Դավիթ Մանուկյանը Բաքվի դատարանից դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին
«Բաքվի դատարանում շարունակում ենք մեր արդար պայքարը՝ չթույլատրելով նվաստացնել մեր, հայ ժողովրդի և հայոց պետականության իրավունքները»,- նշում է Բաքվի բանտում գտնվող գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանն իր ուղերձում։
«Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության  15 քաղաքացիների նկատմամբ վերաքննիչ բողոքի հիման վրա դատական գործընթացը։ Դատական գործընթացը  միայն այս 15 հոգու դեմ չէ ուղղված, այլ հայ ժողովրդի անցյալի և ներկայի դեմ է, քանի որ, ըստ մեղադրանքի և դատավճռի, այն սկսվում է  անցյալ դարի սկզբներից։ Այս բոլոր շինծու, կեղծ մեղադրանքների մասով ես և իմ գրծըկերները դատարանում շարունակում ենք մեր արդար պայքարը՝ չթույլատրելով նվաստացնել մեր, հայ ժողովրդի և հայոց պետականության իրավունքները։
Այս պահին խոսքս ուղղում եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Նիկոլ Վովայի  Փաշինյանին.  մեզ առաջադրված կեղծ մեղադրանքներից մեկի համաձայն՝ 2020 թվականի սեպտեմբերին  ագրեսիվ պատերազմի պլանավորման, նախապատրաստման և վարման ձևակերպումներով, չնայած բոլոր անհերքելի ապացույցների, փաստերի, դրանից բացի այն տեղի է ունեցել  միջազգային հանրության բաց տեսադաշտում, բայց և այնպես, քանի որ եղել եք Հայաստանի  այն ժամանակվա վարչապետը, գերագույն հրամանատարը, հորդորում եմ այդ  մեղադրանքների մասով հանրային ներկայացնել ձեր դիրքորոշումը՝ հակառակը չարձագանքելու դեպքում կնշանակի, որ համաձայն եք առաջ քաշված կեղծ մեղադրանքներին, դրանով իսկ մեղսակից դարձնելով ոչ միայն ձեզ, նաև հայ ժողովրդին։
Դրանից բացի ակնկալում եմ  իմանալ մեր՝ այստեղ գտնվողների կարգավիճակը ըստ Հայաստանի Հանրապետության պետական դիրքորոշման։
Ցավալի է նաև, որ այստեղ գտնվողները չեն զգում Հայաստանի Հանրապետության շունչը, բայց ինչ արած, իրականությունը սա է»,- ասված է ուղերձում։

«Отреагируйте на обвинения Баку!» Удерживаемый в азербайджанском плену Давид Манукян обратился к Пашиняну
«Мы продолжаем нашу справедливую борьбу в суде Баку, не позволяя унижать наши права, права армянского народа и армянской государственности», – отметил в своем обращении незаконно удерживаемый в азербайджанской тюрьме бывший заместитель командующего Армией обороны Арцаха Давид Манукян.
«В Апелляционном суде Баку продолжается судебный процесс по апелляционной жалобе в отношении 15 граждан Республики Армения. Этот судебный процесс направлен не только против этих 15 человек, но и против прошлого и настоящего армянского народа, поскольку, согласно обвинению и приговору, все это уходит корнями в начало прошлого века.
По всем этим сфабрикованным, ложным обвинениям я и мои товарищи продолжаем в суде нашу справедливую борьбу, не позволяя унижать наши права, права армянского народа и армянской государственности.
Сейчас я обращаюсь к гражданину Республики Армения Николу Воваевичу Пашиняну. Одно из предъявленных нам ложных обвинений – с формулировками "планирование, подготовка и ведение агрессивной войны в сентябре 2020 года". И это, несмотря на все приведенные нами неопровержимые доказательства и факты, а также на то, что все происходило на глазах у всего международного сообщества. Тем не менее, поскольку в то время вы являлись премьер-министром и верховным главнокомандующим ВС Армении, призываю вас публично представить свою позицию конкретно по части этих обвинений.
В противном случае, отсутствие реакции будет означать, что вы согласны с выдвинутыми ложными обвинениями, тем самым делая соучастниками не только себя, но и весь армянский народ», – указал Манукян.
«Кроме того, я рассчитываю узнать, каков статус у нас – у находящихся здесь людей – с точки зрения официальной государственной позиции Республики Армения.
Печально и то, что находящиеся здесь не ощущают дыхания Республики Армения. Но, что поделать, такова реальность», – добавил он.