13:51 01/09/2021Ադրբեջանը քանդել է Արցախի օկուպացված Մեծ Թաղեր գյուղի 1890թ․-ի կառուցված Մակուն կամուրջը․ CHWCaucasus Heritage Watch-ն արձանագրել է, որ ապրիլի 8-ից հուլիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի Մակուն կամուրջը քանդվել...
09:27 01/09/2021Ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Արցախի Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի հուշահամալիրը«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (MONUMENT WATCH) ծրագրի արձագանքը Մշակութային արժեքի ոչնչացման կապակցությամբ
20:37 31/08/2021Քանյեի նոր ալբոմը 152 երկրներում գլխավորել է վարկանիշային աղյուսակըԱմերիկյան ռեփեր Քանյե Ուեսթի «Donda» նոր ձայնասկավառակը, որի թողարկումը կայացել է օգոստոսի 29-ին, երաժշտական սթրիմինգ-ծառայություններում գլխավորել է միանգամից մի քանի համաշխարհային հիթ-շքերթներ: Այս...
20:09 31/08/2021Ուսպենսկայան դստերը բուժման է ուղարկել կլինիկայումՌուս երգչուհի Լյուբով Ուսպենսկայան իր դստերը՝ Տատյանա Պլակսինային, բուժման է ուղարկել: Այս մաին գրում է «starhit.ru»-ն ու պատմում, որ ընտանիքի ընկերների խոսքերով, մոր և դստեր միջև կրկին...
20:00 31/08/2021Օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանը պատրաստ է համագործակցելու օպերային արվեստի առաջընթացին վերաբերող նախաձեռնություններինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արա...
17:42 31/08/2021Դուբայում անցկացվում է InClassica 10-րդ միջազգային փառատոնըԴուբայում մեկնարկել է InClassica դասական երաժշտության X միջազգային փառատոնը։ InClassica փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Դուբայում հոբելյանական փառատոնն անցկացվում է...
16:57 31/08/2021Թուրքիայում կին բանտարկյալները պատժվել են քրդերեն երգելու համարԹուրքիայում՝ Էլազըղի կանանց փակ բանտում 9 բանտարկյալների քրդերեն երգելու համար 1 ամիս ժամկետով զրկել են հաղորդակցության և տեսակցության հնարավորությունից։ Այս մասին տեղեկացնում է...
15:00 31/08/2021Դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը նշանակվել է օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնակատարՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն օգոստոսի 30-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել թատրոնի տնօրենի...
14:04 31/08/2021«Classic Piano» մրցույթի մասնակիցները նշում են՝ հաճելի է համագործակցել հայ երաժիշտների հետԱյսօր կավարտվի «Classic Piano» դաշնակահարների 2-րդ միջազգային մրցույթի 3-րդ փուլը, որի ընթացքում դաշնակահարները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ գեղարվեստական ղեկավար և...
11:58 31/08/2021Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան օրն է«Ես հայերեն չեմ գրում, բայց աշխարհին նայում եմ հայերեն»:
20:30 30/08/20211915թ․-ից ի վեր առաջին անգամ պատարագ է մատուցվել Մալաթիայի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցումՎերանորոգումից հետո վերաբացված պատմական հայկական Մալաթիա քաղաքի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում 106 տարվա դադարից հետո առաջին պատարագն է մատուցվել։ Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանի ղեկավարությամբ...
18:28 30/08/2021Գրականության և արվեստի թանգարանում կկայանա Լուսիկ Քոշյանի արխիվի հանդիսավոր հանձնումըՍեպտեմբերի 3-ին ժամը 16։00-ին, Եղիշե Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանում կկայանա հայ ժողովրդական երգչուհի, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Լուսիկ Քոշյանի արխիվի հանդիսավոր հանձնումը, որին...
14:54 30/08/2021Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կատարվել է կրթության մշակների օրհնության կարգՕգոստոսի 30-ին` 2021-2022 թթ. ուսումնական նոր տարեշրջանին ընդառաջ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Սուրբ Տրդատ բաց խորանին, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց...
19:51 28/08/2021Սպենդիարյան-150. Համերգ՝ աշխարհահռչակ հայ երաժիշտների, տաղանդաշատ պատանի երաժիշտների մասնակցությամբՀամերգը Գյումրիում է կայանալու, բացօթյա է, մուտքը՝ ազատ։
18:34 28/08/2021Վանաձորի թատրոնի «Անուշ» ներկայացումը ` «Ֆրեսկոյի» բացօթյա բեմում«Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 8-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի առաջին անգամ իր ծրագրում ընգրկել է նաև թատերական ներկայացում։
14:13 28/08/2021Կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա օգոստոսի 30-ինՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահի նախասրահում (ժ.
11:39 28/08/2021Եկեղեցին տոնում է Ս. Թովմա, Ս.Հակոբոս և Ս. Շմավոն առաքյալների հիշատակության օրըՀայ Առաքելական եկեղեցին այսօր նշում է Ս. Թովմա առաքյալի հիշատակության օրը։ Ս. Թովմա առաքյալը, ում Երկվորյակ էին անվանում, հայտնի է Ավետարանի այն դրվագից, երբ մյուս առաքյալներն ասում էին, թե տեսել են...
10:45 28/08/2021Արցախում հելլենիստական ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտ է բացվելԱրցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի «Խաչին տափ» կոչվող տարածքում այգեգործական աշխատանքների ժամանակ հելլենիստական ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտ է բացվել: Արցախի «Պատմական միջավայրի...
19:52 27/08/2021Հարսանյաց զգեստով Քիմ Քարդաշյանը ներկա է եղել Քանյե Ուեսթի ալբոմի շնորհանդեսինՔիմ Քարդաշյանը հարսանյաց զգեստով է հայտնվել Քանյե Ուեսթի «Donda» նոր ալբոմի երեկույթ -շնորհանդեսին, որը տեղի է ունեցել օգոստոսի 26 -ին՝ ռեփերից ամուսնալուծության հայց ներկայացնելուց մի քանի ամիս անց:...
15:06 27/08/2021Վլադիլեն Բալյանի մահվան կապակցությամբ կստեղծվի հուղարկավորության կառավարական հանձնաժողովՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ 97 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանը: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը...

12:32 24/08/2016Новый музыкальный альбом Тиграна Амасяна и трех норвежских музыкантов будет выпущен через несколько дней«Atmosphères» был записан в течение двух дней в одной из звукозаписывающих студий швейцарского города Лугано.
13:17 23/08/2016Президент Армении поздравил Жирайра Алтуняна с 70-летним юбилеем«Пронизанный алтуняновским духом и вкусом репертуар ансамбля служит ориентиром для музыкальных ансамблей как Армении, так и Диаспоры», – говорится в поздравительной телеграмме.
13:01 23/08/2016В Николаеве состоялась презентация сборника стихов Ованнеса Туманяна на украинском языкеВ этом году армянскому книгопечатанию в Украине исполняется 400 лет. Город Львов стал четвертым центром армянского книгопечатания после Венеции, Константинополя и Рима.
11:16 22/08/2016«Цвет, форма, архитектура». В Ереване открывается выставка, посвященная 90-летию Вана ХачатураВыставка, открытие которой состоится в 16:00 в Союзе художников Армении, продлится до 30 августа.
14:24 18/08/2016В Армении открывается III Международный фестиваль современного искусства и духовно-нравственных фильмов FrescoВ этом году для участия в III Международном фестивале Fresco были представлены 76 кинолент из 22 стран, 4 из картин – армянские.
11:29 15/08/2016На «Детской Новой волне-2016» 8-летний Миша занял 2-е местоВ рамках конкурса Миша исполнил песню «Маленький карабахец» и мировой хит «Uptown Funk».
18:52 12/08/2016В первый конкурсный день «Детской Новой волны» Микаел Григорян получил 87 балловВ первый конкурсный день Миша исполнил песню «Покрик карабахци» («Маленький карабахец»).
15:27 12/08/2016Севанский дом отдыха Союза писателей Армении – в центре внимания Getty Foundation«Попасть под патронаж данного Фонда весьма непросто».
13:46 12/08/2016Smithsonian и USAID помогут развивать культурный туризм в Армении«Армения обладает богатым и просто восхитительным культурным наследием».
17:25 11/08/2016Успех выставки Ивана Айвазовского в Третьяковской галерее побил рекорд очередей на Валентина СероваДиректор музея Зельфира Трегулова уточнила, что всего за 11 дней выставку посетили 54 тысячи человек.
16:58 10/08/2016Представлять Армению на конкурсе «Детское Евровидение 2016» будут Мэри Варданян и Анаит АдамянКонкурсная песня будет представлена в начале осени.
19:13 09/08/2016В Армении открывается 5-й международный фестиваль пантомимы имени Леонида ЕнгибарянаФестиваль пройдет с 10 по 15 августа в городах Цахкадзор, Дилижан и Ереван.
19:24 08/08/2016Ушла из жизни скульптор Тереза МирзоянПоследнее прощание состоится 10 августа, с 12։00 по 14։00, в Союзе художников Армении.
16:51 06/08/2016Во Франции на блошином рынке обнаружили утерянную гравюру Дюрера XVI векаМедная гравюра «Дева Мария коронованная ангелом» была создана в 1520 году и хорошо сохранилась.
10:06 06/08/2016«Детская Новая волна-2016»: Микаел Григорян в первый конкурсный день выступит под 6-м номеромВыбрать участникам их счастливые номера помогли три дельфина – Геннадий, Нептун и мистер Гектор – в алуштинском дельфинарии «Аквамарин».
13:44 05/08/2016Фестиваль «Ереван ТаразФест 2016» – на площади Возрождения в СтепанакертеФестиваль «Ереван ТаразФест 2016» проводился мэрией Еревана 2-й год подряд в рамках трехмесячной программы «Ереванское лето».
10:37 05/08/2016Жители Санкт-Петербурга собирают подписи за установку памятника ДовлатовуУстановить памятник планируют во дворе дома, где жил Довлатов, – на улице Рубинштейна, 23.
20:07 04/08/2016На землях Западной Армении в Турции найдены винные бочки эпохи УрартуОни представляют урартскую культуру 2500-летней давности.
12:34 04/08/2016Президент НКР Б. Саакян заявил о важности фестиваля чтения стихов с точки зрения сохранения национальной культурыПрезидент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 3 августа провел в городе Шуши встречу с участниками Пятого Всеармянского фестиваля чтения стихов.
09:58 04/08/2016На выставку Айвазовского в Третьяковской галерее выкуплены более 45 тысяч билетовВыставка известного мариниста, на которой представлены более 200 экспонатов из 17 музеев и шести частных собраний, открылась в Третьяковской галерее 29 июля.