09:11 09/03/2021Վատիկանյան ACI STAMPA-ի անդրադարձը՝ Մատենադարանի արցախյան ձեռագրերի ցուցադրությանը«Լեռնային Ղարաբաղ՝ ցուցադրություն, որը լույս է սփռում վերջինիս հայկական ծագման վրա»
14:52 08/03/2021Արթուր Աքշելյանը Բազելի կոմպոզիտորական մրցույթի դափնեկիր էԿոմպոզիտոր, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական Կոնսերվատորիայի դասախոս, Ասոնանս անսամբլի դիրիժոր Արթուր Աքշելյանը Շվեյցարական Բազելում անցկացվող հեղինակավոր կոմպոզիտորական երրորդ միջազգային մրցույթին...
13:37 08/03/2021Ռեմարկի «Լիսաբոնի գիշերը» գիրքը՝ հայերեն թարգմանությամբ«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչությունը և «Նաիրի» գրատունն առաջարկում են գարնանային տոները սկսել Ռեմարկի հերթական գլուխգործոցի շնորհանդեսով։ Այսօր Թումանյան 38 հասցեում «Նաիրի» գրատան նոր մասնաճյուղի բացմանն...
13:18 08/03/2021«Խոսրովը և Շիրինը հանդիպում են Իրանում և Հայաստանում»․ գիտաժողովՀաքիմ Նեզամի Գյանջավիի հիշատակի օրվա կապակցությամբ, առցանց ձևաչափով անցկացվելու է «Խոսրովը և Շիրինը հանդիպում են Իրանում և Հայաստանում» գիտաժողովը: Այս մասին գրում է Pars Today-ը։ Նշվում է, որ...
13:00 08/03/2021Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «1915-ի կանայք» կինոնկարը Amazon-ում կթողարկվի մարտի 8-ին՝ Կանանց միջազգային օրը«Արմենոիդ Փրոդաքշնսը» հայտարարել է, որ իր 2016 թվականի բազմամրցանակակիր «1915-ի կանայք» լիամետրաժ վավերագրական կինոնկարը Amazon Video-ում կթողարկվի մարտի 8-ին` Կանանց միջազգային օրվա առթիվ: Այս մասին...
12:53 08/03/2021ԱՄՆ-ում գնդակահարել են ռեփեր Չաքի ԹրիլինԱՄՆ-ում իր մեքենայի մեջ գնդակահարել են ռեփեր Չակի Թրիլին (Քորի Դեթիջ), հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։ Ըստ թերթի, մարդասպանը հանցագործությունից անմիջապես հետո դիմել է փախուստի։ Սպանության դրդապատճառներն...
22:18 06/03/2021Արցախյան պատերազմում զոհվել է օպերային երգիչ Գագիկ ԽաչատուրյանըԱրցախյան պատերազմում մահացել է օպերային երգիչ Գագիկ Խաչատուրյանը: Այս մասին հայտնում են Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի ֆեյսբուքյան էջում: «Խոր վշտով հայտնում ենք, որ Հայրենիքի համար մղվող...
19:41 06/03/2021Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ՝ Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահումՄարտի 18-ին ժամը 19:30-ին, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում կայանալու է Առնո Բաբաջանյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր...
18:38 06/03/2021Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն կտեսաձայնագրի դասական երաժշտության ամենահայտնի ստեղծագործությունների կատարումներըՆվագախումբը հայտարարոււմ է շվեյցարական HomeOrchestra կրթական նախագծի հետ համագործակցության մասին։
18:24 06/03/2021«Դու պետք է հավատաս գարնանը»Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը հանդես կգա գարնանային համերգով՝ մարտի 12, ժամը 19։00, Հայաստանի ճարտարապետների միության դահլիճ
17:48 06/03/2021Աշուղ Ջիվանու տուն-թանգարանը՝ վիրտուալՋավախքի Կարծախ գյուղում գործող Աշուղ Ջիվանու տուն-թանգարան այսուհետ կարելի է «այցելել» նաև վիտուալ։ ATV12 հեռուսաալիքին Ջավախքի աջակցություն հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սամվել Մկոյանը հայտնել է, որ...
14:16 05/03/2021Հայաստանն այս տարի չի մասնակցի «Եվրատեսիլին»Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը հայտնում է, որ Հայաստանն այս տարի չի մասնակցի «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին: «Համապարփակ քննարկումներից և բանակցություններից հետո Հանրային...
13:00 05/03/2021Համերգ՝ նվիրված Մեդեա ԱբրահամյանինՄիջազգային մեծ ճանաչում ունեցող թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը հանդես է գալիս համաշխարհային կարևոր նշանակություն ունեցող նվագախմբերի հետ, բայց երբեք չի մոռանում ելույթները հայրենիքում: Մարտի 5-ին,...
14:49 04/03/2021Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել Արցախի 8 պետական թանգարաններ՝ 19 հազար 311 բացառիկ նմուշներով. ԶոհրաբյանՆաև՝ 161 վանքեր և եկեղեցիներ, 591 խաչքարեր, Տիգրանակերտը, Ազոխի քարանձավը, Նոր Կարմիրավանը, Կերենի հնությունները, բազմաթիվ ամրոցներ և հոգևոր կենտրոններ:
14:23 04/03/2021Մեդեա Աբրահամյանի հոգեհանգստի տեղի կունենա Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում մարտի 5-ինՍտեղծվել է ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, ՀԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, տաղանդավոր թավջութակահարուհի, Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Մեդեա Աբրահամյանի հուղարկավորության կազմակերպման...
09:17 04/03/2021Շուտով կհամալրվի «Մեծամոր» արգելոց-թանգարանի ֆոնդըՊերճանքի առարկաներից ամենափոքրը սարդիոնե ուլունքահատիկն է, որի տրամագիծը 2 մմ է։
13:23 03/03/2021Նունե Թումանյանի «2020»-ըՀայաստանի Նկարիչների միությունում մինչև մարտի 10-ը կգործի «Գարնանային Սալոն» 2021 խորագիրը կրող ցուցահանդեսը:
13:13 03/03/2021Իրավախախտում է արձանագրել «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» հուշարձանի տարածքում«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ՝ ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության հուշարձանի պահապան Սահակ Մարտիրոսյանը հերթական շրջայցի ժամանակ իրավախախտում է արձանագրել մարզի՝ Ոսկեվազ...
11:59 03/03/202188 տարեկանում վախճանվել է հայ կատարողական արվեստի սյուներից մեկը՝ Մեդեա ԱբրահամյանըՎախճանվել է հայ կատարողական արվեստի սյուներից մեկը՝ Մեդեա Աբրահամյանը։ Այս մասին գրել է օպերային երգչուհի, սոպրանո Հասմիկ Պապյանը։ «Նա հայ կնոջ հավաքական կերպար էր, իրենով համարձակ ներկայանում էինք...
09:00 03/03/2021Ազգային պատկերասրահի հուշաձեռագրային բաժնի արժեքավոր նյութերի մեծ մասը կհրապարակվի առաջին անգամՀայաստանի Ազգային պատկերասրահը 100 տարեկան է։

16:19 08/08/2015Арцахская премьера «Реквиема» Верди состоится 1 сентябряПо случаю Праздника независимости Арцаха 1 сентября на площади Возрождения столицы Нагорно-Карабахской Республики Степанакерта состоится арцахская премьера «Реквиема» Джузеппе Верди.
15:05 08/08/2015Врачи оценивают состояние актера Льва Дурова как крайне тяжелоеНародный артист СССР Лев Дуров остается в крайне тяжелом состоянии. Об этом сообщил «Интерфаксу» главный врач Первой Градской больницы Алексей Свет. «Состояние крайне тяжелое. Всё возможное делаем»,...
12:04 06/08/2015Колин Фаррелл получил роль волшебника в спин-оффе «Гарри Поттера»Ирландский актер Колин Фаррелл снимется в фильме «Фантастические звери и места их обитания», который станет спин-оффом серии лент о Гарри Поттере.
10:45 05/08/2015Журнал Forbes назвал самого высокооплачиваемого киноактера мира – Роберт Дауни-младшийСамым высокооплачиваемым киноактером мира, согласно рейтингу американского журнала Forbes, стал звезда «Мстителей» Роберт Дауни-младший.
20:04 03/08/2015Известный кинорежиссер Эльдар Рязанов перенес срочную операцию на сердцеИзвестный российский и советский кинорежиссер Эльдар Рязанов перенес срочную операцию на сердце. Об этом сообщает LifeNews. Согласно информации, решение о срочной госпитализации Рязанова было принято...
19:45 03/08/2015Государственный филармонический оркестр Армении даст в Бейруте концерт, посвященный 100-й годовщине Геноцида армянГосударственный филармонический оркестр Армении под руководством дирижера Эдуарда Топчяна 8 августа даст концерт в рамках фестиваля «Бейтеддин», который пройдет в Бейруте.
14:42 31/07/2015Шарль Азнавур примет участие в Batroun International Festival в БейрутеВсемирно известный шансонье Шарль Азнавур отправился в Бейрут, где он примет участие в Batroun International Festival.
18:28 30/07/2015«Это элементарное мракобесие». Кобзон оценил «белый» и «черный» списки Минкультуры УкраиныНародный артист СССР, первый зампред комитета Госдумы России по культуре Иосиф Кобзон назвал мракобесием создание министерством культуры Украины «белых» и «черных списков» иностранных артистов.
16:34 30/07/2015Макаревич возглавил «Белый список» Минкультуры Украины – за «правду, справедливость и совесть»Министерство культуры Украины опубликовало первую редакцию «Белого списка» деятелей искусства, творчество которых ведомство рекомендует поддерживать: большинство мест в «рейтинге» из 34-х позиций...
14:37 30/07/2015В Азербайджане христианские памятники находятся на грани полного разрушенияВ азербайджанском городе Гейгель имеется 32 исторических памятника. Часть памятников относится к албанской, а другая часть – к немецкой культуре, из коих 3 находятся в аварийном состоянии и нуждаются...
20:40 29/07/2015В Музее-институте Геноцида армян откроется выставка «Армянский спорт и физическая культура в Османской империи»В выставочном зале временных экспозиций ереванского Музея-института Геноцида армян 4 августа состоится презентация монографии Айка Демояна «Армянский спорт и физическая культура в Османской империи»,...
16:16 28/07/2015Азербайджан присвоил еще одну историко-культурную ценность Ирана, замешав в скандальное дело ЭрмитажАзербайджан продолжает политику фальсификации истории и присваивает еще одну культурную ценность Ирана – историческое наследие иранского государственного деятеля Аббаса-Мирзы (1789-1833).
13:42 25/07/2015Уже 35 лет без Высоцкого… Воспоминания близких поэтаТридцать пять лет назад скончался актер, бард, поэт Владимир Высоцкий. Советская пресса почти не отреагировала на это трагическое известие: краткое сообщение поместила одна только газета. Высоцкий не...
20:00 23/07/2015В Украине стартовала новая программа по популяризации армянского историко-культурного наследияСоюз армян Украины начал реализацию новой программы по популяризации армянского историко-культурного наследия.
12:01 21/07/2015«Платите, сколько хотите, и после концерта». Британский оркестр Халле меняет вековые традицииОдин из самых известных британских симфонических оркестров – оркестр Халле из Манчестера – меняет вековые традиции и впервые исполнит концерт, где билеты будут оплачены после выступления.
18:22 18/07/2015Посещающие НКР туристы смогут увидеть в местном музее агатовый камень с перстня Тиграна Великого с выгравированным бюстом царяАрмянский искусствовед и коллекционер из Ливана Арутюн Торосян передал свою коллекцию армянских монет, а также агатовый камень с перстня Тиграна Великого с выгравированным на нем бюстом царя в дар...
14:15 18/07/2015Искусствовед из Ливана А. Торосян подарил историко-краеведческому музею НКР эксклюзивную коллекцию армянских монетПрезидент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян посетил сегодня историко-краеведческий музей Арцаха, где принял участие в торжественной церемонии передачи в дар музею эксклюзивной коллекции...
10:11 18/07/2015Шарль Азнавур выступит с концертом в Бельгии: послушать легенду придут 450 тысяч зрителейВсемирно известный шансонье Шарль Азнавур выступит с концертом в Бельгии 29 августа. Концерт 91-летнего исполнителя состоится в Grand Casino Knokke, куда послушать легенду придут 450 тысяч зрителей....
16:47 17/07/2015Фильмы из Армении и Турции поделили приз на XII Международном кинофестивале «Золотой абрикос»Армянский и турецкий проекты «Мурат» и «К'аР» стали победителями XIV киноплатформы Армения-Турция в рамках XII Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», который стартовал в Ереване 12 июля.
13:19 17/07/2015СМИ и Минкультуры Турции замалчивают назначение армянина Геворга Давидяна на пост директора Стамбульского оперного театраПо словам тюрколога, Давидян – довольно известная фигура в сфере представителей классической музыки в Турции, однако данное назначение в некотором смысле вызывает удивление.