Դիմորդների թվի կրճատման պատճառը նաև 12-ամյա կրթությունն է. փորձագետ
«Մենք վերջին 10 տարում ունենք դիմորդների թվի նվազում, ինչը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ 2026 թվականի բուհերի ընդունելության համար կառավարության կողմից հատկացվել է 12720 տեղ, որից 2133-ը՝ անվճար, 10587-ը՝ վճարովի։ Բուհեր է ընդունվել 9620 դիմորդ, որից անվճար հիմունքներով ներառյալ նաև պահուստային և նպատակային տեղերը՝ 1875 դիմորդ, վճարովի հիմունքով՝ 7799 դիմորդ։
Որպես առաջին պատճառ փորձագետը նշեց՝ 12-ամյա կրթության անցնելուց հետո շատ դպրոցականներ հոգնում են, ձանձրանում, այլևս չեն ուզում շարունակել։
«Մյուս պատճառն այն է, որ շատ աշակերտներ 11-12-րդ դասարաններում սկսում են աշխատել, այնքան գումար են ստանում, որ մտածում են՝ ինչ իմաստ ունի բուհ ընդունվել, վարձ վճարել, միրևնույնն է՝ անգամ այդ դեպքում չեմ կարող բարձր աշխատանավարձի հավակնել։ Այսինքն, շրջանավարտները սկսել են ավելի ռեալ մտածել։ Այն միտումը, որ պետք է բոլորը բուհ ընդունվեն, չընդունվելն ամոթ է, Հայաստանում բավականին փոխվել է»,- ասաց Ս. Խաչատրյանը։
Ըստ նրա, պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ընդհանուր ակադեմիական մակարդակը մեզանում մնում է ցածր. «Այսինքն, երեխաները չեն ձգում համալսարանական մակարդակի։ Անգամ եթե շատ խիստ մոտենանք, ընդունվածների զգալի մասն էլ չի ձգում։
Ունենք բազմաթիվ ընդունվածներ, որոնք երկու քննությունից միասին 20 միավորից ցածր են ստացել, այսինքն անգամ 10 չեն կարողացել ստանալ։ Պարզ է, որ այդ դիմորդները շատ դժվարություններ կունենան սովորելու ընթացքում»։
Կրթության փորձագետը նշեց, որ եթե նախկինում Հայաստանն ուսանողների թվով բավականին լավ վիճակում էր, հիմա, քանի որ բուհեր ընդունվողների թիվը պակասել է, միջազգային չափանիշներով Հայաստանը նահանջել է, միջակ դիրքերում է։ Նախկինում տարիներ են եղել, որ Հայաստանում բուհ է ընդունվել 20 հազարից ավելի ուսանող։
Նա ընդգծեց, որ կրթական համակարգում, հատկապես վերջին՝ 11-12-րդ դասարանների կրթական ծրագիրը, դասավանդման ձևերը պետք է վերանայել։

Armenian expert says decline in university applicants tied to longer schooling, shifting priorities
The number of students entering Armenian universities has dropped sharply over the past decade, and one education expert says the move to a 12-year school system is a key factor.
“We’ve seen a steady decline in applicants over the last 10 years, driven by several reasons,” education analyst Serob Khachatryan told Panorama.am in an interview on Monday. He noted that many students lose motivation after completing the extended program and choose not to pursue higher education.
Government data show that for the 2026 admissions cycle, 12,720 university slots were allocated — 2,133 tuition-free and 10,587 paid. Of those, 9,620 applicants were admitted, including 1,875 on free terms and 7,799 on paid terms.
Khachatryan said many students begin working during their final school years, earning enough to question the value of paying tuition when higher salaries remain elusive even with a degree. “Graduates have started to think more realistically,” he said, adding that the old stigma of not entering university has largely faded.
He also pointed to weak academic preparation. “We have admitted students who scored below 10 points across two exams combined. It’s clear they will face serious challenges in their studies,” Khachatryan said.
Armenia once admitted more than 20,000 students annually, but the decline has pushed the country into mid-tier standings internationally. Khachatryan stressed that the curriculum and teaching methods in the final two years of secondary school must be reviewed to better prepare students for higher education.