«Եթե երկար փակ մնա, փողոցները կփակենք». «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի աշխատակիցներն ակցիա են անում
«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ն արդեն մեկ շաբաթ է չի աշխատում։ Գործարանի սեփականատերն է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, ով կալանավորված է։ Ինչպես Ծառուկյանին պատկանող մի շարք այլ ընկերություններ, գործարանը նույնպես իրավապահների կողմից կապարակնքվել է և աշխատանքը դադարեցված է։
«Գործարանը պետք է բացվի։ Առաջինը պետք է մտածեն ժողովրդի մասին։ Վատ վիճակում ենք, բոլորը վարկեր ունեն։ Մեկ շաբաթ է չենք աշխատում, պարզ էլ չէ, թե ինչքան դեռ պետք է փակ լինի։
Մեր խնդրանքն է՝ լսել ժողովրդին, աջակցել, ժողովուրդը ոչ մի բանում մեղավոր չէ, պետք չէ մուռը ժողովրդից հանել։ 500 հոգի +1500 հոգի սոված են թողնում, պարտքերի մեջ»,- ասաց ակցիայի մասնակից աշխատակիցներից մեկը։
Մյուս աշխատակիցը նույնպես նշեց, որ վարկեր ունեն և այսպես շարունակվելու դեպքում՝ չգիտի, թե ինչպես են կարողանալու վճարում կատարել։
«Մեր փոխարեն այդ մուծումներն ո՞վ է անելու։ Բանվորն ի՞նչ մեղք ունի այս ամենի համար։ Թող արագ լուծում տան, մենք էլ անցնենք մեր սովորական աշխատանքին։
Ուզում եմ իմանալ՝ կառավարությունն ի՞նչ է մտածում։ Երևի միակ մարդն է աշխարհում, որ պարտք, վարկ չունի, չի մտածում հասարակ մարդկանց մասին, բա մենք ի՞նչ մեղք ունենք ու մեզ նման 1000-ավոր աշխատողներ։
Եթե երկար փակ մնա, մենք փողոցները կփակենք, չի կարող այսպես շարունակվի»,- նշեց գործարանի աշխատակիցը։
Նա ասաց, որ 8 տարի աշխատում է, ոչ մի օր չի եղել աշխատավարձի ուշացում, որևէ վատ բան չեն նկատել Գագիկ Ծառուկյանի կողմից, շնորհակալ են նրան այս դժվարին պահին իրենց աշխատանքով ապահովելու համար։

«Если простой продолжится, перекроем улицы»: сотрудники комбината «Арарат» вышли на акцию
Сотрудники Ереванского коньячно-винно-водочного комбината «Арарат» заявили, что предприятие уже неделю не работает.
Комбинат принадлежит лидеру партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагику Царукяну, который находится под арестом. Как и ряд других принадлежащих ему компаний, предприятие было опечатано правоохранительными органами, а его деятельность приостановлена.
«Комбинат должен открыться. В первую очередь, нужно думать о людях. Мы оказались в тяжелом положении, у всех есть кредиты. Уже неделю не работаем, и даже непонятно, сколько еще предприятие будет закрыто.
Мы просим услышать народ и поддержать нас. Люди ни в чем не виноваты, не нужно вымещать на них зло. Без средств к существованию оставили 500 сотрудников и еще около 1500 членов их семей. Все мы – в долгах», – сказал один из участников акции.
Другой работник также отметил, что у сотрудников есть кредитные обязательства и в случае продолжения простоя они не знают, как смогут выполнять платежи.
«Кто будет оплачивать наши кредиты? В чем виноваты рабочие? Пусть как можно быстрее найдут решение, чтобы мы смогли вернуться к своей обычной работе.
Хочу понять, о чем думает правительство. Наверное, это единственный человек в мире, у которого нет долгов и кредитов и который не думает о простых людях. А в чем виноваты мы и тысячи таких же работников?
Если комбинат останется закрытым надолго, мы перекроем дороги. Так продолжаться не может», – заявил сотрудник предприятия.
Он добавил, что работает на предприятии уже восемь лет, за это время ни разу не было задержек с выплатой зарплаты, а со стороны Гагика Царукяна, по его словам, сотрудники не сталкивались ни с чем негативным.
«Мы благодарны ему за то, что в это непростое время он обеспечивал нас работой», – отметил работник.