Ոչ ոք չգիտի, թե ինչու է կալանավորված իրավապաշտպան Կարապետ Պողոսյանը, երևի «ռեժիմին պետք է եղել, կալանավորել են». Աբրահամյան
Նախընտրական և հետընտրական փուլերում այնքան մարդ են բռնել, որ միանգամից չենք էլ ֆիքսում, թե ում և երբ են կալանավորել»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հայտնել է, որ գյումրեցի իրավապաշտպան Կարապետ Պողոսյանը ևս կալանավորված է. «Թե ինչու՝ ոչ ոք չգիտի։ Երևի բոլորի «պատճառաբանության» հիմքում մեկ բան է դրված՝ ռեժիմին պետք է եղել, կալանավորել են։
Երևի իշխանությունն ինքն էլ արդեն բռնվածների հաշիվը կորցրել է, բայց դա չի խանգարում ապօրինությունների շարքը շարունակել»,- գրել է Աբրահամյանը։

Armenian opposition lawmaker Tigran Abrahamyan has denounced the ongoing detention of Gyumri-based human rights activist Karapet Poghosyan, stressing that authorities have provided no explanation for the move.
In a Facebook post on Saturday, Abrahamyan, a member of the opposition Pativ Unem faction, said the number of people detained before and after recent elections has become so large that "it is difficult to keep track of who has been detained and when."
"Nobody knows why he has been detained," he wrote, referring to Poghosyan. The MP stated that the detention was politically motivated, claiming the authorities had acted because "the regime needed to."
Abrahamyan accused the government of continuing with unlawful detentions, adding that the authorities themselves may have "lost count" of those taken into custody.