10:29 04/09/2023Օկուպացված Հադրութի շրջանում Ադրբեջանն իրականացնում է մեծածավալ ինժեներական աշխատանքներ, որոնք վտանգում են բազմաթիվ հուշարձաններԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է. «2023 թվականի հուլիսի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օկուպացված Շուշի քաղաք ուղևորվելիս այցելեց նաև...
10:09 04/09/2023Հայաստանի երկու պետական անսամբլների համար տարին հոբելյանական էՆախատեսվում են հոբելյանական համերգներ
15:26 03/09/2023Շախմատի կայծակնային մրցաշար և ցուցահանդես նվիրված Մոսկվայի 876-ամյակինԵրևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնում (ՄՄԳԿ) մեկնարկել են Մոսկվայի 876-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որի շրջանակում տեղի ունեցավ Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հետ...
15:51 02/09/2023Արցախցիներն ամենօրյա իրենց կյանքով համառության դաս են տալիս աշխարհին. Ցուցահանդես՝ նվիրված Արցախի անկախության 32- ամյակինԱրցախի անկախության 32-ամյակը Երևանում Արցախի մշտական ներկայացուցչությունում նշվեց Արցախ աշխարհի տեսարժան վայրերն ու կյանքը ներկայացնող նկարների ցուցադրությամբ։ Ներկաները Սրբազանի աղոթքով սկսեցին...
18:15 01/09/2023Հունաստանում մեկնաբանել են Լոնդոնի թանգարանից կատարված գողությունըԼոնդոնի Բրիտանական թանգարանից գանձերի գողությունը ուժեղացնում է Հունաստանի պահանջը՝ Աթենք վերադարձնելու այնտեղ պահվող Պարթենոնի տաճարի գլուխգործոցները։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է Հունաստանի...
16:08 01/09/2023Ազնավուրի հուշարձանի նախագծերից որևէ մեկը չի ընտրվել ժյուրիի կողմից2024 թվականին մեծանուն շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում Շառլ Ազնավուրի հուշարձանի տեղադրման...
11:03 01/09/2023Պետրոսյանի կինը իր երեք տարեկան որդուն ոչ կոնտակտային է գնահատելԿատակերգու Եվգենի Պետրոսյանի կինը՝ Տատյանա Բրուխունովան, իր երեք տարեկան որդուն՝ Վաhանին, ոչ կոնտակտային երեխա է անվանել։ Այդ մասին նա հայտնել է Instagram-ում։ Բրուխունովան ասել է, որ Վահանը սրել է...
17:29 31/08/2023Խանջյան գյուղի մոտ գտնվող նորահայտ ամրոցում բացվել է հնագիտական հետաքրքիր իրավիճակԽանջյան գյուղի մոտ գտնվող նորահայտ ամրոցում բացվել է հնագիտական հետաքրքիր իրավիճակ
14:29 29/08/202319-րդ դարի հայկական գորգարվեստը կներկայացվի Հայաստանի պատմության թանգարանումՀայաստանի պատմության թանգարանի և «Թուֆենկյան գորգեր» ընկերության համագործակցությամբ՝ սեպտեմբերի 2-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի կունենա «Ձայներ հավաքական անցյալից.
16:50 28/08/2023Ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհվել է ուկրաինացի դերասան Ալեքսեյ Խիլսկին36 տարեկան հասակում մահացել է ուկրաինացի դերասան Ալեքսեյ Խիլսկին, ով միացել էր Ուկրաինայի զինված ուժերին: «RG.ru»-ի փոխանցմամբ, մահվան պատճառ է դարձել վնասվածքը։ «Ես գրում եմ, բայց ինքս չեմ կարող...
16:33 28/08/2023«Առանց արվեստի ու մտքի թռիչքի». Ազնավուրի արձանի նախագծերի մասինՀուշարձանի նախագծի ընտրության համար հայտարարվել էր բաց մրցույթ, որի ընթացքում ստացված 37 հայտ-էսքիզներ
15:35 28/08/2023Սուրբ Հակոբավանքում մաքրման-պեղման աշխատանքների ընթացքում հետաքրքիր բացահայտումներ են եղելՀուլիսի 28-ից մեկնարկել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրերից Սուրբ Հակոբավանքի վերականգնման ծրագիրը։ Հակոբավանքը եպիսկոպոսանիստ է եղել,...
10:35 28/08/2023Քվեարկության է դրվել Շառլ Ազնավուրի քանդակի նախագիծը«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում քվեարկության է դրվել հերթական նախագիծը. մինչև օգոստոսի 31-ը` ժամը 14:00-ն, քաղաքացիները կարող են քվեարկել Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի քանդակի նախընտրելի նախագծի...
09:44 28/08/2023Կարծախում նշվել է Աշուղ Ջիվանու օրըՕգոստոսի 27-ին մեծանուն աշուղ Ջիվանու հայրենի գյուղում նշվել է Ջիվանու օրը: Jnews-ը գրում է, որ Ախալքալաքի շրջանի Կարծախ գյուղի բնակչությունն ավանդաբար հուլիսյան վերջին օրերից մեկը նվիրում է հայ մեծ...
19:45 26/08/2023Կոնստանտին Մելաձեն չի կարողանա վերադառնալ ՌԴ․ նա փորձում է վաճառել Ռուբլյովկայի իր շքեղ առանձնատունըԿոմպոզիտոր Կոնստանտին Մելաձեն ևս մեկ անգամ վաճառքի է հանել Ռուբլյովկայի քոթեջային ավանում գտնվող իր տունը, գրում է «Գազետա․ռու»-ն։ Նշվում է, որ առանձնատունը կվաճառի նրա մայրը։ Առաջին անգամ տունը...
18:30 26/08/2023«ԱՍԱԴՈՎ, կույր բանաստեղծ, որը տեսնում էր սրտով». Մենակատարումը՝ սեպտեմբերի 7-ինՍեպտեմբերի 7-ին նշվելու է հայ ընտանիքում ծնված Խորհրդային Միության դարաշրջանի նշանավոր բանաստեղծներից Էդուարդ Ասադովի ծննդյան 100-ամյակը։ Դերասան, ռեժիսոր և հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Գլազունովը և...
15:17 25/08/2023«Գութան» փառատոնը կկայանա օգոստոսի 26-ինՕգոստոսի 26-ին Գաֆեսճեան քանդակների պարտեզում կիրականանա «Գութան» Հայաստանի ազգային-ավանդական երգի-պարի ամենամյա փառատոնը, այն իրականանում է «Մրրո» հայ ազգային արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ`...
12:40 25/08/2023Շնորհավոր երկնային ծնունդդ, իմ կարոտ․ սիրո երգիչ Հայկոն կդառնար 50 տարեկանԱյսօր սիրված երգիչ Հայկոյի՝ Հայկ Հակոբյանի ծննդյան օրն է։ Հարազատները, ընկերները երգչի ծնունդը երկրորդ տարին կնշեն առանց Հայկոյի, բայց ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ ևս բեմում։ Ա.
20:02 24/08/2023«Եվրոպական ժառանգության օրերի» փակման պաշտոնական արարողությունը՝ Զվարթնոցում«Եվրոպական ժառանգության օրերի» փակման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 27-ին, Արմավիրի մարզի «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում: ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ ծրագրի...
17:52 24/08/2023Պեղումները նորահայտ ամրոցում շարունակվում են«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի արշավախումբը գերմանական կողմի հետ համատեղ արդեն երկու շաբաթ է աշխատանքներ են իրականացնում «Խանջյան» պայմանական անունը կրող ամրոց-բնակատեղիի տարածքում (հայկական...

12:55 07/09/2018New Wave 2018: Armenian delegate’s performance gets highest points in second roundSinger, songwriter and dancer Gevorg Harutyunyan representing Armenia at New Wave 2018 has received another 100 points for performing “The Line”, an Armenian hit, in the second round of the song...
11:29 07/09/2018Yerevan Opera Theater to perform ‘Carmen’, ‘The Magic Flute’ in DubaiThe Dubai Opera has announced that the Armenian National Academic Theater Opera and Orchestra is set to bring two opera favorites, Carmen and The Magic Flute, to the Dubai Opera stage in September...
20:13 06/09/2018The book by Armenian writer named fiction bestseller in BulgariaThe books of famous Armenian-Russian writer Narine Abgaryan have been named the most popular in Bulgaria in 2017, while her novel “Three Apples fell from Heaven” was named the year’s fiction...
18:41 06/09/2018The House-Museum of the great Armenian writer William SaroyanOn August 31st, 2018, the 110th anniversary of William Saroyan, the house-museum of the great writer was opened in Fresno, USA.
13:38 06/09/2018Armenia’s Gevorg Harutyunyan gets highest points at New Wave 2018 song contestArmenian singer, songwriter and dancer Gevorg Harutyunyan, famous from X Faxtor, Towards Eurovision and other music projects, who is representing Armenia at New Wave 2018, has received the highest...
18:32 05/09/2018Khoren Mikaelian named best guitarist at Yamaha E-Band Competition 2018The solo guitarist of the Armenian “Mik Aelian» band has won the first prize for the nomination of Best Guitarist at the Yamaha E-Band Competition 2018.
19:16 04/09/2018“Creative Spark” Higher Education Enterprise Programme launched in ArmeniaA new programme with funding opportunities for Armenian universities and creative institutions was announced today in Yerevan.
12:23 04/09/2018World-famous cellist Narek Hakhnazaryan to hold open-air recital in MoscowWorld-renowned Armenian cellist Narek Hakhnazaryan will perform an open-air rectal in the Apothecary Garden of the Moscow State University on Friday, 7 September.
22:18 03/09/2018National Chamber Orchestra of Armenia to perform a concert with record-breaking violinist Nikolay MadoyanThe National Chamber Orchestra of Armenia has announced the opening of the 2018/19 season. As the orchestra reported in a release, the opening will be marked with a concert on September 19 dedicated...
17:42 03/09/2018Archaeologists unearth village in Egypt older than the pharaohsArchaeologists believe they have unearthed one of Egypt's oldest-known settlements in the Nile Delta, dating back some 7,000 years to the Neolithic era, CNN reported.
11:37 03/09/2018Yerevan Puppet Theater taking part in Bahrain int'l festivalYerevan State Puppet Theater after Hovhannes Tumanyan is taking part in the 12th Al Sawari International Theatre Festival for Youth being held in Bahrain in these days.
15:18 01/09/2018Martiros Sarian's "Gazelles" to go on display in Armenia for the first time“Gazelles”, a famous painting by Martiros Sarian, one of the greatest Armenian painters of the 20th century, will be displayed in Armenia for the first time.
11:17 31/08/2018Today marks William Saroyan's 110th birth anniversary“Although I write in English, and despite the fact that I’m from America, I consider myself an Armenian writer.
18:27 30/08/2018Yerevan Opera Theater to hold tours in Dubai, KuwaitThe Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan demonstrated an unprecedented activeness over the past months, with 7 major programs implemented in 11...
17:40 30/08/2018Iosif Kobzon, singer dubbed ‘Soviet Sinatra,’ dies at age 80Iosif Kobzon, a Russian lawmaker and iconic crooner who was dubbed “the Soviet Sinatra” during his decades-long career, has died.
12:47 30/08/2018Armenian theater head comments on culture minister’s remarks on Yengibaryan Int'l Mime FestivalThe VII Leonid Yengibaryan International Mime Festival was cancelled this year amid lack of financial support from Armenia’s Ministry of Culture.
18:18 29/08/2018Yerevan Pantomime Theater invited to take part in prestigious Russia film festivalYerevan State Pantomime Theater has received an invitation to take part in the 16th Golden Knight International Film Festival to be held in Moscow, Russia, with its performance Ardalion.
11:29 28/08/2018Ancient Armenian church in Turkey put up for sale for $1.5 millionA 300 year-old Armenian church in Turkey’s northwestern city of Bursa has been put up for sale for $1.5 million.
13:29 27/08/2018Celebrated American playwright Neil Simon dies aged 91Prolific American playwright Neil Simon has died at age 91, Fox News reports. According to Bill Evans, Simon's longtime friend and the Shubert Organization director of media relations, the playwright...
11:37 25/08/2018Exhibition dedicated to the 100th anniversary of prominent painter Hovhannes Zardaryan to open at National Gallery of ArmeniaNational Gallery of Armenia has announced an opening of exhibition named “Origin” which is dedicated to the 100th anniversary of prominent painter Hovhannes Zardaryan to open at National Gallery of...