12:40 27/01/2022Հունվարի 28-ին արգելոցները կաշխատեն«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ՝ «Գառնի», «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանները, ինչպես նաև՝ «Լոռի բերդ»...
18:26 26/01/2022Կինոգործիչների միությունում կայացավ կինոռեժիսոր Յուրի Երզնկյանի 100-ամյակին նվիրված հանդիպումԱյսօր լրանում է նշանավոր հայ կինոռեժիսոր Յուրի Երզնկյանի ծննդյան 100-ամյակը: Հայաստանի կինոգործիչների միությունը երզնկյանական տարին մեկնարկեց հենց այսօր՝ «Բուխարու սրահ»-ում, ուր հանդիպեցին...
14:09 26/01/2022«Իմ արյան մեջ հոսում է հայկական երաժշտությունը». այսօր Միշել Լեգրանի հիշատակի օրն էԱյսօր հայկական արմատներով ֆրանսիացի անվանի կոմպոզիտոր, դաշնակահար, դիրիժոր Միշել Լեգրանի հիշատակի օրն է։ Միշել Լեգրանը մահացել է 2019 թվականի հունվարի 26-ին Փարիզում՝ իր 87-ամյակից մեկ ամիս առաջ։ Այդ...
10:28 26/01/2022Մահացել է գրող, բանաստեղծ, ԽՍՀՄ նախկին քաղբանտարկյալ ՄերուժանըՄահազդը հրապարակել է «Առավոտ»-ը։
09:00 26/01/2022Ադրբեջանն այժմ ուրիշ տակտիկա է ընտրել. Համլետ Պետրոսյան«Մենք, ինչպես եղել է նախկինում, այսօր էլ թերագնահատում ենք մեր թշնամու կարողությունները։ Ադրբեջանը շատ նուրբ քաղաքականություն է վարում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Տիգրանակերտի...
18:27 25/01/2022Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2022»-ում կներկայանա առաջին կիսաեզրափակչում«Եվրատեսիլ-2022» երգի միջազգային մրցույթն անցկացվելու է Թուրինում մայիսի 10-14-ին։ Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2022» երգի միջազգային մրցույթում կներկայանա մայիսի 10-ին կայանալիք առաջին կիսաեզրափակչում:...
17:49 25/01/2022Մահացել է ամերիկահայ դերասան Վաչիկ Մանգասարյանը78 տարեկանում մահացել է ամերիկահայ դերասան Վաչիկ Մանգասարյանը։ Londonnewstime.com-ի հաղորդմամբ, լուրը հաստատել է նրա ներկայացուցիչը։ Նշվում է, որ «Agents of S.H.I.E.L.D.» սերիալում հանդես եկած...
13:13 25/01/2022Իտալացի տենոր Ալեսանդրո Սաֆինայի համերգը՝ Լոս Անջելեսից ԵրևանՓետրվարի 13-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մեկ բացառիկ մենահամերգով հանդես կգա աշխարհահռչակ իտալացի տենոր Ալեսանդրո Սաֆինան: Համերգին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը: Համերգը...
11:18 25/01/2022Բարձրաստիճան պաշտոնյաներից խստորեն պահանջում ենք չփորձել քաղաքականացնել մարդու իրավունքների ոլորտը. Թաթոյան«Բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրավունք չունեն ՄԻՊ բարձրացրած խնդիրներից մարդկանց ուշադրությունը շեղելու կամ այդ խնդիրները «փակելու» համար դրանք անվանել միակողմանի կամ քաղաքական»։
10:42 25/01/2022Լորիս Ճգնավորյանը երկու մեծ ստեղծագործություն նվիրել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակինԻրանահայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր Լորիս Ճգնավորյանը վերջին 2 տարում հեղինակել է ավելի քան 40 գործ. երկու մեծ ստեղծագործություն նվիրել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին, իսկ վերջին գործը...
10:08 25/01/2022Ս. Վահան Գողթնեցու հիշատակության օրն էՍ. Վահանը Գողթն գավառի Խոսրով նախարարի որդին էր: Մանուկ հասակում արաբների կողմից բազում հայ իշխանների հետ գերի է տարվում Դամասկոս, ուր թլփատվում է` վերանվանվելով Վահաբ:
09:56 25/01/2022Արցախում 2021-ին հայտնաբերվել են շուրջ 200 նորահայտ հուշարձաններՆշվում է, որ հասկանալի պատճառներով 2021-ին պեղումներ չեն իրականացվել:
18:25 24/01/2022Դադիվանքի վերադարձած հոգևորականներին հանձնվել են պետական պարգևներԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հունվարի 24-ին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ միասին ընդունել է Դադիվանք վանական համալիրում...
13:53 24/01/2022Պոլսահայ երգչուհին Դուրյանի «Տրտունջք» բանաստեղծության հիման վրա երգ է թողարկելՊոլսահայ երգչուհի Մարալ Այվազը բանաստեղծ Պետրոս Դուրյանի 170-ամյա հոբելյանի առթիվ նրա հանրահայտ «Տրտունջք» ստեղծագործության հիման վրա երգ է թողարկել: Հոլովակն արդեն Մարալ Այվազի YouTube-ի պաշտոնական...
11:21 24/01/2022Դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը Songlines Music Awards 2022-ին առաջադրվել է «Լավագույն արտիստ» անվանակարգումԴուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը հեղինակավոր Songlines Music Awards 2022-ին առաջադրվել է «Լավագույն արտիստ» անվանակարգում՝ իր «Հոգին ճանապարհ» (Hokin Janapar) ալբոմով։ Songlines Music Awards-ը միջազգային...
09:16 24/01/2022Նավասարդ Հակոբյանը հաղթել է Հյուսթոնի օպերային մրցույթումԵրիտասարդական օպերային ծրագրի մենակատար բարիտոն Նավասարդ Հակոբյանը Հյուսթոն Գրանդ Օպերայի (Houston Grand Opera) 34-րդ «Էլեոնոր ՄակՔոլումի երիտասարդ երգիչների մրցույթում գլխավոր մրցանակն է ստացել: Նա...
09:09 24/01/2022Պարույր Սևակի 98-ամյակի կապակցությամբ կբացվի գրողի բացառիկ լուսանկարների ցուցահանդեսըՊարույր Սևակի տուն-թանգարան
16:56 22/01/2022Իրանում բարեկարգվել է հայկական եկեղեցի, որը Բուշեհր քաղաքի կարևոր և նշանակալի պատմական հուշարձաններից էԻրանի հարավ-արեւմտյան Բուշեհր նավահանգստային քաղաքում հայկական եկեղեցի (Gregorian Church) է բարեկարգվել, հայտնում է Tehran Times-ը` փոխանցում է Pasttoday-ը։ Ավարտվել է հայկական տաճարի տարածքի...
14:28 22/01/2022Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին տեսաբացիկով դիմել է հայաստանյան հանդիսատեսինԻտալացի բանդոնեոնահար, ակորդեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին հունվարի 26-ին «Դվին Մյուզիք հոլում» ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։...

15:05 25/09/2017Армения и Иран углубляют сотрудничество в сфере культурыОтветственные лица структур двух стран выразили надежду, что соглашение послужит важным стимулом для развития сферы кино.
12:37 23/09/2017Выставку «Сотворение» к 200-летию Айвазовского в Национальной галерее Армении за неделю посетили 4000 человекВыставку ранее посетил также президент РА Серж Саргсян.
10:45 23/09/2017Президент Армении присутствовал на премьере музыкальной постановки, посвященной фильму «Обещание»На вечере присутствовали как оскароносный режиссёр фильма, так и внесшие большой вклад в создание фильма продюсер Эрик Исраелян.
20:40 22/09/2017Сопродюсер фильма «Обещание»: Это ответ на политику отрицания Геноцида армян, мы живем и создаем как в Армении, так и в ДиаспореОрганизованный совместно «Creative Armenia» («Креативная Армения») и AGBU Армения мастер-класс будет модерировать писатель и кинорежиссер Карин Ованнисян, основатель и директор «Creative Armenia».
19:15 21/09/2017Известный армянский музыкант Дживан Гаспарян: Независимость – высшая ценность«Поздравляю всех нас с Днем независимости, независимость – высшая ценность. Самое главное, чтобы был мир во всем мире», – отметил он.
18:21 21/09/2017«Опасные игры»: в Национальное галерее Армении откроется выставка польского художника Х.ЧешникаПроизведения художника проникнуты экспрессией, порой доходящей до гротеска.
17:01 21/09/2017Оправдаю оказанное мне армянским народом доверие: виолончелист Н.Ахназарян о присвоении ему звания Заслуженного артиста РАПо словам музыканта, это не только оценка его работы, но и проявление оказанного ему народом и страной доверия.
11:20 21/09/2017В Ереване прошла церемония вручения премий Всеармянского музыкального фестиваля «Наири»На мероприятии присутствовали руководители всеармянских структур, армяне Диаспоры, представители разных сфер искусства.
10:30 21/09/2017Рок-музыкант Серж Танкян призвал не пропустить показ фильма Дживана Аветисяна «Последний житель»Фильм «Последний житель» повествует о последнем обитателе села, которое покинуло армянское население.
20:23 19/09/2017Великие армяне: V Международный фестиваль Хачатуряна будет посвящен 200-летию АйвазовскогоВскоре, 11 октября, стартует V Международный фестиваль Хачатуряна, который в этом году будет посвящен 200-летию великого мариниста Ованеса Айвазовского.
17:12 19/09/2017«Ну, что же мы так позоримся перед всем миром?!» Макаревич возмущен «бездарным и уродливым» памятником КалашниковуЩербаков в ответ посоветовал Макаревичу «не лезть в профессию». «Никакой танцор или певец не будет слушать мнение скульптора, как он станцевал или спел», – заметил архитектор.
19:53 18/09/2017Выступление музыканта Айка Меликяна произвело фурор на «Гогольfest» в УкраинеСоюз армян Украины выступил официальным партнером концерта Заслуженного артиста РА Айка Меликяна, который прошел 16 сентября в Центре Довженко.
11:50 18/09/2017В Лос-Анджелесе объявлены лауреаты премии «Эмми»Премии в номинации «Лучший актер второго плана в комедийном сериале» удостоен Алек Болдуин за пародию на президента США Дональда Трампа.
18:10 16/09/2017Главред «Граммофона» Дж. Джолли: Всеармянский оркестр играл в Лондоне со страстью, прекрасным чувством и заразительной жизнеспособностьюЗнаменитые ценители классической музыки слушали балеты Арама Хачатуряна.
12:17 16/09/2017Ушел из жизни американский актер Гарри Дин СтэнтонВышедший летом на экраны новый сезон «Твин Пикс» стал его последней работой.
17:12 15/09/2017Армянский храм «Звартноц» как кинозал под открытым небом: состоится показ фильма «Мы и наши горы»«Мы и наши горы» – художественный фильм, экранизация произведения известного армянского писателя Гранта Матевосяна, снятый на киностудии Арменфильм в 1969 году.
16:08 15/09/2017Президент Армении С.Саргсян побывал на выставке, посвященной 200-летию со дня рождения АйвазовскогоСерж Саргсян посмотрел приуроченную к 200-летию со дня рождения всемирно известного художника-мариниста Ованнеса (Ивана) Айвазовского выставку «Сотворение».
15:55 15/09/2017Армянская певица Эрна Мир получит 2 млн рублей за победу в конкурсе «Новая волна»Эрна Мир (Армения), группа DoReDos (Молдова) и Сардор Милано (Узбекистан) разделят между собой призовой фонд конкурса в 6 миллионов рублей.
20:55 14/09/2017«Хочется вновь окунуться в мир, созданный Гением: впечатления от выставки к 200-летию Айвазовского в КиевеВыставка вызвала большой интерес, на презентации присутствовали известные деятели культуры и искусства.
17:02 14/09/2017Представительница Армении Эрна Мир стала победительницей конкурса «Новая волна 2017»На конкурсе молодых исполнителей «Новая волна-2017» в Сочи, накануне, 13 сентября, прошел «День премьер» и заключительный этап соревнований.