10:22 09/02/2021Իրանագետը՝ Ալեն Սիմոնյանին. Ո՞րն արեցիք սրանցիցԻրանագետ Ահարոն Վարդանյանը, անդրադառնալով Ալեն Սիմոնյանի այն հայտարարությանը, թե ստեղծված իրավիճակից դուրս են եկել չորս պատգամավորի կորուստով, գրել է.
09:25 09/02/2021Իշխանավեճի պատճառով ստվերված են մարդու իրավունքների իրական խնդիրները. ՄԻՊ«Ուստի, բոլորին կոչ եմ անում սթափվել»:
12:32 08/02/2021Գործարարներն ու գիտնականները պահանջում են պետբյուջեի 4 տոկոսը հատկացնել գիտությանը«Հայաստանի անվտանգության ապահովման և թռիչքային զարգացման համար անհրաժեշտ պայման է հզոր գիտական ներուժը, և այս պարզագույն ճշմարտությունից ելնելով՝ պետք է ավելացվեն պետական հատկացումները գիտության...
11:32 08/02/2021Հայկ Ալումյան. Հասարակությունը սկսում է հասկանալ քաղաքական հետապնդումների իրական նպատակը«Իրականությունն այն է, որ առաջին իսկ պահից սկսած գործից տեղյակ մարդկանց համար պարզ էր՝ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում»,- լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ...
10:48 08/02/2021Կրթական համակարգի կազմաքանդման գործընթացն անշեղորեն առաջ է մղվում․ Հովհաննես ՀովհաննիսյանԻ՞նչ է նշանակում՝ «10 միավորային սանդղակում որևէ թիվ չի հանդիսանում անբավարար գնահատական և յուրաքանչյուր նիշ նկարագրում է աշակերտի հաջողության որևէ մակարդակ»
09:00 08/02/2021ՀՀ սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում պատերազմի ու ուժի կիրառության սպառնալիքների ներքո. ՄԻՊՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է. «ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների (նաև դրոշների ու ցուցանակների) առկայությունը հակասում է...
16:05 07/02/2021Ստեփան Դանիելյան. Ցեղասպանության ժամանակ երբ մի գյուղ էին կոտորում, մյուս գյուղի հայերը կարծում էին՝ դա իրենց չի վերաբերվում«Ու երբ դրա մասին կարդում էիր, զարմանում էիր մտածողության վրա։ Այ հիմա պարզ է, թե դա ոնց է լինում»։
15:17 06/02/2021Իշխանություններն իրենց աթոռները պահելու համար կարծես ապառիկով կյանքեր են նվիրում թշնամուն. Վրթանեսյան«Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչները խաղաղասիրության մասին են խոսում, նաև անում են։ Մենք ամեն շաբաթ նորություն ենք ստանում, որ հերթական բնակավայրի մոտ մեր դիրքը զիջել են ադրբեջանիցներին»,-...
12:35 06/02/2021Ամեն օր էլ «GPS»-ով սահմանները ճշգրտվում են. Խնձորեսկի համայնքապետ«Դեռ սահմանագծման աշխատանքները չեն ավարտվել, ո՞նց ասեմ, որ նահանջում կամ հետ ենք գալիս, եթե գործընթացը դեռ ավարտած չէ»,- Panorama.am-իր հետ զրույցում ասաց Խնձորեսկ համայնքի ղեկավար Երվանդ Մալունցը՝...
10:12 06/02/2021Ռազմական փորձագետ. Թուրք-ադրբեջանական զորավարժության պայմանական թիրախը Սյունիքն էՌազմական փորձագետ, «Հայոց հզոր բանակ» ՀԿ նախագահ Կարեն Հովհաննիսյանը գրում է. «Թուրք - ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները շարունակվում են։ Չնայած այն բանին, որ երկու երկրների մամուլները սկսել...
09:00 06/02/2021Կենտրոն վարչական շրջանում փոշու պարունակությունը գերազանցել է նորմանՀիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը ներկայացնում է Երևանում մթնոլորտային օդի որակը՝ հունվարի 27-փետրվարի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում։ «Փոշու պարունակությունը գրեթե ամբողջ շաբաթվա...
11:40 05/02/2021Լեխ Բուչեկը հայ ռազմագերիների ու Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների հարցով նամակ է հղել Ջո ԲայդենինԼեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկն, որը գրել է «Հայերի դեմ ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները» գրքույկը, նամակ է գրել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին։ Նամակում Բուչեկը նշում է, որ որպես...
10:56 05/02/2021Ծնողներն ու ուսուցիչները բավարար տեղեկացված չեն համացանցի վտանգներից ու խնդիրներիցՄԻՊ աշխատակազմը շարունակում է ստանալ ահազանգեր ծնողներից և ուսուցիչներից թվային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ
16:21 04/02/2021Գոհար Մելոյան. Արդար դատաքննության իրավունքը վտանգված է«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկումն ու ընդունումն այս պահին սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանը պատահական...
11:51 04/02/2021Թադևոս Ավետիսյան. Սպասվում է պետական հատվածի աշխատատեղերի զանգվածային կրճատումկառավարության հերթական կեղծ օրակարգը
11:04 04/02/2021«Կասպերսկի» լաբորատորիայի փորձագետ․ Երեխաներին ոչ թե պետք է զրկել ինտերնետից, այլ խոսել սպառնալիքների և դրանցից պաշտպանվելու մասինՎերջին օրերին հասարակությունը կրկին քննարկում է համակարգչային վտանգավոր խաղերի հարցը, որոնք որոշ դեպքերում կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների։ Ինչպես երեխաներին հեռու պահել նման խաղերից, ինչպես...
10:16 04/02/2021Միքայել Մինասյան. Մենք պետք է գիտակցենք, որ Հայաստանում իշխանությունը թուրք-ադրբեջանական գործակալների բանդայի ձեռքում է«Քայլող մադամը ոչ մի նոր բան չի ասել, դա Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական գիծն է, որը սկսկել է 2.5 տարի առաջ՝ թշնամու կերպարից ստեղծելով կիրթ ու կոռուցողական գործընկերոջ կերպար, իսկ պետություն ստեղծողներից...
09:33 04/02/2021Սուրեն Սարգսյան. Մեր արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի պրագմատիկ՝ և վերջՄիջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Մեր արտաքին քաղաքականության մասին Մեր արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի պրագմատիկ՝ և վերջ: Մեզ համար պետք է գործեն հետևյալ սկզբունքները, կանոնները և...
18:02 03/02/2021Նիկոլ Փաշինյանը միտումնավոր սանձազերծեց պատերազմ, որում ինքը պետք է պարտվեր. Համբարյան«2018 թվականի իշխանափոխությունը իրականում դավադրություն էր ՀՀ-ի նկատմամբ»- այսօր Շիրակի մարզի մտավորականների հետ «Ձայն հայրենյաց» նախաձեռնության հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, ՇՊՀ դասախոս Գագիկ...

14:32 02/02/2017Guardian: Провал расследования коррупционной деятельности Азербайджана в ПАСЕ приведет к подрыву репутации СЕКак говорится в материале, Аграмунт также подвергается давлению со стороны генсека СЕ Турбьерна Ягланда, который ранее заявил, что не потерпит даже мелких случаев коррупции.
15:12 01/02/2017Оппозиция: Сегодня в Азербайджане установлен уродливый режим, который пытается присваивать заслуги РасулзадеПодчеркивается, что относясь к имени М. Э. Расулзаде более чем прохладно, даже оскорбительно, власть современного Азербайджана пытается присваивать его заслуги.
15:13 31/01/2017Эксперты прогнозируют снижение прироста населения Азербайджана из-за проблем в экономике, образовании и здравоохранении«Дело в том, что изменение отношения к институту семьи и ряд других факторов могут стать причиной демографического кризиса в Азербайджане уже в обозримом будущем» - подчеркнул Аллахверанов.
11:27 28/01/2017Эксперт: Умные и перспективные люди массово покидают Азербайджан – судьба страны будет в руках необразованного обществаПо словам эксперта, руководящие кадры высших учебных заведений тянут вниз систему образования.
11:41 27/01/2017В Азербайджане предлагают «потуже затянуть пояса»: рецессия охватила все сферы экономики, начался процесс «утечки мозгов»Иностранные инвесторы опасаются долгосрочных вложений в экономику страны из-за нестабильности и отсутствия гарантий.
14:18 26/01/2017«Муниципальный сканер»: Родственники Ильхама Алиева скупают недвижимость в Карловых ВарахУчастники проекта также подготовили интерактивную карту, на которой обозначены имущества, принадлежащие как азербайджанским, так и другим чиновникам постсоветского пространства.
15:00 23/01/2017Активист: Углубляющийся кризис заставляет власти Азербайджана подавлять активную молодежьГамбар заявил, что арест Велиева, активиста ПНФА Ниджата Низамова и задержание блогера Мехмана Гусейнова свидетельствуют о нетерпимости азербайджанской власти к критическим высказываниям.
12:34 21/01/2017Ильгар Мамедов: Реализация проекта «Южный газовый коридор» делает политзаключенных Азербайджана заложниками режима АлиеваОн отметил, что в период президентства Ильхама Алиева, который «унаследовал» власть от своего отца Гейдара Алиева, ситуация со свободой слова и правами человека в стране ухудшалась из года в год.
15:01 20/01/2017«Expert Market»: Азербайджан – лидер в рейтинге стран с упущенными возможностями для бизнесаАмериканская консалтинговая компания «Expert Market» составила индекс «Самые упорные предприниматели мира», в котором оценила уровень суровости бизнес-среды в 130 странах.
16:02 19/01/2017ESI: ПАСЕ должна начать объективное и независимое расследование в связи с отклонением доклада о политзаключенных в АзербайджанеОснователь некоммерческой организации «Европейская инициатива стабильности» (ESI) Джеральд Кнаус недавно выступил с критикой.
13:08 18/01/2017Азербайджан попал в топ-10 самых несчастных стран, где распространены коррупция и мошенничествоТак, подчеркивается, что в Азербайджане девальвация национальной валюты стала обычным явлением.
19:23 17/01/2017«Туран»: Ильхам Алиев в ходе саммита в Давосе попросит помощи ЕБРР для спасения экономики АзербайджанаАлиев заявил, что руководство страны не было готово к переходу к постнефтяному периоду, поэтому трехкратное падение цен на нефть стало для них неожиданностью...
13:32 14/01/2017Оппозиция: В результате созданной И. Алиевым атмосферы безнаказанности граждане Азербайджана сталкиваются с административным вандализмомМеждународные правозащитные организации осуждают похищение и пытки журналиста Мехмана Гусейнова в Азербайджане и призывают власти этой страны немедленно провести расследование.
17:21 13/01/2017Human Rights Watch: Власти Азербайджана в 2016г. продолжали грубо нарушать нормы демократии и права человекаВласти Азербайджана в 2016 году продолжали свою практику тщательного подавления инакомыслия, говорится в ежегодном докладе международной правозащитной организации.
14:52 12/01/2017Аргентинское СМИ: Ильхам Алиев посредством «икорной дипломатии» пытается ввести в заблуждение мир, создавая иллюзию «счастливого» АзербайджанаАзербайджан – бывшая советская республика, управляемая президентом, который посредством референдума сделал свою власть безграничной и держит в тюрьмах десятки политзаключенных.
15:25 11/01/2017Давление властей Азербайджана на родственников рэпера Джамала Али еще больше «раскрутило» его скандальный клипСобытия последних дней показали абсолютное непонимание правительством Азербайджана современных виртуальных реалий.
14:00 10/01/2017Израильские СМИ: Экстрадиция блогера Александра Лапшина в Азербайджан обернется реальной угрозой для его жизниУже почти месяц как блогер-путешественник Александр Лапшин, будучи гражданином Израиля и России, сидит в белорусском СИЗО.
16:12 09/01/2017Пока посол США в ООН призывает власти Азербайджана освободить оппозиционного политика, шиитского богослова приговорили к 10 годам тюрьмыМежду тем, азербайджанский Центр мониторинга политзаключенных учредил премию «Правозащитник года». Ее первым лауреатом по итогам 2016 года стала директор Института мира и демократии Лейла Юнус.
13:09 07/01/2017Доклад разведки США о вмешательстве России в американские выборы: реакция конгрессменов, Обамы и Трампа на фоне оценок WikiLeaksДональд Трамп в ближайшие дни после вступления в должность президента США предпримет «агрессивные» шаги против кибератак.
12:20 05/01/2017ООН: Умолкли пушки, и тысячи сирийцев возвращаются в освобожденные районы восточного Алеппо«Умолкли пушки, и дети играют, все это вселяет надежду».