Գագիկ Ծառուկյան. Բոլորին հասկանալի է, որ այդ ձեռնարկությունների ապօրինի կասեցումն արվում է ինձ ցավ պատճառելու համար
10:58 15/07/2026
Երկու ամսով կալանավորված ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար, բարերար Գագիկ Ծառուկյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«Շնորհակալություն եմ հայտնում հանրային գործիչների այն մեծ ու հեղինակավոր ցանկին, որոնք հանդես եկան ինձ աջակցող հայտարարությամբ։ Նման քայլը երբեք չի մոռացվում։
Ձեզնից ոմանց հետ անձամբ եմ ծանոթ, ոմանց հետ եղել ենք Քրիստոսի արձանի շինհրապարակում, շատերիդ ծանոթ չեմ, բայց դա անպայման տեղի կունենա։
Անկեղծ ասած, առաջին միտքը, որ մոտս ծագեց ձեր հայտարարությունը լսելուց հետո, հետևյալն էր. ինչպե՞ս կարող է մի ազգ ունենալ այսքան հանրահայտ, հեղինակավոր դեմքեր, իրենց ոլորտներում լուրջ հաջողության հասած մարդիկ, ու մեր երկիրը լինի այս վիճակում։
Մեր ժողովուրդը շատ մեծ պոտենցիալ ունի։ Մենք կարող ենք մեջքներս ուղղել, մենք կարող ենք վերականգնել մեր ինքնավստահությունը, մենք աշխարհին շատ բան ունենք ասելու՝ թե´ մշակույթում, թե´ գիտության մեջ, թե´ սպորտում, բոլոր բնագավառներում։
Ինձ համար այս օրերին ամենացավալին այն է, որ ինձ հետ փոխկապակցված բոլոր ձեռնարկություններում մարդիկ զրկվել են աշխատանքի գնալու, իրենց օրվա հացը վաստակելու հնարավորությունից։ Աշխատող, բարիք ստեղծող ձեռնարկությունները կանգնեցվել են. հասկանո՞ւմ եք, թե դա ինչպիսի հարված է բիզնեսի ամբողջական ոլորտների համար՝ երկրի կտրվածքով, և ինչպիսի հարված է արդար քրտինքով վաստակող, աշխատող մարդկանց համար։ Իմ հանդեպ հարուցված անարդար գործը որևէ առնչություն չունի այդ հիմնարկների հետ, բոլորը գիտեն, որ ես շատ վաղուց դուրս եմ եկել այդ ձեռնարկությունների կառավարումից, ոչ մի կապ չունեմ դրանց ընթացիկ հարցերի հետ, չեմ միջամտել աշխատանքներին։ Այնուհանդերձ, բոլորին հասկանալի է նաև, որ այդ ձեռնարկությունների ապօրինի կասեցումն արվում է ինձ ցավ պատճառելու համար։ Ես ուզում եմ հույս հայտնել, որ բանականությունն ի վերջո կվերականգնվի, և ի վերջո չեն խոչընդոտի այդ ձեռնարկությունների աշխատանքներին։ Այս ձեռնարկություններն աշխատանքով են ապահովում հազարավոր մարդկանց, դրանց հետ առնչվում են տասնյակ հազարավոր այլ գործընկերներ, որոնց բիզնեսն այս ընթացքում նույնպես մեծապես տուժում է։ Այս ամենը իրոք շատ մեծ վնաս է հասցնում և´ աշխատող քաղաքացիներին, և´ մեր երկրին ընդհանրապես։
Այս օրերին ես մտքով շատ հաճախ եմ լինում Քրիստոսի արձանի շինհրապարակում. ամեն քարը, ամեն աստիճանը, ամեն մետրն ինձ համար թանկ է ու կարևոր։ Վերջերս մտածում էի, որ ժամանակն է՝ ստեղծել արձանի բացման արարողության աշխատանքային խումբ։ Պլանավորում եմ, որ ներկա կգտնվեն հեղինակավոր հյուրեր աշխարհի բոլոր ծայրերից, հանրահայտ դեմքեր, համաշխարհային հեղինակություն ունեցող գործիչներ, պաշտոնական պատվիրակություններ, իմ երկրի ու ժողովրդի բարեկամներ, տարբեր ազգերի ու կրոնների ներկայացուցիչներ։ Ասեմ, որ արդեն իսկ ունեմ բազմաթիվ հեղինակավոր անձանց հավաստիացումները, որ բացմանը կգան մեր երկիր՝ տեսնելու աշխարհի նոր հրաշալիքը։
Այս ամենը պետք է մշակել, պլանավորել, քննարկել, բանակցել։ Մի խոսքով, շատ գործ կա անելու։ Աստծո կամոք, ամեն ինչ կարվի։
Ես ունեմ այն խոր, անխախտելի զգացողությունը, որ այդ արձանի կառուցումը մեր երկրի համար նոր, լուսավոր շրջան է բացելու։
Այդ արձանը մեր երկրի համար պետք է բացի նոր էջ, նոր հաջողություն։ Այն պիտի դառնա մեր ներքին համերաշխության, ազգային վերածննդի ու աշխարհին ներկայանալու մեր նոր խորհրդանիշը»։

Гагик Царукян: Незаконная приостановка деятельности предприятий нужна, чтобы причинить мне боль
Арестованный на 2 месяца председатель партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян выступил с заявлением:
«Хочу выразить искреннюю благодарность всем общественным деятелям – столь многочисленным и авторитетным людям, которые выступили с заявлением в мою поддержку. Такие поступки никогда не забываются.
С некоторыми из вас я знаком лично, с другими мы встречались на строительной площадке монументальной статуи Иисуса Христа. Со многими не знаком, но уверен, что это обязательно произойдет.
Признаться, первой мыслью, которая возникла у меня после того, как я узнал о вашем заявлении, была следующая: как может народ, у которого столько известных, авторитетных и добившихся серьезных успехов в своих сферах людей, оказаться в таком положении?
У нашего народа огромный потенциал. Мы способны расправить плечи, вернуть себе уверенность в собственных силах. Нам есть что сказать миру – в культуре, науке, спорте и во всех других сферах.
Самое болезненное для меня в эти дни – то, что люди, работающие на предприятиях, взаимосвязанными со мной, лишились возможности выходить на работу и зарабатывать себе на жизнь. Предприятия, которые создавали ценности и рабочие места, фактически остановлены. Вы понимаете, какой удар это наносит целым отраслям бизнеса в масштабах страны и сколько страданий причиняет людям, честно зарабатывающим свой хлеб?
Возбужденное против меня несправедливое уголовное дело не имеет никакого отношения к этим предприятиям. Все знают, что я уже давно не участвую в их управлении, не имею отношения к текущей деятельности и не вмешиваюсь в их работу. Однако всем также очевидно, что незаконная остановка деятельности этих предприятий преследует единственную цель — причинить боль именно мне.
Однако всем также очевидно, что незаконная остановка деятельности этих предприятий преследует единственную цель – причинить боль именно мне. Я хочу выразить надежду, что здравый смысл в конечном итоге восторжествует и работе этих предприятий перестанут чинить препятствия.
Они обеспечивают рабочими местами тысячи людей, а с ними сотрудничают десятки тысяч партнеров, чей бизнес за это время также понес серьезные убытки. Все происходящее наносит огромный ущерб и трудящимся гражданам, и нашей стране в целом.
В эти дни мои мысли очень часто возвращаются к строительной площадке статуи Иисуса Христа. Каждый камень, каждая ступень, каждый метр этого проекта дороги и важны для меня. Недавно я подумал, что пришло время создать рабочую группу по подготовке церемонии открытия памятника. Я планирую, что на ней будут присутствовать почетные гости со всего мира, известные личности, деятели с мировым именем, официальные делегации, друзья моей страны и моего народа, представители разных народов и религий.
Могу сказать, что уже получил подтверждения от многочисленных авторитетных людей, которые намерены приехать в нашу страну, чтобы увидеть новое чудо света.
Все это необходимо тщательно подготовить: разработать план, обсудить детали, провести переговоры. Одним словом, впереди очень много работы. Если будет на то Божья воля, все обязательно осуществится.
У меня есть глубокое и непоколебимое ощущение, что строительство этой статуи откроет для нашей страны новый, светлый этап.
Я убежден, что этот памятник станет началом новой страницы, символом новых достижений, внутреннего единства, национального возрождения и нашего нового образа, с которым мы будем представлять себя миру».