Դավիթ Մանուկյանը Բաքվի դատարանից դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին
«Բաքվի դատարանում շարունակում ենք մեր արդար պայքարը՝ չթույլատրելով նվաստացնել մեր, հայ ժողովրդի և հայոց պետականության իրավունքները»,- նշում է Բաքվի բանտում գտնվող գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանն իր ուղերձում։
«Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության  15 քաղաքացիների նկատմամբ վերաքննիչ բողոքի հիման վրա դատական գործընթացը։ Դատական գործընթացը  միայն այս 15 հոգու դեմ չէ ուղղված, այլ հայ ժողովրդի անցյալի և ներկայի դեմ է, քանի որ, ըստ մեղադրանքի և դատավճռի, այն սկսվում է  անցյալ դարի սկզբներից։ Այս բոլոր շինծու, կեղծ մեղադրանքների մասով ես և իմ գրծըկերները դատարանում շարունակում ենք մեր արդար պայքարը՝ չթույլատրելով նվաստացնել մեր, հայ ժողովրդի և հայոց պետականության իրավունքները։
Այս պահին խոսքս ուղղում եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Նիկոլ Վովայի  Փաշինյանին.  մեզ առաջադրված կեղծ մեղադրանքներից մեկի համաձայն՝ 2020 թվականի սեպտեմբերին  ագրեսիվ պատերազմի պլանավորման, նախապատրաստման և վարման ձևակերպումներով, չնայած բոլոր անհերքելի ապացույցների, փաստերի, դրանից բացի այն տեղի է ունեցել  միջազգային հանրության բաց տեսադաշտում, բայց և այնպես, քանի որ եղել եք Հայաստանի  այն ժամանակվա վարչապետը, գերագույն հրամանատարը, հորդորում եմ այդ  մեղադրանքների մասով հանրային ներկայացնել ձեր դիրքորոշումը՝ հակառակը չարձագանքելու դեպքում կնշանակի, որ համաձայն եք առաջ քաշված կեղծ մեղադրանքներին, դրանով իսկ մեղսակից դարձնելով ոչ միայն ձեզ, նաև հայ ժողովրդին։
Դրանից բացի ակնկալում եմ  իմանալ մեր՝ այստեղ գտնվողների կարգավիճակը ըստ Հայաստանի Հանրապետության պետական դիրքորոշման։
Ցավալի է նաև, որ այստեղ գտնվողները չեն զգում Հայաստանի Հանրապետության շունչը, բայց ինչ արած, իրականությունը սա է»,- ասված է ուղերձում։

Davit Manukyan urges Pashinyan to respond to Azerbaijani allegations
Armenian Major General Davit Manukyan, who is being held in Baku, has issued a message, calling on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to publicly reject fabricated charges against him and other Armenian prisoners.
In a message released amid appellate proceedings in Baku, Manukyan said he and 14 other Armenian citizens continue their "just struggle" in court, arguing that the case concerns not only the defendants but also the Armenian people and Armenia's statehood.
“This judicial process is not aimed solely at these 15 individuals, but at the past and present of the Armenian nation,” he declared. According to his statement, the prosecution's allegations extend back to the early 20th century. He said he and his co-defendants are contesting false accusations and are seeking to defend "the rights of ourselves, the Armenian people, and Armenian statehood."
Addressing Pashinyan directly, Manukyan referred to one of the charges alleging the planning, preparation and conduct of an aggressive war in September 2020. He argued that the events in question took place "in full view of the international community" and urged Pashinyan, who served as Armenia's prime minister and commander-in-chief at the time, to publicly state his position regarding the allegations.
Manukyan warned that silence would amount to acceptance of false accusations and would implicate not only Pashinyan but also the Armenian people.
He also called on the Armenian government to clarify the official status of the detainees under Armenia's state policy.
"Regrettably, we do not feel the presence of the Republic of Armenia here," Manukyan said. "But this is the reality."