Ինչ վիճակում են Բյուրեղավանի աղիքային վարակ ունեցող երեխաները. պատճառը խմելու ջո՞ւրն է
«Ես հերթապահությունն ընդունել եմ ժամը 9-ին։ Ինձ Բյուրեղավանից դիմել է ընդամենը երեք դեպք։ Առաջին երեխայի դեպքում ավելի շատ խուճապային իրավիճակ էր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում Աբովյանի բժշկական կենտրոնի բժիշկ Սոնա Գևորգյանը ներկայացրեց, թե ինչ վիճակում են իրենց մոտ դիմած երեխաները։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ Բյուրեղավան համայնքում աղիքային վարակի դեպքեր են արձանագրվել: Հանրապետական շտապօգնության ծառայությունը գիշերվա ընթացքում ստացել է 15 կանչ, որից 6-ն ավարտվել է հոսպիտալացումով: Հիմնական աշխատնիշները` ինքնազգացողության վատացում, ջերմության բարձրացում, որովայնի շրջանում ցավ: Հոսպիտալացվածների առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության: Ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն:
«Առաջին երեխան միայն թուլություն էր զգում, բայց բոլոր ցուցանիշները նորմայի սահմաններում էին։ Փսխում, ջերմություն, սրտխառնոց չի ունեցել, հետազոտություններից հետո էլ ամեն ինչ նորմալ էր, ու նրան խորհուրդներով ուղարկել ենք տուն՝ ընտանեկան բժշկի հսկողության տակ»,- ասաց բժիշկը։
Նրա խոսքով, երկրորդ երեխան նույնպես Բյուրեղավանից էր, իսկ ընտանիքում արդեն կային նույնատիպ ախտանշաններով հիվանդներ։
«Երկրորդ երեխայի մոտ կար սուբֆեբրիլ ջերմություն և սրտխառնոց, բայց փսխում և փորլուծություն չկային։ Կատարել ենք ինֆուզիոն բուժում, որից հետո երեխան իրեն շատ լավ է զգացել, և նրան նույնպես տուն ենք ուղարկել՝ ընտանեկան բժշկի հսկողության տակ»,- նշեց Սոնա Գևորգյանը։
Ամենածանր վիճակում գտնվող պացիենտը, բժշկի խոսքով, Նոր Հաճնից է, սակայն նրա համաճարակաբանական տվյալները կապված են նույն օջախի հետ։
«Այս երեխան ուներ թուլություն, սրտխառնոց, որովայնի ցավ, փորլուծություն, դիսպեպտիկ երևույթներ և ջերմություն։ Նրան հոսպիտալացրել ենք։ Վիճակը գնահատում ենք միջին ծանրության»,- ասաց նա։
Հարցին՝ արդյո՞ք արդեն հաստատվել է, որ երեխաները թունավորվել են ջրից, բժիշկը պատասխանեց, որ վերջնական եզրակացություն դեռ չկա։
«Ես հիմա չեմ կարող ասել, որ պատճառը հաստատ ջուրն է։ Բայց քանի որ դեպքերը նույն տարածաշրջանից են, իսկ նույն ընտանիքներում ևս կան նմանատիպ գանգատներով մարդիկ, ենթադրում ենք, որ դա կարող է կապված լինել ջրից առաջացած աղիքային վարակի հետ։ Դրա համար էլ հիվանդներին հոսպիտալացնում ենք, իսկ հետագա հետազոտությունները ցույց կտան իրական պատճառը»,- ընդգծեց Սոնա Գևորգյանը։
Այսպիսով, բժշկի գնահատմամբ, այս պահին ծանր դեպքեր չեն արձանագրվել, հոսպիտալացված երեխաներից մեկը գտնվում է միջին ծանրության վիճակում, իսկ մյուսները բուժօգնություն ստանալուց հետո դուրս են գրվել։

Byureghavan children treated for intestinal illness; is drinking water to blame?
Several children have been treated following an outbreak of intestinal illness in the Armenian town of Byureghavan, with health authorities investigating whether the cases are linked to the local drinking water supply. Officials say no severe cases have been reported.
Armenia's Ministry of Health said intestinal infection cases were identified in Byureghavan after the National Emergency Medical Service received 15 emergency calls overnight. Six patients were hospitalized, most of them experiencing fever, abdominal pain and general weakness. Doctors described the condition of those admitted as moderate and said they were receiving the necessary medical care.
In an interview with Panorama.am on Saturday, Dr. Sona Gevorgyan of Abovyan Medical Center said only three patients from Byureghavan sought treatment during her shift, which began at 9 a.m.
"The first child was brought in largely because of concern rather than severe symptoms," Gevorgyan said. The child complained of weakness but had normal vital signs and test results, with no fever, vomiting or nausea. After examination, the patient was discharged with medical advice and referred for follow-up with a family physician.
A second child from Byureghavan arrived with a low-grade fever and nausea. Gevorgyan said other members of the child's family had reported similar symptoms. After receiving intravenous fluids, the child's condition improved and the patient was discharged for outpatient follow-up.
The most serious case involved a child from the neighboring town of Nor Hachn, whose epidemiological history appears to be connected to the same outbreak.
"The child had weakness, nausea, abdominal pain, diarrhea and fever," Gevorgyan said. "The patient was admitted to the hospital, and the condition is considered moderate."
Authorities have not confirmed the source of the outbreak.
"It is too early to conclude that the illnesses were caused by the drinking water," Gevorgyan said. "However, because the cases are concentrated in the same area and several members of the same households have developed similar symptoms, a waterborne intestinal infection is among the possible explanations. Further testing will determine the source."