«Եթե երկար փակ մնա, փողոցները կփակենք». «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի աշխատակիցներն ակցիա են անում
«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ն արդեն մեկ շաբաթ է չի աշխատում։ Գործարանի սեփականատերն է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, ով կալանավորված է։ Ինչպես Ծառուկյանին պատկանող մի շարք այլ ընկերություններ, գործարանը նույնպես իրավապահների կողմից կապարակնքվել է և աշխատանքը դադարեցված է։
«Գործարանը պետք է բացվի։ Առաջինը պետք է մտածեն ժողովրդի մասին։ Վատ վիճակում ենք, բոլորը վարկեր ունեն։ Մեկ շաբաթ է չենք աշխատում, պարզ էլ չէ, թե ինչքան դեռ պետք է փակ լինի։
Մեր խնդրանքն է՝ լսել ժողովրդին, աջակցել, ժողովուրդը ոչ մի բանում մեղավոր չէ, պետք չէ մուռը ժողովրդից հանել։ 500 հոգի +1500 հոգի սոված են թողնում, պարտքերի մեջ»,- ասաց ակցիայի մասնակից աշխատակիցներից մեկը։
Մյուս աշխատակիցը նույնպես նշեց, որ վարկեր ունեն և այսպես շարունակվելու դեպքում՝ չգիտի, թե ինչպես են կարողանալու վճարում կատարել։
«Մեր փոխարեն այդ մուծումներն ո՞վ է անելու։ Բանվորն ի՞նչ մեղք ունի այս ամենի համար։ Թող արագ լուծում տան, մենք էլ անցնենք մեր սովորական աշխատանքին։
Ուզում եմ իմանալ՝ կառավարությունն ի՞նչ է մտածում։ Երևի միակ մարդն է աշխարհում, որ պարտք, վարկ չունի, չի մտածում հասարակ մարդկանց մասին, բա մենք ի՞նչ մեղք ունենք ու մեզ նման 1000-ավոր աշխատողներ։
Եթե երկար փակ մնա, մենք փողոցները կփակենք, չի կարող այսպես շարունակվի»,- նշեց գործարանի աշխատակիցը։
Նա ասաց, որ 8 տարի աշխատում է, ոչ մի օր չի եղել աշխատավարձի ուշացում, որևէ վատ բան չեն նկատել Գագիկ Ծառուկյանի կողմից, շնորհակալ են նրան այս դժվարին պահին իրենց աշխատանքով ապահովելու համար։

Employees of the Yerevan Ararat Brandy, Wine and Vodka Factory staged a protest on Monday after the facility remained closed for a week following its seizure by Armenian law enforcement authorities.
The factory, owned by businessman and opposition leader Gagik Tsarukyan, has suspended operations since authorities sealed the premises as part of an ongoing criminal investigation. Tsarukyan, the leader of the Prosperous Armenia Party, has been arrested on charges of money laundering and fraud rejected by him as politically motivated.
Protesters said the shutdown has left hundreds of workers without income and called on the government to allow the factory to resume operations.
"The factory must reopen. The first thing they should think about is the people," one employee told reporters. "We are in a difficult situation. Everyone has loans. We haven't worked for a week and we don't even know how much longer the factory will remain closed."
The worker said employees were not responsible for the allegations against the company's owner and should not bear the consequences of the investigation.
"We ask the authorities to hear the people and support us. Ordinary workers are not guilty of anything," the employee said, adding that about 500 factory workers, along with roughly 1,500 family members who depend on their incomes, have been left facing financial hardship.
Another employee said many workers are struggling to meet loan payments because of the shutdown.
"Who is going to make those payments for us?" the worker said. "What did the laborers do wrong? They should find a solution quickly so we can return to our normal work."
"If the factory remains closed for much longer, we will block the roads. This has to stop," she added.
The woman said she had worked at the factory for eight years and had never experienced delayed wages.