Հայաստանում այս տարի բուհ է ընդունվել 9620 դիմորդ
2026 թվականի բուհերի ընդունելության համար կառավարության կողմից հատկացվել է 12720 տեղ, որից 2133-ը՝ անվճար, 10587-ը՝ վճարովի։  Բուհեր է ընդունվել 9620 դիմորդ, որից անվճար հիմունքներով ներառյալ նաև պահուստային և նպատակային տեղերը՝ 1875 դիմորդ, վճարովի հիմունքով՝ 7799 դիմորդ։ Տվյալները հանրապետական ընդունող հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Արմեն Փաշայանը։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, արդեն երկրորդ տարին է՝ Տավուշի մարզում կազմակերպվել են ընդունելության լրացուցիչ քննություններ այն դիմորդների համար, որոնց ուսուցումը 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարաններում ամբողջությամբ նոր չափորոշիչներով է իրականացվել։
Նշված դիմորդները, բացի ընդունելության միասնական քննություններից, նոր չափորոշչի շրջանակում քննության լրացուցիչ հնարավորություն են ունեցել․ նրանց ցուցաբերած քննական արդյունքները, ըստ ԳԹԿ-ի, բարելավվել են՝ նախորդ քննությունների համեմատ։
Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը քննարկել և հաստատել է բուհերի 2026-2027 ուսումնական տարվա՝ բակալավրի կրթական ծրագրերով ընդունելության մրցույթի հիմնական փուլի արդյունքները՝ ըստ բուհերի և մասնագիտությունների: Քննարկվել և հաստատվել են նաև ազգային փոքրամասնություններին հատկացված արտոնյալ տեղերի մրցույթի արդյունքները։ Նշվել է, որ բուհերի ընդունելության արդյունքները հրապարակվելու են այսօր:
Ծանոթանալով ընդհանուր տվյալներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է միասնական քննությունների կազմակերպմանը, արդյունքների ամփոփման և հրապարակման ժամկետներին։
Նա նաև նշել է, որ զուգահեռաբար պետք է դիտարկվի ընդունելության քննությունների էլեկտրոնային եղանակով անցկացման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով, որ հետագայում բուհերի դերն ընդունելության գործընթացում ընդլայնվելու է, և բուհերից շատերն արդեն ունեն թվային հարթակների կիրառման արդյունավետ փորձ։
Նիստում քննարկվել են նաև թափուր տեղերի վերաբաշխմանը, ինչպես նաև ընդունելության գործընթացին առնչվող մի շարք այլ հարցեր։

9,620 students admitted to universities in Armenia
Armenia has admitted 9,620 applicants to higher education institutions for the 2026-27 academic year, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
The government allocated 12,720 university places for this year's admissions cycle, including 2,133 state-funded seats and 10,587 tuition-paying places, according to figures unveiled by Assessment and Testing Center Director Armen Pashayan at a meeting of the Republican Admissions Committee on Friday.
A total of 1,875 students were admitted to state-funded places, including reserve and targeted admissions, while 7,799 secured tuition-paying places.
For a second consecutive year, authorities also organized supplementary entrance examinations in Tavush Province for applicants whose secondary education from grades 10 through 12 was completed entirely under Armenia's revised national curriculum.
Those applicants were eligible to take an additional examination designed to reflect the new educational standards alongside the nationwide unified entrance exams. According to the Assessment and Testing Center, participants improved their performance compared with earlier examination results.
The Republican Admissions Committee approved the results of the main admissions round for bachelor's degree programs across Armenia's universities, as well as the outcome of the competition for preferential places reserved for members of the country's national minorities. The ministry said the final admissions results would be published later.
Education, Science, Culture and Sports Minister Zhanna Andreasyan also reviewed the administration of this year's unified entrance examinations and the timetable for processing and releasing results.
Andreasyan said the government should also explore introducing electronic entrance examinations, noting that universities are expected to assume a greater role in the admissions process in the future and that many institutions have already established effective digital platforms.
The committee also discussed the redistribution of vacant places and other issues related to this year's admissions process.