13:23 12/02/2022Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է«Մարդը չպիտի էնքան քաղցր լինի որ կուլ տան, չպիտի էնքան դառը լինի որ թքեն»:
10:40 12/02/2022ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վիլեն Գալստյանի ծննդյան օրն էՎարպետը մշտապես ընդգծել է՝ բալետից գեղեցիկ ոչինչ չկա:
10:23 12/02/2022Առաջին անգամ «Օսկարի» է առաջադրվել հայուհի պրոդյուսերԲրիտանացի պրոդյուսեր Տանյա Սեղաթչյանը, ով ծագումով հայ է, առաջին հայուհի պրոդյուսերն է, ով առաջադրվել է «Օսկարի»։ horizonweekly.ca-ի հաղորդմամբ, Տանյա Սեգատչյանը «Շան իշխանություն» ֆիլմի...
20:21 11/02/2022Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարպիս Շամլյանը82 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի դերասան Կարպիս Շամլյանը։ Կարպիս Շամլյանը ծնվել է Ալեքսանդրիայում։ 1947 թվականին հայրենդարձել...
20:15 11/02/2022Սթինգը Universal-ին վաճառում է իր երգերի ամբողջ կատալոգըUniversal Music Publishing Group-ը ձեռք է բերել բրիտանացի երգիչ-երգահան Սթինգի երաժշտության ամբողջական կատալոգը, հայտնում է Ռիա Նովոստին։ «Վերջին կես դարի ամենապահանջված և քննադատների կողմից...
19:33 11/02/2022«Մահ Նեղոսի վրա», կամ` ինչպես հանդուրժողականությունը սպանեց ՊուարոյինՎարձակալությամբ հասանելի է Քենեթ Բրանայի «Մահը Նեղոսի վրա» դետեկտիվը։ Ռեժիսորն ինքն է կրկին մարմնավորել Պուարոյին՝ ստեղծելով զարմանալի կերպար։ Ավելին, այն աչքի է ընկնում ոչ միայն զգեստներով,...
20:15 10/02/2022Netflix-ը հայտարարել է Ռուսաստանում ևս մեկ նախագիծ ստեղծելու մասինNetflix-ը ևս մեկ նախագիծ կստեղծի Ռուսաստանում. խոսքը «Зато» քրեական բազմասերիանոց թրիլերի մասին է։ Այս մասին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից՝ փոխանցում է Ռիա Նովոստին։ Նոր սերիալի...
09:00 10/02/2022ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հայտարարել է «աննախադեպ մշակութային ճգնաժամի» մասինՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նոր զեկույցում ներկա իրավիճակը բնութագրվում է որպես «աննախադեպ մշակութային ճգնաժամ»: Կորոնավիրուսային պանդեմիայի ընթացքում 10 միլիոն աշխատատեղ է փակվել ստեղծագործական արդյունաբերության...
14:05 09/02/2022Մահացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռուբեն Կարապետյանը74 տարեկանում կյանքից հեռացել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստ, Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի դերասան Ռուբեն Կարապետյանը: Լուրը հայտնում են Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան...
11:51 09/02/2022Երգչուհի Ադելն արժանացել է Brit Awards-ի գլխավոր մրցանակինԲրիտանացի երգչուհի Ադելն արժանացել է Brit Awards-ի (BRITs) գլխավոր մրցանակին։ Նրա «Easy on Me» ստեղծագործությունը, որը հինգ տարվա ընդմիջումից հետո դարձել է առաջին սինգլը, հաղթել է «Տարվա երգ»...
09:16 09/02/2022«Զուլալի» ֆիլմը՝ ռուսական ազգային «Նիկա» մրցանակաբաշխությունումԵրեք մասից բաղկացած պատումն ընտրվել է մրցանակաբաշխության նոմինանտ` «ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում:
09:00 09/02/2022Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն. monumentwatch.org«Ադրբեջանն ընտրեց այլ տարբերակ. պահպանել հայկական եկեղեցիները՝ վերացնելով հայկական հետքը, բռնայուրացնելով քրիստոնյա հանրույթի ողջ ժառանգությունը»։
21:45 08/02/2022Մայր Աթոռ. Ադրբեջանի սույն նախաձեռնությունը Հայաստանի, Արցախի նկատմամբ թշնամանքի ու ատելության ընդգծված դրսևորում է«Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի քրիստոնեական սրբավայրերի հայկական ինքնությունը գիտականորեն հաստատված իրողություն է»:
19:58 08/02/2022Օսկար-2022. Ո՞ր ֆիլմերն են հավակնում մրցանակինԿինոարվեստի և գիտության ակադեմիան հայտարարել է, թե որ ֆիլմերը կպայքարեն «Օսկարի» համար «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում։ Նոր կանոնների համաձայն՝ հավակնորդների ցանկում ընդգրկվել են 2021 թվականի մարտի...
19:08 08/02/2022Բաքվի նպատակն է մշակութային ցեղասպանություն իրականացնելը. Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունՀունա-հայկական բարեկամության ընկերակցության հայտարարություն է տարածել՝ Ադրբեջանի կողմից հայկական եկեղեցիներից հայկական ներկայության վերացման համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու վերաբերյալ։...
17:55 08/02/2022Համազգային թատրոնը «Ֆաջր» թատերական միջազգային փառատոնում ներկայացրել է «Լոռեցի Սաքոն»ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան աջակցությամբ՝ Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնը փետրվարի 7-ին Թեհրանում «Ֆաջր» միջազգային փառատոնում ներկայացրել է...
09:00 08/02/2022Քարինտակի սբ. Աստվածածին եկեղեցին ենթարկվում է վանդալիզմի.monumentwatch.org«Ակնհայտ է նաև, որ, ոտնահարելով քրիստոնեական կառույցի ծիսական գործառույթը, ադրբեջանցի վանդալները մահմեդական աղոթք են հնչեցնում քրիստոնեկան եկեղեցում»:
19:28 07/02/2022Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության վերացմանը միտված գործողությունների մասին ծանուցել ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանին․ԹԻՀԿ-ի պահանջը՝ ԿառավարությունիցԹրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը հայտարարություն է տարածել Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ, որում ասվում է․ «Ս․թ․ փետրվարի 3-ին ադրբեջանական և...
18:44 07/02/2022Դիարբեքիրի Սբ. Սարգիս հայկական կիսավեր եկեղեցին կվերականգնվիԹուրքական իշխանությունները որոշել են վերականգնել Դիարբեքիրի Սուր կենտրոնական շրջանում գտնվող 16-րդ դարի Սուրբ Սարգիս հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, գրում է ermenihaber-ը։ Նշվում է, ներկայում կիսաքանդ...
10:52 07/02/2022Պատանի դաշնակահար Արմեն Պուչինյանը միջազգային մրցույթում արժանացել է 2-րդ մրցանակիՊատանի դաշնակահար Արմեն Պուչինյանը Գերմանիայում կայացած Կլարա Շումանի անվան միջազգային մրցույթում արժանացել է 2-րդ մրցանակի։ Հարկ է նշել, որ մրցույթին մասնակցել է աշխարհի 34 երկրներից շուրջ 379...

13:55 01/12/2012José Manuel Barroso visits MatenadaranPresident of the European Commission José Manuel Barroso continues his official visit to Armenia. The European official today visited Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts – Matenadaran,...
14:09 28/11/2012Iranian official: Entering Armenian Cathedral of Holy Savior on UNESCO's World Heritage List is among our prioritiesThe Armenian Cathedral of the Holy Savior, one of the valuable historical monuments in Isfahan, attracts many tourists from around the world.
12:26 26/11/2012President Sargsyan meets renowned writer, scholar of Armenian Studies Kim BakshiPresident Serzh Sargsyan met renowned writer, scholar of Armenian Studies, translator and culture expert Kim Bakshi on Saturday, presidential press service reported.
11:12 24/11/2012Best examples of handwritten and printed Armenian books on show at British LibraryAn exhibition dedicated to the 500th anniversary of Armenian Printing and 20th anniversary of the establishment of Armenian-British diplomatic relations opened at the British Library on Thursday.
15:30 23/11/2012Serzh Sargsyan receives USSR People’s Artist Iosif KobzonPresident Serzh Sargsyan received today USSR People’s Artist Iosif Kobzon, who has arrived in Armenia in the framework of his 75th birth anniversary tour, presidential press service said.
10:30 19/11/2012Rowan Atkinson: No more Mr. Bean for meBritish actor Rowan Atkinson fears the end is in sight for his beloved comedy creation Mr. Bean as playing him has become "childish and sad,” WENN.com reported. Atkinson's famously bumbling character...
15:24 15/11/2012Placido Domingo to be named UNESCO goodwill ambassadorRenowned Spanish tenor Placido Domingo will be named a UNESCO goodwill ambassador in recognition of his singing career and support for young opera singers, the United Nations' cultural agency said on...
12:42 15/11/2012Book about Sayat Nova’s life and works to be published in TurkeyA book about the life and works of famous Armenian writer and composer Sayat Nova will be published in Turkey, Turkish Minister of Culture and Tourism Ertugrul Gunay announced.
10:03 15/11/2012Exhibition of works by Armenian, Iranian artists opens in Armenia’s Yeghegnadzor regionPaintings and handworks are featured at the exhibition.
13:53 14/11/2012Armenian, Iranian Culture Ministers meet in TehranMinisters of Culture of Armenia and Iran discussed issues related to development of bilateral relations in the field of culture at a meeting in Tehran, Iran’s state-run news agency IRNA reported.
16:58 12/11/2012International Forum of Translators and Publishers completedThe VI International Forum of Translators and Publishers “Theory and Practice: Overcoming the Gap” has been completed.
12:36 05/11/2012International Forum of Translators and Publishers kicks off today in YerevanYerevan will host the VI International Forum of Translators and Publishers “Theory and Practice: Overcoming the Gap” on November 5-8.
11:11 01/11/2012Hraparak: Ministry of Culture could move to GyumriThe Armenian Ministry of Culture could move to Armenia’s second largest city of Gyumri, Hraparak writes.
10:44 31/10/2012Haykakan Zhamanak: Who will represent Armenia at Eurovision 2013?Armenian organizers have offered opera singer, actor Arman Nshanyan to represent Armenia at 2013 Eurovision Song Contest, Haykakan Zhamanak has learnt.
13:45 29/10/2012Serzh Sargsyan meets representatives of RA creative unions in DilijanPresident Serzh Sargsyan met leaders of RA creative unions and young art workers who represent these unions at the Composers’ Recreation Compound in Dilijan on Saturday.
10:05 29/10/2012Opera singer Lisa Bell to open Armenian Philharmonic Orchestra concert seasonThe Armenian Philharmonic Orchestra starts its 2012-2013 concert season with Australian opera singer Lisa Bell’s solo concert, the orchestra told Panorama.am.
10:00 22/10/2012NKR Culture Ministry moves to ShoushiArtsakh Republic President Bako Sahakyan attended the opening ceremony of a new building of the NKR Culture and Youth Affairs Ministry in the town of Shoushi on Sunday.
11:36 20/10/2012Hraparak: Sos Sargsyan hospitalizedFamous Armenian actor Sos Sargsyan has been taken to Nairi Medial Center. He has respiratory failure, according to an initial diagnosis, Hraparak reports. The paper was informed late in the evening...
17:03 19/10/2012Artsakh President meets participants of International Poetry FestivalArtsakh Republic President Bako Sahakyan met a group of participants of the International Poetry Festival on Wednesday.
11:40 19/10/2012President Sargsyan attends opening of newly built depository of ancient manuscripts in EtchmiadzinArmenian President Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan attended the opening ceremony of Vatche and Tamar Manoukian matenadaran in the Holy See of Etchmiadzin on Thursday. The construction of Vatche...