փաշինյանը ինչ-որ համաձայնություն ձեռք բերեին, ըստ քաղտեխնոլոգի, ապա  այդ թոք շոուն չէր լինի, Ռոսսելխոդնադզորն էլ  կհայտարարեր, որ Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծվող ապրանքների մեջից  թունավոր որդերն անհետացել են։
«Բայց նման բան տեղի չունեցավ, ինչը նշանակում է՝ ՌԴ քաղաքական վերնախավաի քաղաքականությունը Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ չի փոխվել, այն է՝ ապամոնտաժել այս կառավարման համակարգը, այս իշխանություններին, դա պետք է  կատարվի մինչև դեկտեմբերի 30-ը, եթե չհաջողվի, ապա դեկտեմբերի 30-ից  Հայաստանը կհեռացվի ԵԱՏՄ-ից, կամ կկասեցվի Հայաստանի անդամակցությունը միությանը, անգամ Ղազախստանը չի կարող դրա դեմ դուրս գալ և ինչ-որ կերպ միջնորդել։ Այսինքն, մենք տեսնում ենք բազմասերիանոց սերիալ, որի առաջին սերիան ենք մենք դեռ տեսել, 2-րդ, 3-րդ սերիաները դեռ ընթացքի մեջ են։ 2-րդ սերիան պլան Բ-ն է, որն իրենից ենթադրում է  Հայաստանի տնտեսության հյուծում, այսինքն, տնտեսական սահմանափակումները կամաց-կամաց սկսում են ուժեղանալ, վերջերս անգամ ԵԱՏՄ որոշումն ուժի մեջ մտավ, որ ամեն մարդ 5 կգ պտուղ-բանջարեղեն կարող է արտահանել իր երկրից, այսինքն, ՌԴ-ն թույլ չի տա, որ մարդիկ տուփերով ծիրան, խաղող կամ պոմիդոր տանեն»,-մանրամասնեց Ա. Բադալյանը։
Այս իրավիճակում, երբ ՌԴ-ն ավելի է կոշտացնում իր դիրքորոշումը Հայաստանի գործող իշխանությունների նկատմամբ, ըստ նրա, Եվրոմիությունից ցուցաբերվող աջակցության չափն ուղղակի ծիծաղելի է։
«Այն գումարը, որ ԵՄ-ն հատկացրել է Հայաստանին՝ 52 մլն-ը  ծիծաղելի գումար է, դրանով ոչինչ չես կարող անել։  ԵՄ-ն Հայաստանին գումար չի տա, եթե Հայաստանը հակառուսական քայլեր միանգամից չանի՝ սահմանապահների դուրս բերում, ՀԱՊԿ-ից, ԱՊՀ-ից դուրս գալ։
«Այնպես, որ հետընտրական  գործընթացներն այս պատկերում են տեղի ունենում»,-նշեց քաղտեխնելոգը՝ նշելով, որ  բազմասերիանոց սերիալից այս պահին գոնե հայ ժողովրդի համար happy end չի կարելի ակնկալել։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Երևանում հայտարարեց, որ եվրոպական շուկան բացելու են հայկական ծիրանի, ծաղիկի համար։ Քաղտեխնոլոգն այս առումով ընդգծեց, շուկա բացողն ինքը չէ, այլ ԵՄ անդամ երկրներն են։
«Իր հայտարարությունից հետո դուք չես տեսել ԵՄ որևէ երկրի, որ կհայտարարի, այո, ես իմ շուկան բացում եմ  Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրված պոմիդորի, վարունգի, ծիրանի ու այլ բանջարեղենի համար արդյունաբերական մասշտաբով։ Որևէ մեկը չի ասել, չի էլ  ասելու։ Ենթադրենք, որ Հայաստանը 200 մլն դոլարի պոմիդոր է արտահանելու Ֆրանսիա, դա նշանակում է, որ ֆրանսիացի ֆերմերն այդքան պոմիդոր չի իրացնելու, իսկ դա լուրջ խնդիր է՝ հաշվի առնելով, որ հաջորդ տարի այդ երկրում ընտրություններ են»,-ասաց Արմեն Բադալյանը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր երկիր մտածում է  իր երկրի գյուղատնտեսության զարգացման, ֆերմերներին աջակցելու մասին, թեկուզ հենց ընտրություններում նրանց քվեները ստանալու համար։
Նա կրկնեց՝ մի քանի կգ ծիրանից ջեմ կպատրաստեն եվրոպացի պաշտոնյաները, կնկարեն ու կհրապարակեն, կհայտարարեն, թե ծիրանը փոխեց երկրի արտաքին քաղաքականությունը, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ ԵՄ-ն արդյունաբերական ծավալի պտուղ-բանջարեղեն Հայաստանից չի ներմուծի։
«Սա լուրջ խնդիր է առաջ բերում, քանի որ Հայաստանի գյուղատնտեսությունը 1 մլրդ դոլարից ավելի արտահանում պետք է աներ ՌԴ, բայց ԵՄ-ից ստացել է 52 մլն եվրո։ Սա խնդիր է, այն գործարարները, որ արտահանում էին կատարում, վնաս են կրում, իսկ Հայաստանի իշխանական համակարգը միշտ հիմնված է օլիգարխիայի վրա՝ կապ չունի, օլիգարխի անունն ինչ է, եթե նրանք տուժում են, ապա իշխանությունը լուրջ խնդիրներ է ունենում»,-ասաց նա։
Հարցազրույցի 2-րդ մասը՝ առաջիկայում։

Бадалян: В Армении идет многосерийный сериал – сейчас мы видим вторую серию под названием «истощение экономики»
17:52 10/07/2026
«Не следует забывать, что избирательный процесс в Армении не был исключительно внутриполитическим. Это была борьба внешнеполитических сил – с одной стороны Российской Федерации, с другой – коллективного Запада – за формирование власти в Армении. В первой серии, условно говоря, победил Запад», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политтехнолог Армен Бадалян, отвечая на вопрос о возможных внутриполитических процессах в Армении в ближайшие месяцы.
По его словам, на этом этапе Запад обеспечил воспроизводство действующей власти, а затем решением Конституционного суда Армении закрыл возможность использования Россией избирательного механизма для формирования власти в стране.
«Предположим, Конституционный суд принял бы другое решение – аннулирование результатов голосования или назначение второго тура выборов в НС РА. Это дало бы российской стороне возможность через пророссийскую оппозицию осуществить смену власти здесь. Конституционный суд это изменил. Все, с помощью избирательного механизма Россия больше не может менять власть в Армении», –заявил Бадалян.
Он отметил, что это была первая победа Запада, однако напомнил о совместном заявлении лидеров России, Беларуси, Казахстана и Киргизии от 29 мая, касающемся оценки возможных последствий приостановления в отношении Республики Армения действия договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
«Так, Армении предоставлено шесть месяцев для изменения своей политики – начиная с отмены закона ʺО начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союзʺ и других документов, а также вывода европейских наблюдателей из Армении и вплоть до ликвидации фактически разведслужбы, которая носит название "группа быстрого реагирования на гибридную войну". Этот срок истекает в декабре 2026 года», – сказал он.
По мнению политтехнолога, поражение России в первой серии не означает, что Москва смирилась с ситуацией.
«Это подтверждается рядом фактов: усилением экономических ограничений после выборов в НС РА 7 июня, отсутствием поздравления со стороны президента России властей Армении по случаю победы на этих выборах, открытой критикой армянских чиновников российскими властями, отсутствием каких-либо достижений во время встречи Никола Пашиняна с главой правительства России Михаилом Мишустиным в Екатеринбурге 6 июля, а также организацией ток-шоу на главном российском канале пранка от имени премьер-министра Армении», – перечислил Бадалян.
По его словам, если бы в Екатеринбурге Михаил Мишустин и Никол Пашинян достигли каких-либо договоренностей, подобных ток-шоу не было бы, а Россельхознадзор заявил бы, что «токсичные черви» в армянской сельхозпродукции, поставляемой в Россию, исчезли.
«Но ничего подобного не произошло, что означает: политика руководства РФ в отношении властей Армении не изменилась. Она заключается в демонтаже этой системы управления и этой власти. Это должно произойти до 30 декабря. Если этого не удастся, то после 30 декабря Армения будет исключена из ЕАЭС либо ее членство в организации будет приостановлено. Даже Казахстан не сможет выступить против этого и каким-либо образом осуществить посредничество», – заявил он.
Бадалян назвал происходящее «многосерийным сериалом», отметив, что пока общество увидело лишь первую серию.
«Вторая, третья серии еще продолжаются. Вторая серия – это план Б, который предполагает истощение экономики Армении. Экономические ограничения постепенно начинают усиливаться. Недавно даже стало известно, что в соответствии с правилами Евразийского экономического союза физическим лицам разрешено вывозить продукцию, подлежащую фитосанитарному контролю, общим весом не более 5 кг. То есть Россия не позволит людям привозить ящиками абрикосы, виноград или помидоры», – отметил он.
Говоря о поддержке со стороны Европейского союза, политтехнолог заявил, что ее объемы – просто смешные.
«Сумма, которую ЕС выделил Армении – 52 млн евро – смешная. На эти деньги ничего нельзя сделать. ЕС не даст Армении средства, если она немедленно не предпримет антироссийские шаги – вывод российских пограничников, выход из ОДКБ и СНГ», – сказал Бадалян.
По его словам, именно в этом контексте развиваются поствыборные процессы.
«В этом многосерийном сериале на данном этапе как минимум для армянского народа нельзя ожидать счастливого конца», – отметил он.
Комментируя недавнее заявление председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен в Ереване о том, что европейский рынок будет открыт для армянских абрикосов и цветов, Бадалян заявил, что такое решение принимать не ей, а странам ЕС.
«После ее заявления вы не увидели ни одной страны ЕС, которая сказала бы: да, я открываю свой рынок для помидоров, огурцов, абрикосов и другой сельхозпродукции из Республики Армения в промышленном масштабе. Никто этого не сказал и не скажет», – заявил он.
По словам Бадаляна, если Армения начнет экспортировать во Францию, например, помидоры на 200 млн долларов, это будет означать, что французские фермеры не смогут реализовать аналогичный объем продукции.
«Это серьезная проблема, учитывая, что в следующем году во Франции состоятся выборы. Каждая страна думает о развитии собственного сельского хозяйства и поддержке своих фермеров, в том числе ради получения их голосов на выборах», – сказал он.
Бадалян указал, что европейские чиновники могут приготовить варенье из нескольких килограммов армянских абрикосов, сфотографироваться с ними и заявить, что абрикос изменил внешнюю политику страны, однако, по его мнению, ЕС не будет импортировать армянские фрукты и овощи в промышленных объемах.
«Это создает серьезную проблему, поскольку Армения должна была экспортировать в Россию сельхозпродукцию более чем на 1 млрд долларов, а от ЕС получила 52 млн евро.  Это проблема. Предприниматели, которые занимались экспортом, несут убытки, а система власти в Армении всегда была основана на олигархии – неважно, как зовут этого олигарха. Если они начинают терпеть ущерб, власть сталкивается с серьезными проблемами», – заявил политтехнолог.