10:29 04/09/2023Օկուպացված Հադրութի շրջանում Ադրբեջանն իրականացնում է մեծածավալ ինժեներական աշխատանքներ, որոնք վտանգում են բազմաթիվ հուշարձաններԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «2023 թվականի հուլիսի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացված Շուշի քաղաք ուղևորվելիս այցելեց նաև...
10:09 04/09/2023Հայաստանի երկու պետական անսամբլների համար տարին հոբելյանական էՆախատեսվում են հոբելյանական համերգներ
15:26 03/09/2023Շախմատի կայծակնային մրցաշար և ցուցահանդես նվիրված Մոսկվայի 876-ամյակինԵրևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնում (ՄՄԳԿ) մեկնարկել են Մոսկվայի 876-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որի շրջանակում տեղի ունեցավ Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հետ...
15:51 02/09/2023Արցախցիներն ամենօրյա իրենց կյանքով համառության դաս են տալիս աշխարհին. Ցուցահանդես՝ նվիրված Արցախի անկախության 32- ամյակինԱրցախի անկախության 32-ամյակը Երևանում Արցախի մշտական ներկայացուցչությունում նշվեց Արցախ աշխարհի տեսարժան վայրերն ու կյանքը ներկայացնող նկարների ցուցադրությամբ։ Ներկաները Սրբազանի աղոթքով սկսեցին...
18:15 01/09/2023Հունաստանում մեկնաբանել են Լոնդոնի թանգարանից կատարված գողությունըԼոնդոնի Բրիտանական թանգարանից գանձերի գողությունը ուժեղացնում է Հունաստանի պահանջը՝ Աթենք վերադարձնելու այնտեղ պահվող Պարթենոնի տաճարի գլուխգործոցները։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է Հունաստանի...
16:08 01/09/2023Ազնավուրի հուշարձանի նախագծերից որևէ մեկը չի ընտրվել ժյուրիի կողմից2024 թվականին մեծանուն շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման...
11:03 01/09/2023Պետրոսյանի կինը իր երեք տարեկան որդուն ոչ կոնտակտային է գնահատելԿատակերգու Եվգենի Պետրոսյանի կինը՝ Տատյանա Բրուխունովան, իր երեք տարեկան որդուն՝ Վաhանին, ոչ կոնտակտային երեխա է անվանել։ Այդ մասին նա հայտնել է Instagram-ում։ Բրուխունովան ասել է, որ Վահանը սրել է...
17:29 31/08/2023Խանջյան գյուղի մոտ գտնվող նորահայտ ամրոցում բացվել է հնագիտական հետաքրքիր իրավիճակԽանջյան գյուղի մոտ գտնվող նորահայտ ամրոցում բացվել է հնագիտական հետաքրքիր իրավիճակ
14:29 29/08/202319-րդ դարի հայկական գորգարվեստը կներկայացվի Հայաստանի պատմության թանգարանումՀայաստանի պատմության թանգարանի և «Թուֆենկյան գորգեր» ընկերության համագործակցությամբ՝ սեպտեմբերի 2-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի կունենա «Ձայներ հավաքական անցյալից.
16:50 28/08/2023Ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհվել է ուկրաինացի դերասան Ալեքսեյ Խիլսկին36 տարեկան հասակում մահացել է ուկրաինացի դերասան Ալեքսեյ Խիլսկին, ով միացել էր Ուկրաինայի զինված ուժերին: «RG.ru»-ի փոխանցմամբ, մահվան պատճառ է դարձել վնասվածքը։ «Ես գրում եմ, բայց ինքս չեմ կարող...
16:33 28/08/2023«Առանց արվեստի ու մտքի թռիչքի». Ազնավուրի արձանի նախագծերի մասինՀուշարձանի նախագծի ընտրության համար հայտարարվել էր բաց մրցույթ, որի ընթացքում ստացված 37 հայտ-էսքիզներ
15:35 28/08/2023Սուրբ Հակոբավանքում մաքրման-պեղման աշխատանքների ընթացքում հետաքրքիր բացահայտումներ են եղելՀուլիսի 28-ից մեկնարկել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրերից Սուրբ Հակոբավանքի վերականգնման ծրագիրը։ Հակոբավանքը եպիսկոպոսանիստ է եղել,...
10:35 28/08/2023Քվեարկության է դրվել Շառլ Ազնավուրի քանդակի նախագիծը«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում քվեարկության է դրվել հերթական նախագիծը. մինչև օգոստոսի 31-ը` ժամը 14:00-ն, քաղաքացիները կարող են քվեարկել Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի քանդակի նախընտրելի նախագծի...
09:44 28/08/2023Կարծախում նշվել է Աշուղ Ջիվանու օրըՕգոստոսի 27-ին մեծանուն աշուղ Ջիվանու հայրենի գյուղում նշվել է Ջիվանու օրը: Jnews-ը գրում է, որ Ախալքալաքի շրջանի Կարծախ գյուղի բնակչությունն ավանդաբար հուլիսյան վերջին օրերից մեկը նվիրում է հայ մեծ...
19:45 26/08/2023Կոնստանտին Մելաձեն չի կարողանա վերադառնալ ՌԴ․ նա փորձում է վաճառել Ռուբլյովկայի իր շքեղ առանձնատունըԿոմպոզիտոր Կոնստանտին Մելաձեն ևս մեկ անգամ վաճառքի է հանել Ռուբլյովկայի քոթեջային ավանում գտնվող իր տունը, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։ Նշվում է, որ առանձնատունը կվաճառի նրա մայրը։ Առաջին անգամ տունը...
18:30 26/08/2023«ԱՍԱԴՈՎ, կույր բանաստեղծ, որը տեսնում էր սրտով». Մենակատարումը՝ սեպտեմբերի 7-ինՍեպտեմբերի 7-ին նշվելու է հայ ընտանիքում ծնված Խորհրդային Միության դարաշրջանի նշանավոր բանաստեղծներից Էդուարդ Ասադովի ծննդյան 100-ամյակը։ Դերասան, ռեժիսոր և հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Գլազունովը և...
15:17 25/08/2023«Գութան» փառատոնը կկայանա օգոստոսի 26-ինՕգոստոսի 26-ին Գաֆեսճեան քանդակների պարտեզում կիրականանա «Գութան» Հայաստանի ազգային-ավանդական երգի-պարի ամենամյա փառատոնը, այն իրականանում է «Մրրո» հայ ազգային արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ`...
12:40 25/08/2023Շնորհավոր երկնային ծնունդդ, իմ կարոտ․ սիրո երգիչ Հայկոն կդառնար 50 տարեկանԱյսօր սիրված երգիչ Հայկոյի՝ Հայկ Հակոբյանի ծննդյան օրն է։ Հարազատները, ընկերները երգչի ծնունդը երկրորդ տարին կնշեն առանց Հայկոյի, բայց ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս բեմում։ Ա.
20:02 24/08/2023«Եվրոպական ժառանգության օրերի» փակման պաշտոնական արարողությունը՝ Զվարթնոցում«Եվրոպական ժառանգության օրերի» փակման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 27-ին, Արմավիրի մարզի «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում: ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ ծրագրի...
17:52 24/08/2023Պեղումները նորահայտ ամրոցում շարունակվում են«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի արշավախումբը գերմանական կողմի հետ համատեղ արդեն երկու շաբաթ է աշխատանքներ են իրականացնում «Խանջյան» պայմանական անունը կրող ամրոց-բնակատեղիի տարածքում (հայկական...

11:47 17/09/2020Оперная певица Анна Нетребко госпитализирована с коронавирусной пневмониейОперная певица Анна Нетребко госпитализирована с «ковидной пневмонией». Об этом она сама сообщила в Instagram. «Уже пять дней я нахожусь в больнице с ковидной пневмонией и скоро пойду на поправку. Я...
13:47 16/09/2020В Музее Мгера Абегяна откроется выставочный зал Егише Тадевосяна25 сентября – в день рождения художника Егише Тадевосяна – в Музее Мгера Абегяна (филиал Национальной галереи Армении) в Вагаршапате – откроется посвященный ему выставочный зал.
12:00 16/09/2020СМИ сообщают о «воссоединении» звезд Голливуда Брэда Питта и Дженнифер ЭнистонИзвестные американские актеры Брэд Питт и Дженнифер Энистон воссоединились, правда, пока только на экране.
11:12 16/09/2020«Мы должны выбрать свет, а не тьму»: вручена премия Гранта ДинкаНакануне, 15 сентября, в 12-й раз состоялась церемония вручения международной премии, носящей имя основателя и бывшего главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
10:04 16/09/2020Тот еще шутник: Евгению Петросяну – 75Сегодня свой 75-й день рождения празднует Евгений Ваганович Петросян – советский и российский конферансье, юморист, телеведущий, который сам стал синонимом шуток для своих поклонников и противников.
10:05 15/09/2020Фильм Арама Шахбазяна «Чнчик» – в конкурсной программе Пусанского международного кинофестиваляФильм режиссера Арама Шахбазяна «Чнчик» (Армения, Нидерланд, Германия, Швейцария) будет представлен в конкурсной программе «Новые течения» (New Currents) крупнейшего в Азии Пусанского международного...
19:23 14/09/2020Маэстро Тиграну Мансуряну нравится работать с молодежьюВ спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване 15 сентября откроется 15-й юбилейный концертный сезон Государственного симфонического оркестра Армении.
12:21 14/09/2020Самвел на шоу «Голос» во Франции исполнил армянскую песнюСамвел во время слепых прослушиваний в рамках детского «The Voice» во Франции представил песню Арабо Испиряна «Дом мой родной» («Tun im hayreni») на армянском языке.
16:04 11/09/2020Ремонтируется и модернизируется филиал НГА – Музей Мгера АбегянаПо инициативе Национальной галереи Армении (НГА) ремонтируется и модернизируется филиал НГА – Музей Мгера Абегяна в Вагаршапате.
11:50 11/09/2020Статья об армянском дудуке, танцах и Араме Хачатуряне – в японском журналеВ журнале «Кого Минами Айдзу», который издается в городе Минамиайдзу, который в рамках «Токио-2020» примет олимпийских спортсменов из Армении, появилась 9 статья об Армении.
11:42 10/09/2020Кинооператор Левон Атоянц начинает репетицию своего 100-летнего юбилеяНакануне свой 90-летний юбилей отмечал заслуженный деятель искусства, кинооператор Левон Атоянц. При посредничестве премьер-министра Никола Пашиняна указом президента Республики Армения заслуженный...
09:36 10/09/2020На берегу озера Парвана проводятся археологические раскопкиВ Джавахке рядом с озером Паравани проводится археологическая экспедиция с целью найти исторические образцы.
19:08 09/09/2020Различие старого и нового – в ценеКрайний срок подачи заявок на участие в международном конкурсе «Альтернатива 33» (Alt_33) по восстановлению городской среды 33-го квартала Фирдуси в Ереване, объявленном Комитетом по охране наследия...
15:54 09/09/2020Введены новые требования для претендентов на «Оскар»К работе над фильмом также обязательно должны привлекаться стажеры, практиканты из указанных групп.
15:11 09/09/2020Сарик Андреасян приступил к съемкам сериала про ЧикатилоИсполнители главных ролей пока не известны.
11:13 09/09/2020Певица Сирушо: Реальность такова, что за участие в таких концертах не я плачу, а мне платятПевица Сирушо вернулась из Польши и обратилась к звучащим заявлениям касательно своего участия в концерте.
18:05 08/09/2020В Ереване будет установлен памятник, посвященный памяти выдающихся деятелей армянской культурыПамятник украсит улицу Рафаэля Исраеляна в Ереване, которая заканчивается у музея Параджанова.
10:57 08/09/2020Из-за снижения уровня воды в озере Ван всплывает древняя армянская крепостьИз-за снижения уровня воды в озере Ван на территории современной Турции показались руины армянской исторической крепости.
16:40 07/09/2020И музыка помогла пережить землетрясение: выступление армян на шоу «Голос. 60+»На российском Первом канале стартовал третий сезон шоу «Голос. 60+». За симпатии зрителей будут бороться вокалисты старшего поколения – как профессионалы, так и любители, представляющие все...
10:38 07/09/2020В Монреале открыли памятник КомитасуАвтором памятника является скульптор Мкртич Таракчян.