19:51 14/01/2022Դարբնության անցյալն ու ներկան, մշակութային արժեքն ու նշանակությունն ըստ Աղասի Թադևոսյանի«Հետազոտության ընթացքում ուրախությամբ արձանագրեցի, որ Գյումրիում մարդիկ իրենց տներում շարունակում են պահպանել ավանդական դարբնության նմուշները՝ դռների, պատուհանների հին ճաղավանդակները, պատշգամբների...
19:42 14/01/2022Կյանքից հեռացել է օպերային երգիչ Հրաչյա ՆիքսալյանըԱ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը տեղեկացնում է, որ կյանքից հեռացել է օպերային երգիչ Հրաչյա Նիքսալյանը: «Խորը կսկիծով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է հայ...
18:42 14/01/2022Լիպարիտ Ավետիսյանն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի հետԱ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ Լիպարիտ Ավետիսյանն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել Բեռլինի ֆիլհարմոնիկի հետ։ Այս մասին հայտնում են թատրոնից։ «Շնորհավորում...
14:04 14/01/2022Ամիրան Բադիշյան. Երևանի կենտրոնում արժեքավոր կառույցը վերածվի վթարային ու անպիտան հերթականի«Այս անգամ փորձենք արագացնել հուշարձանի վերականգնման գործընթացը և ոչ թե պայքարենք կամ աղմկենք կորստից հետո...»:
11:00 14/01/2022Լոնդոնում բացվել է արքայազն Չարլզի նկարների ամենամեծ ցուցահանդեսըԼոնդոնում բացվել է Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի ավագ որդու և ժառանգորդի՝ Ուելսի արքայազն Չարլզի նկարների ամենամեծ ցուցահանդեսը։ Այս մասին, ինչպես գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը, նշված...
19:22 12/01/2022ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը 81 տարեկան էԱյսօր ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանը բոլորում է ծննդյան 81-ամյակը «Հայ երգարվեստի, ժողովրդական երգ-երաժշտության անզուգական վարպետ Ռուբեն Մաթևոսյանն արժանիորեն վայելում է ժողովրդի անհուն...
17:58 12/01/2022Ռազմիկ Դավոյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունվարի 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահի ճեմասրահումՆիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման հանձնաժողով: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։ Ռազմիկ Դավոյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա...
10:53 12/01/2022«Օսկար»-ը հաղորդավար կունենաԱմերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակաբաշխությունը կանցկացվի հաղորդավարով։ Այս մասին հայտնում է Variety ամսագիրը։ Հաղորդվում է, որ հաղորդավարը արարողությունը վարելու է 2018 թվականից ի վեր առաջին...
10:05 12/01/2022Միջազգային մրցույթների դափնեկիր քանոնահարուհի Մարիաննա Գևորգյանը հանդես կգա Ռուբեն Ալթունյանի հիշատակին նվիրված համերգինՆա հաղթել է «Աշխարհի ազգերի երաժշտություն» անվանակարգում՝ կատարելով հայկական ազգային մեղեդիներ։
19:00 11/01/2022Փարաջանովին նվիրված երեկո ԹբիլիսիումԱնվանի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված հերթական հուշ-երեկոն անցկացվեց Թբիլիսիի սակրեբուլոյի շենքում։ Ինչպես հայտնում է «Ալիք մեդիան», միջոցառումը նախաձեռնել էին «Վիրահայերի միությունն» ու...
18:10 11/01/2022Ռեմբրանդտի «Գիշերային դետք» կտավի թվային պատճենը՝ 717 գիգապիկսել լուծաչափովԱմստերդամի պետական թանգարանը (Ռեյկսմյուզե) իր կայքում հրապարակել է հոլանդացի հայտնի գեղանկարիչ Ռեմբրանդտի «Գիշերային դետք» (1642 թ.) կտավի թվային պատճենը 717 գիգապիկսել լուծաչափով , որը ստացվել է...
16:04 11/01/2022Ինչքան հեռանանք երկրային Դավոյանից, այնքան նրա մեծությունը տեսնելու ենքԱրևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրման կենտրոնի տնօրեն Հայկազուն Ալվրացյանն «Հայելի» մամուլի ակումբում հիշել է այսօր կյանքից հեռացած բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանի անցած ուղու որոշ դրվագներ.
12:32 11/01/2022Մահացել է բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանը«Ռազմիկ Դավոյանը և դասական, և ժամանակակից մտածողությունների խաչաձևումով ստեղծեց իր աշխարհը: Պատահական չէ առաջին գրքի վերնագիրը՝ «Իմ աշխարհը»»:
10:31 11/01/2022Մոսկովյան շրջագայությանն ընդառաջ՝ «Ակունք» համույթը կներկայանա համերգովՄոսկովյան համերգային շրջագայությանն ընդառաջ՝ «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում հանդես կգա Մարո Մուրադյանի անվան «Ակունք» պետական ազգագրական համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Արթուր Շահնազարյան)։...
11:19 10/01/2022Նիկոլ Քիդմանն արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի»Դերասանուհի Նիկոլ Քիդմանն արժանացել է «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի՝ «Լավագույն դրամատիկ դերասանուհի» անվանակարգում՝ «Լինել Ռիկարդո» ֆիլմում խաղացած դերի համար: Այս մասին ասվում է Հոլիվուդի օտարերկրյա...
10:53 10/01/2022Երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է Չինական մեծ պատի մի մասըՑինհայ նահանգում երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել է Չինական մեծ պատի մոտ երկու մետր երկարությամբ հատված: Այդ մասին հայտնում է Global Times-ը։ Ըստ տարածված հաղորդագրության, շաբաթ օրը հյուսիսարևմտյան...
10:45 10/01/2022«Նաղաշ» անսամբլը «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կներկայացնի Ջոն Հոդյանի նոր ստեղծագործություններըՀունվարի 21-ին «Նաղաշ» անսամբլը «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կներկայացնի Ջոն Հոդյանի նոր ստեղծագործությունները: Ծրագրում կհնչեն 13-րդ դարի հայ բանաստեղծ Կոստանդին Երզնկացու տաղերի վրա հիմնված...
17:03 08/01/2022Կյանքից հեռացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը79 տարեկան հասակում մահացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը։ Նա կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի և օպերային երգչուհի, սոպրանո Արաքս Մանսուրյանի եղբայրն է։ Նկարչի մահվան մասին լուրը հայտնել է քույրը՝ Արաքս...
09:15 08/01/2022Մահացել է առաջին անգամ «Օսկար» մրցանակի արժանացած սևամորթ դերասանըՍիդնի Պուատյեն, որը տղամարդու լավագույն դերի համար «Օսկար» մրցանակի արժանացած առաջին սևամորթ դերասանն է, մահացել է 94 տարեկան հասակում, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով TMZ...
15:38 05/01/2022Ջիմ Թորոսյանի հիշատակի օրն է«Շրջակա միջավայրը ժամանակի ընթացքում կարող է փոխվել, և միակ անփոփոխ չափանիշը մնում է գեղագիտական կատարելությունը»:

14:43 14/05/2012Sayat Nova musical college marks 50th anniversaryOn May 14 President Bako Sahakyan signed decrees on awarding and granting honorary titles on the occasion of the 50th anniversary of Stepanakert Musical College after Sayat Nova and substantial...
11:53 14/05/2012Swedish string orchestra of Halmstad to perform in TsitsernakaberdSwedish string orchestra of Halmstad will perform today in Tsitsernakaberd Memorial complex. Halmstad string orchestra will perform with UNICEF Junior Camber Orchestra in Arno Babajanyan concert...
11:00 14/05/2012Whitney Houston’s family featuring in reality showA reality show featuring Whitney Houston’s relatives will be on air this year, Billboard.com said. Houston representative Kristen Foster confirmed the Lifetime show, "The Houston Family Chronicles,"...
11:09 12/05/2012Narek Kazazyan awarded 3rd place in Eurovision Young Musicians competitionArmenia’s Narek Kazazyan came in third in Eurovision Young Musicians 2012 contest. Narek performed concerto for qanun and orchestra No. 2 E-Major by Khachatur Avetisyan. The qualifiers to the final...
10:32 12/05/2012García Lorca’s lover’s name revealedThe identity of the lover to whom Federico García Lorca wrote passionate verse in his final year has been a mystery ever since the poet's assassination during the Spanish civil war.
12:06 11/05/2012Armenia’s Narek Kazazyan to perform in Eurovision Young Musicians finalEurovision Young Musicians 2012 final kicks off May 11 in Vienna. Armenia’s Narek Kazazyan will also perform today. Narek will perform concerto for qanun and orchestra No. 2 E-Major by Khachatur...
11:23 11/05/2012Cafesjian Center for the Arts hosts Swarovski Crystal PalaceVincent Van Duysen’s aesthetic is characterized by a mixture of simplicity and sensuality and a preference for primary forms and compact volumes
13:44 10/05/2012Fashion Festival and 4th National Fashion and Design Award ceremony to be held in YerevanThe fashion event aims to present the available brand stores of Yerevan and individual modeling artists’ works.
16:25 09/05/2012Three pieces by Aram Khachaturian in one concertToday the Armenian Philharmonic Orchestra will perform a concert featuring three pieces by Aram Khachaturian – Piano Concerto, Violin Concerto and Concerto-Rhapsody for Cello and Orchestra.
10:02 08/05/2012Armenia to participate in Los Angeles Times Festival of BooksArmenia will participate in the annual Los Angeles Times Festival of Books on the sidelines of the activities marking the 500th anniversary of Armenian printing.
18:25 07/05/2012Artsakh President attends exhibition dedicated to Shoushi liberation anniversaryArtsakh Republic President Bako Sahakyan attended an exhibition dedicated to Victory Day, 20th anniversary of the establishment of Nagorno-Karabakh Republic Defense Army and the liberation of Shoushi...
14:40 07/05/2012Narek Kazazyan qualified to final of Eurovision Young Musicians 2012The semifinal of Eurovision Young Musicians 2012 is over and the assembled jury has decided on which of the 14 participants have qualified to the final, which takes place on Friday 11 May in Vienna.
12:00 04/05/2012People’s Artist of Armenia and Italian conductor to perform in Aram Khachatryan concert hallPeople’s Artist of Armenia Svetlana Navasardyan will perform Brahms’ piano concert No1 today in Aram Khachatryan concert hall.
10:40 02/05/2012Simone Dinnerstein today on Aram Khachatryan stagePianist Simone Dinnerstein, member of IMG Artists և Sony Classical Artists, Astral Artist National Auditions and Classical Recording Foundation title-holder will perform today in Aram Khachatryan...
17:50 30/04/2012Monument to Armenian musician Onno Tunc destroyed in TurkeyA monument to Onno Tunc, a leading Turkish-Armenian musician, working mainly as a composer and an arranger, has been completely destroyed in Turkey.
10:36 30/04/2012Jazz evening at Cascade Complex to mark International Jazz DayToday is International Jazz Day. Yerevan Mayor Taron Margaryan has a surprise for Armenian jazz lovers and tourists: today the Cascade Complex will host a great jazz evening.
09:51 30/04/2012Louis Armstrong rare recording releasedA rare recording of one of the last live performances by jazz trumpeter Louis Armstrong has been made public, the BBC report said.
09:38 30/04/2012Cello and piano duet evening at Aram Khachaturian Concert HallAram Khachaturian Concert Hall will host today a cello and piano duet evening by the Armenian Philharmonic Orchestra – Varduhi Yeritsyan (piano) and Levon Arakelyan (cello).
10:56 28/04/2012Simone Dinnerstein to perform on Aram Khachatryan stageAram Khachatryan concert hall will host on May 2 state youth orchestra concert headed by artistic director and conductor Sergey Smbatyan.
10:27 28/04/2012Unknown draft of The Little Prince discoveredAntoine de Saint-Exupery wrote variations of the famous book published in 1943. The unknown draft of The Little Prince will appear under hammer May 16, in Paris, Le Figaro report said. This is an...