19:51 14/01/2022Դարբնության անցյալն ու ներկան, մշակութային արժեքն ու նշանակությունն ըստ Աղասի Թադևոսյանի«Հետազոտության ընթացքում ուրախությամբ արձանագրեցի, որ Գյումրիում մարդիկ իրենց տներում շարունակում են պահպանել ավանդական դարբնության նմուշները՝ դռների, պատուհանների հին ճաղավանդակները, պատշգամբների...
19:42 14/01/2022Կյանքից հեռացել է օպերային երգիչ Հրաչյա ՆիքսալյանըԱ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը տեղեկացնում է, որ կյանքից հեռացել է օպերային երգիչ Հրաչյա Նիքսալյանը: «Խորը կսկիծով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է հայ...
18:42 14/01/2022Լիպարիտ Ավետիսյանն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի հետԱ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ Լիպարիտ Ավետիսյանն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի հետ։ Այս մասին հայտնում են թատրոնից։ «Շնորհավորում...
14:04 14/01/2022Ամիրան Բադիշյան. Երևանի կենտրոնում արժեքավոր կառույցը վերածվի վթարային ու անպիտան հերթականի«Այս անգամ փորձենք արագացնել հուշարձանի վերականգնման գործընթացը և ոչ թե պայքարենք կամ աղմկենք կորստից հետո...»:
11:00 14/01/2022Լոնդոնում բացվել է արքայազն Չարլզի նկարների ամենամեծ ցուցահանդեսըԼոնդոնում բացվել է Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի ավագ որդու և ժառանգորդի՝ Ուելսի արքայազն Չարլզի նկարների ամենամեծ ցուցահանդեսը։ Այս մասին, ինչպես գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը, նշված...
19:22 12/01/2022ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը 81 տարեկան էԱյսօր ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը բոլորում է ծննդյան 81-ամյակը «Հայ երգարվեստի, ժողովրդական երգ-երաժշտության անզուգական վարպետ Ռուբեն Մաթևոսյանն արժանիորեն վայելում է ժողովրդի անհուն...
17:58 12/01/2022Ռազմիկ Դավոյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունվարի 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահի ճեմասրահումՆիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման հանձնաժողով: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։ Ռազմիկ Դավոյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա...
10:53 12/01/2022«Օսկար»-ը հաղորդավար կունենաԱմերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակաբաշխությունը կանցկացվի հաղորդավարով։ Այս մասին հայտնում է Variety ամսագիրը։ Հաղորդվում է, որ հաղորդավարը արարողությունը վարելու է 2018 թվականից ի վեր առաջին...
10:05 12/01/2022Միջազգային մրցույթների դափնեկիր քանոնահարուհի Մարիաննա Գևորգյանը հանդես կգա Ռուբեն Ալթունյանի հիշատակին նվիրված համերգինՆա հաղթել է «Աշխարհի ազգերի երաժշտություն» անվանակարգում՝ կատարելով հայկական ազգային մեղեդիներ։
19:00 11/01/2022Փարաջանովին նվիրված երեկո ԹբիլիսիումԱնվանի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված հերթական հուշ-երեկոն անցկացվեց Թբիլիսիի սակրեբուլոյի շենքում։ Ինչպես հայտնում է «Ալիք մեդիան», միջոցառումը նախաձեռնել էին «Վիրահայերի միությունն» ու...
18:10 11/01/2022Ռեմբրանդտի «Գիշերային դետք» կտավի թվային պատճենը՝ 717 գիգապիկսել լուծաչափովԱմստերդամի պետական թանգարանը (Ռեյկսմյուզե) իր կայքում հրապարակել է հոլանդացի հայտնի գեղանկարիչ Ռեմբրանդտի «Գիշերային դետք» (1642 թ.) կտավի թվային պատճենը 717 գիգապիկսել լուծաչափով , որը ստացվել է...
16:04 11/01/2022Ինչքան հեռանանք երկրային Դավոյանից, այնքան նրա մեծությունը տեսնելու ենքԱրևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրման կենտրոնի տնօրեն Հայկազուն Ալվրացյանն «Հայելի» մամուլի ակումբում հիշել է այսօր կյանքից հեռացած բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի անցած ուղու որոշ դրվագներ.
12:32 11/01/2022Մահացել է բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանը«Ռազմիկ Դավոյանը և դասական, և ժամանակակից մտածողությունների խաչաձևումով ստեղծեց իր աշխարհը: Պատահական չէ առաջին գրքի վերնագիրը՝ «Իմ աշխարհը»»:
10:31 11/01/2022Մոսկովյան շրջագայությանն ընդառաջ՝ «Ակունք» համույթը կներկայանա համերգովՄոսկովյան համերգային շրջագայությանն ընդառաջ՝ «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում հանդես կգա Մարո Մուրադյանի անվան «Ակունք» պետական ազգագրական համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Արթուր Շահնազարյան)։...
11:19 10/01/2022Նիկոլ Քիդմանն արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի»Դերասանուհի Նիկոլ Քիդմանն արժանացել է «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի՝ «Լավագույն դրամատիկ դերասանուհի» անվանակարգում՝ «Լինել Ռիկարդո» ֆիլմում խաղացած դերի համար: Այս մասին ասվում է Հոլիվուդի օտարերկրյա...
10:53 10/01/2022Երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է Չինական մեծ պատի մի մասըՑինհայ նահանգում երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է Չինական մեծ պատի մոտ երկու մետր երկարությամբ հատված: Այդ մասին հայտնում է Global Times-ը։ Ըստ տարածված հաղորդագրության, շաբաթ օրը հյուսիսարևմտյան...
10:45 10/01/2022«Նաղաշ» անսամբլը «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կներկայացնի Ջոն Հոդյանի նոր ստեղծագործություններըՀունվարի 21-ին «Նաղաշ» անսամբլը «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կներկայացնի Ջոն Հոդյանի նոր ստեղծագործությունները: Ծրագրում կհնչեն 13-րդ դարի հայ բանաստեղծ Կոստանդին Երզնկացու տաղերի վրա հիմնված...
17:03 08/01/2022Կյանքից հեռացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը79 տարեկան հասակում մահացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը։ Նա կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի և օպերային երգչուհի, սոպրանո Արաքս Մանսուրյանի եղբայրն է։ Նկարչի մահվան մասին լուրը հայտնել է քույրը՝ Արաքս...
09:15 08/01/2022Մահացել է առաջին անգամ «Օսկար» մրցանակի արժանացած սևամորթ դերասանըՍիդնի Պուատյեն, որը տղամարդու լավագույն դերի համար «Օսկար» մրցանակի արժանացած առաջին սևամորթ դերասանն է, մահացել է 94 տարեկան հասակում, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով TMZ...
15:38 05/01/2022Ջիմ Թորոսյանի հիշատակի օրն է«Շրջակա միջավայրը ժամանակի ընթացքում կարող է փոխվել, և միակ անփոփոխ չափանիշը մնում է գեղագիտական կատարելությունը»:

20:30 29/08/2017Албанские церкви из реестра исторических памятников Азербайджана находятся на грани уничтоженияВ Азербайджане из 72 албанских церквей отреставрировано всего лишь по одному храму в селах Нидж и Киш.
20:16 29/08/2017Профинансированный посольством США фильм о единственным армянском селе в Турции будет доступен на нескольких языкахФильм будет доступен на английском языке на сайте vakifli.com.
20:01 29/08/2017На Международном фестивале кузнечного и ремесленнического искусства «Гранат-фест» в Киеве покажут культовый фильм Сергея ПараджановаКинорежиссер, художник Григор Бабаханян, скульптор, художница Анаид Кешишьян, а также певица и телеведущая Гаяне Мартиросян примут участие в фестивале, который пройдет в Киеве.
18:48 29/08/2017В США скончался Заслуженный архитектор Армении Левон ГалумянВ США после длительной и тяжелой болезни в возрасте 77 лет скончался Заслуженный архитектор Армении Левон Галумян.
13:41 29/08/2017Тейлор Свифт «обошла» певицу Адель на YouTube: за сутки её клип набрал 28 млн просмотровПредыдущий рекорд принадлежал Адель. В 2015 году ее клип Hello набрал 27,7 млн просмотров в первые сутки после публикации.
18:03 28/08/2017Певица Гугуш: Министр культуры Азербайджана не пускает меня в Баку, поскольку мой муж – армянинПо словам певицы, причиной отказа министра культуры Абульфаз Гараева был тот факт, что ее муж представитель армянской национальности.
14:53 28/08/2017Ален Делон был рядом с ней до самого конца: скончалась французская актриса Мирей ДаркПричина смерти не называется. Отмечается, что в сентябре 2016 года актриса пережила три инсульта, а после кровоизлияния в мозг потеряла способность говорить.
12:44 28/08/2017Т. Абрамян: В ходе реставрации одной из церквей монастырского комплекса Дидиванк в НКР проводятся археологические раскопки«Мы ждем интересных и ценных находок», – отметил Т. Абрамян и опубликовал ряд фотографий.
11:41 28/08/2017Театр оперы и балета в Ереване начинает 85-й юбилейный сезон двумя премьерамиВ этот день также предусмотрены юбилейные мероприятия.
17:56 26/08/2017Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян написала книгу в 650 страниц – об армянской диаспореВышла в свет книга министра Диаспоры Армении Грануш Акопян – «Армянская диаспора в постоянно меняющемся мире» объемом в 651 страницу.
14:40 26/08/2017Праздник на Красной площади: Армения принимает участие в Х Международном фестивале «Спасская башня» в МосквеОрганизаторы мероприятия ожидают, что его посетят порядка 75 тысяч зрителей из России и зарубежных государств.
12:45 25/08/2017Скончался американский комедийный актер Джей ТомасАмериканский комедийный актер Джей Томас скончался от рака.
11:24 25/08/2017Шарль Азнавур: После этой звезды на «Аллее славы» в Голливуде я отчасти стал калифорнийцемВсемирно известный французский шансонье и актер Шарль Азнавур получил звезду на «Аллее славы» в Голливуде в возрасте 93 лет.
11:10 23/08/2017Эффект Мэрилин Монро: лучшей комедией всех времен признан фильм «В джазе только девушки»На втором месте – «Доктор Стрейнджлав, или Как я научился не волноваться и полюбил атомную бомбу» Стэнли Кубрика.
14:13 22/08/2017Минкультуры Армении: Похороны писателя Перча Зейтунцяна состоятся 24 августаДля организации похорон писателя создана специальная правительственная комиссия во главе с министром культуры Арменом Амиряном.
15:39 21/08/2017Скончался Перч Зейтунцян: информацию подтвердил глава Союза писателей АрменииВ Армении сегодня утром скончался известный писатель, драматург, министр культуры РА в 1990-1991 годах, Заслуженный деятель искусств Армянской ССР (1988) Перч Зейтунцян.
14:50 21/08/2017Глава Минкультуры Армении назначил нового директора Национального академического театра им. Г. СундукянаДиректором Национального академического театра им. Г. Сундукяна назначен победивший в объявленном ранее конкурсе на этот пост Вардан Мкртчян.
14:24 21/08/2017Президент Серж Саргсян поздравил Заслуженную артистку Армении Анаит Топчян с юбилеемПрезидент РА Серж Саргсян сегодня направил поздравительную телеграмму Заслуженной артистке Армении, актрисе, прозаику, переводчику Анаит Топчян.
17:41 19/08/2017В Красноярске скончался джазовый пианист и композитор Игорь ДадаянВ 2002 году он был награжден медалью «За достижения в культуре». Прощание с музыкантом состоится 19 августа.
17:27 19/08/2017Голливудский актер Джон Малкович выступит вместе с Государственным молодёжным оркестром Армении в ЕреванеТоржественная церемония открытия состоится 11 октября в Большом концертном зале им. Арама Хачатуряна.