Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը նվազել է
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականի հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 21,5%-ով։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին են վկայում Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսների վիճակագրության համաձայն՝ երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 2,196 միլիարդ դոլար, մինչդեռ 2025 թվականի հունվար-մայիսին այն կազմել է 2,763 միլիարդ դոլար։ Միաժամանակ, Ռուսաստանի մասնաբաժինը առևտրաշրջանառության ընդհանուր կառուցվածքում նույնպես նվազել է. 2026 թվականի հունվար-մայիսին այն կազմել է ընդհանուր ծավալի 28%-ը, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն ​​կազմել է 35,1%։
Այս ֆոնին, ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառության մասնաբաժինը նույնպես նվազել է՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի 36.7%-ից հասնելով 2026 թվականի 29.8%-ի։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ մյուս երկրների հետ աճել է՝ Բելառուսի հետ՝ 8.3%-ով, Ղազախստանի հետ՝ 10%-ով, իսկ Ղրղզստանի հետ՝ 194.8%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, Հայաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը կազմել է 7.865 միլիարդ դոլար, ինչը 0.1%-ով պակաս է 2025 թվականի 7.870 միլիարդ դոլար ցուցանիշից։

Armenia-Russia trade falls 21.5% in early 2026
Armenia’s trade with Russia fell sharply in the first five months of 2026, dropping 21.5% year-on-year, TASS reported on Saturday, citing official data.
Figures from Armenia’s Statistical Committee put bilateral trade at $2.196 billion between January and May, down from $2.763 billion in the same period of 2025. Russia’s share of Armenia’s overall trade also contracted, accounting for 28% versus 35.1% a year earlier.
Trade with the wider Eurasian Economic Union (EAEU) followed a similar pattern, with its share slipping to 29.8% from 36.7%. Still, Armenia’s exchanges with individual EAEU members rose. Particularly, trade with Belarus increased 8.3%, Kazakhstan 10%, and Kyrgyzstan surged nearly 195%.
Overall foreign trade stood at $7.865 billion in the five-month period, a marginal 0.1% decline from $7.870 billion last year.