13:51 01/09/2021Ադրբեջանը քանդել է Արցախի օկուպացված Մեծ Թաղեր գյուղի 1890թ․-ի կառուցված Մակուն կամուրջը․ CHWCaucasus Heritage Watch-ն արձանագրել է, որ ապրիլի 8-ից հուլիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի Մակուն կամուրջը քանդվել...
09:27 01/09/2021Ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Արցախի Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի հուշահամալիրը«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (MONUMENT WATCH) ծրագրի արձագանքը Մշակութային արժեքի ոչնչացման կապակցությամբ
20:37 31/08/2021Քանյեի նոր ալբոմը 152 երկրներում գլխավորել է վարկանիշային աղյուսակըԱմերիկյան ռեփեր Քանյե Ուեսթի «Donda» նոր ձայնասկավառակը, որի թողարկումը կայացել է օգոստոսի 29-ին, երաժշտական սթրիմինգ-ծառայություններում գլխավորել է միանգամից մի քանի համաշխարհային հիթ-շքերթներ: Այս...
20:09 31/08/2021Ուսպենսկայան դստերը բուժման է ուղարկել կլինիկայումՌուս երգչուհի Լյուբով Ուսպենսկայան իր դստերը՝ Տատյանա Պլակսինային, բուժման է ուղարկել: Այս մաին գրում է «starhit.ru»-ն ու պատմում, որ ընտանիքի ընկերների խոսքերով, մոր և դստեր միջև կրկին...
20:00 31/08/2021Օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանը պատրաստ է համագործակցելու օպերային արվեստի առաջընթացին վերաբերող նախաձեռնություններինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգիչ Բարսեղ Թումանյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արա...
17:42 31/08/2021Դուբայում անցկացվում է InClassica 10-րդ միջազգային փառատոնըԴուբայում մեկնարկել է InClassica դասական երաժշտության X միջազգային փառատոնը։ InClassica փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Դուբայում հոբելյանական փառատոնն անցկացվում է...
16:57 31/08/2021Թուրքիայում կին բանտարկյալները պատժվել են քրդերեն երգելու համարԹուրքիայում՝ Էլազըղի կանանց փակ բանտում 9 բանտարկյալների քրդերեն երգելու համար 1 ամիս ժամկետով զրկել են հաղորդակցության և տեսակցության հնարավորությունից։ Այս մասին տեղեկացնում է...
15:00 31/08/2021Դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը նշանակվել է օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնակատարՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն օգոստոսի 30-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել թատրոնի տնօրենի...
14:04 31/08/2021«Classic Piano» մրցույթի մասնակիցները նշում են՝ հաճելի է համագործակցել հայ երաժիշտների հետԱյսօր կավարտվի «Classic Piano» դաշնակահարների 2-րդ միջազգային մրցույթի 3-րդ փուլը, որի ընթացքում դաշնակահարները ելույթ են ունենում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ գեղարվեստական ղեկավար և...
11:58 31/08/2021Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան օրն է«Ես հայերեն չեմ գրում, բայց աշխարհին նայում եմ հայերեն»:
20:30 30/08/20211915թ․-ից ի վեր առաջին անգամ պատարագ է մատուցվել Մալաթիայի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցումՎերանորոգումից հետո վերաբացված պատմական հայկական Մալաթիա քաղաքի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցում 106 տարվա դադարից հետո առաջին պատարագն է մատուցվել։ Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանի ղեկավարությամբ...
18:28 30/08/2021Գրականության և արվեստի թանգարանում կկայանա Լուսիկ Քոշյանի արխիվի հանդիսավոր հանձնումըՍեպտեմբերի 3-ին ժամը 16։00-ին, Եղիշե Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանում կկայանա հայ ժողովրդական երգչուհի, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Լուսիկ Քոշյանի արխիվի հանդիսավոր հանձնումը, որին...
14:54 30/08/2021Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կատարվել է կրթության մշակների օրհնության կարգՕգոստոսի 30-ին` 2021-2022 թթ. ուսումնական նոր տարեշրջանին ընդառաջ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Սուրբ Տրդատ բաց խորանին, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց...
19:51 28/08/2021Սպենդիարյան-150. Համերգ՝ աշխարհահռչակ հայ երաժիշտների, տաղանդաշատ պատանի երաժիշտների մասնակցությամբՀամերգը Գյումրիում է կայանալու, բացօթյա է, մուտքը՝ ազատ։
18:34 28/08/2021Վանաձորի թատրոնի «Անուշ» ներկայացումը ` «Ֆրեսկոյի» բացօթյա բեմում«Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 8-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի առաջին անգամ իր ծրագրում ընգրկել է նաև թատերական ներկայացում։
14:13 28/08/2021Կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա օգոստոսի 30-ինՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահի նախասրահում (ժ.
11:39 28/08/2021Եկեղեցին տոնում է Ս. Թովմա, Ս.Հակոբոս և Ս. Շմավոն առաքյալների հիշատակության օրըՀայ Առաքելական եկեղեցին այսօր նշում է Ս. Թովմա առաքյալի հիշատակության օրը։ Ս. Թովմա առաքյալը, ում Երկվորյակ էին անվանում, հայտնի է Ավետարանի այն դրվագից, երբ մյուս առաքյալներն ասում էին, թե տեսել են...
10:45 28/08/2021Արցախում հելլենիստական ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտ է բացվելԱրցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղի «Խաչին տափ» կոչվող տարածքում այգեգործական աշխատանքների ժամանակ հելլենիստական ժամանակաշրջանի դամբարանադաշտ է բացվել: Արցախի «Պատմական միջավայրի...
19:52 27/08/2021Հարսանյաց զգեստով Քիմ Քարդաշյանը ներկա է եղել Քանյե Ուեսթի ալբոմի շնորհանդեսինՔիմ Քարդաշյանը հարսանյաց զգեստով է հայտնվել Քանյե Ուեսթի «Donda» նոր ալբոմի երեկույթ -շնորհանդեսին, որը տեղի է ունեցել օգոստոսի 26 -ին՝ ռեփերից ամուսնալուծության հայց ներկայացնելուց մի քանի ամիս անց:...
15:06 27/08/2021Վլադիլեն Բալյանի մահվան կապակցությամբ կստեղծվի հուղարկավորության կառավարական հանձնաժողովՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ 97 տարեկանում կյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանը: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը...

15:26 27/03/2010President Sargsyan to Deep Purple musicians: You will receive even warmer welcome in ArmeniaArmenian President Serzh Sargsyan today received Ian Gillan and John Dee of the world-famous Deep Purple rock band, President’s press office reported.
12:49 27/03/2010Turkey planning to open culture centers in Yerevan, Moscow, PekinThe Yunus Emre Foundation is planning to open a center in Armenia, said the foundation’s general manager, Ali Fuat Bilkan.
17:49 26/03/2010Harutyun Khachatryan's "Border" wins another prizeIn the frames of the International Film Festival under way in Fribourg, Switzerland March 13-20, the film “Border” by Armenian film director by Harutyun Khachatryan deserved another prize, this time...
12:03 23/03/2010Fair festival: “Days of Francophonie” go onNarekatsi Art Union joint with French Embassy to Armenia present fair festival from 23 to 30 March. Fair tellers are Camel Genoon, Loreli Nyuning (France), Vanessa Leffevre (Belgium), Rene Robitay...
12:51 22/03/20108th British Film Festival to get underway in YerevanThe 8th British Film Festival kicks off at 5pm on Monday, March 22 in Charles Aznavour Square in central Yerevan.
10:48 20/03/2010Hollywood-Bollywood coalition to fight against piracyLeading Indian and US film makers have formed a Hollywood-Bollywood coalition to fight piracy in the South Asian nation — one of the world’s biggest movie markets.
13:49 19/03/2010Armenian President’s Youth Awards Ceremony for Best Classical Music Instrumental Performance 2009 due March 21Komitas Chamber Music Hall will host the final of Armenian President’s Youth Awards Ceremony for Best Classical Music Instrumental Performance 2009 March 21.
15:47 18/03/2010Armenia and Turkey leaders of “Eurovision 2010” internet pollEurovision-2010.com gives opportunity to everybody to vote for the country which is supposed to win.
17:13 16/03/2010Days of Francophonia to get underway in Armenia March 19Days of Francophonia, initiated by the Armenian Ministry of Foreign Affairs, will officially get underway in Yerevan March 19 in connection with the 40th anniversary of the International Organization...
10:38 16/03/2010Shakespeare's lost play 'found' after 250 yearsAn 18th-century drama attributed to the Bard but dismissed as a hoax, truly is his work, according to an expert in the literature of the time.
11:52 12/03/2010Hasmik Poghosyan travels to ItalyArmenian Culture Minister Hasmik Poghosyan travels to Italy on 13 March to attend the first session of board of trustees of the center on Armenian culture studies in Venice.
15:12 11/03/2010“Cane is the important part of duduk…Playing perfectly depends on it”“To play perfectly the musical instrument much depends on the cane. If the cane isn’t a good one, neither professional master can play well,” Arman Stepanyan, master of making duduk (Armenian...
11:56 11/03/2010Bible shown in 3d movieThe Biblical story of creation is to be turned into a 3D movie by Paramount Pictures and Walden Media co-founder Cary Granat.
15:43 10/03/2010Jansem, Tonino Guerra awarded Medal of HonorArmenian President Serzh Sargsyan signed a decree on awarding the French-Armenian eminent artist Hovhannes Semerjian (Jansem) with a Medal of Honor for his significant investment in the enhancement...
12:18 09/03/201041.3 million watched Oscar telecast by ABCABC's telecast of the Academy Awards Sunday night was watched by more than 41.3 million viewers. That's the best for an Oscar cast in five years - since 2005, when “Million Dollar Baby” was the big...
14:00 08/03/2010“We can protect our being only by our type”The type is the most important value. Type. It’s not a good or a bad one; it’s just called a type. Our speech is different, our music is different, it is ours and our being are conditioned by it.
11:46 08/03/2010Peter Nalitch to present Russia in Eurovision 2010Peter Nalitch will represent Russia in the Eurovision Song Contest 2010 in Oslo. With the song Lost And Forgotten Nalitch won the Russian national final in which he defeated his 24 competitors. Just...
11:38 08/03/2010Academy Award for Best…is announcedKathryn Bigelow was the big winner of the night, becoming the first woman to win best director for "The Hurt Locker." As she rose to accept her award, the audience, including her ex-husband and chief...
15:28 06/03/2010President Serzh Sargsyan receives Emir KusturicaArmenian President Serzh Sargsyan today received the world-famous film director and musician Emir Kusturica, who performed his first concert in Armenia with “The No Smoking Orchestra” March 5,...
20:22 04/03/2010Interactive map of Armenian Manuscript Centers is published in InternetToday map-based presentation of Armenian manuscript centers is launched in Internet. Interactive map is located in www.maternadaran.am. The map shows Armenian cultural centers, where starting from...