10:22 04/02/2020«Վարպետն ու Մարգարիտան» վեպի նոր էկրանավորումը դադարեցված է«Վարպետն ու Մարգարիտան» ֆիլմի ռուսական տարբերակի արտադրությունը դադարեցված է: Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, այդ մասին գրել է Mash-ը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրին: Նշվում է, որ դա տեղի է ունեցել...
19:08 03/02/2020Արցախի ազատագրված տարածքների նորահայտ ամրոցներըՍ.թ փետրվարի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հրապարակախոս, արձակագիր Բակուր Կարապետյանի և ՀՀ ԳԱԱ հնագիտական ինստիտուտի հետազոտական խմբի կողմից՝ Քարվաճառի շրջանում հայտնաբերված 44 ամրոցների...
18:00 03/02/2020BAFTA-ի ժամանակ Ալ Պաչինոն ընկել է կարմիր գորգի վրաԱմերիկացի դերասան Ալ Պաչինոն Բրիտանական կինոյի և հեռուստատեսային արվեստի ակադեմիայի (BAFTA) մրցանակաբաշխության ժամանակ ընկել է կարմիր գորգին: 79-ամյա դերասանը ներկայացել էր մրցանակաբաշխությանը...
17:35 03/02/2020Էրմիտաժն արտասահմանցիների համար բարձրացնում է տոմսի արժեքըՍանկտ-Պետերբուրգում պետական Էրմիտաժը փետրվարի 4-ից 100 ռուբլով կբարձրացնի մեկ տոմսի արժեքը՝ դարձնելով 800 ռուբլի: Այս մասին հայտնում է թանգարանի կայքը: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, թանգարանի ներկայացուցիչը...
16:45 03/02/2020ԱՄՆ–ում մահացել է քանդակագործ Արամ ԳրիգորյանըՆախօրեին ԱՄՆ–ում 63 տարեկանում մահացել է Նովոսիբիրսկում հայտնի քանդակագործ, Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի անդամ Արամ Գրիգորյանը: kp.ru-ին այս մասին հայտնել է Նովոսիբիրսկի շրջանի հայերի...
13:18 03/02/2020«1917»-ը դարձել է BAFTA-ի լավագույն ֆիլմըՍեմ Մենդեսի «1917» ֆիլմը Բրիտանական կինոյի և հեռուստատեսության արվեստների ակադեմիայի (BAFTA) կողմից ճանաչվել է լավագույն բրիտանական ֆիլմ: Բացի այդ, Մենդեսն էլ հաղթանակ է տարել «Լավագույն ռեժիսոր»...
13:06 03/02/2020Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 11-րդ փառատոնը կնվիրվի Ալեքսանդր Հարությունյանի 100-ամյակինՓետրվարի 8-ին կմեկնարկի Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 11-րդ փառատոնը՝ նվիրված մեծ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի 100-ամյա հոբելյանին։ Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝...
09:50 03/02/2020«Օսկար» ստացած լավագույն երգերըIndependent հրատարակչությունը կազմել է լավագույն երգերի թոփ-տասնյակ, որոնք ստացել են Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակը: Առաջին տեղում է Up where we belong երգը՝ 1982 թ.
18:48 01/02/2020Գրող Սթիվեն Քինգը հեռանում է ՖեյսբուքիցՖենտեզի ժանրերի ամերիկացի գրող Սթիվեն Քինգը քննադատել է Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցը և հայտարարել, որ հեռացնում է իր հաշիվը: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, նման որոշման պատճառը նա նշել է քաղաքական...
18:37 01/02/2020Ազգային գրադարանի ընթերցողների կողմից ամենաշատ պահանջված գրքերը՝ հունվարինՀայաստանի ազգային գրադարանի ընթերցողների տարեսկզբի գրքային նախընտրությունը բազմազան է. հայ ժամանակակից հանրահայտ գրողներից մինչև բրազիլիացի հայտնի գրող, հունական մեծ ողբերգությունից մինչև պուշկինյան...
18:31 01/02/2020Պետերբուրգում գործում է «Այվազովսկի և Ռերիխ՝ վերածնված կտավները» մուլտիմեդիա ցուցահանդեսըՌուսական խոշորագույն մուլտիմեդիա ցուցահանդեսը` «Ռերիխ՝ վերածնված կտավներ» և «Այվազովսկի` վերածնված կտավները», լեռնային արշավների և ծովային մարտերի աննկարագրելի էներգիայով, գործում է Սանկտ Պետերբուրգի...
18:24 01/02/2020«Կարմիր եղցի» եկեղեցին մաքրվել է բուսականությունից և խոտածածկույթիցԳեղարքունիքի մարզի Մարտունի գյուղից մոտ 4 կմ հյուսիս-արևմուտք է գտնվում IX-XII դարով թվագրվող «Կարմիր եղցի» հուշարձանը։ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության...
14:12 01/02/2020Ազգային պատկերասրահից «Որսորդ» կտավի հափշտակման գործով նախաքննությունն ավարտվել էԱնուններ չեն հրապարակվում
09:12 01/02/2020Կամերային նվագախումբը կներկայացնի Բեթհովենի ստեղծագործություններըՀանրաճանաչ իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչանոյի ղեկավարությամբ՝ նվագախմբի հետ հանդես կգա ճանաչում վայելող դաշնակահար Ժոզեֆ Մորիս Վեդերը (Շվեյցարիա):
09:00 01/02/2020Ջոդի Ֆոստերը ֆիլմ կնկարահանի 1911 թ. «Մոնա Լիզայի» գողության մասինԱմերիկացի դերասանուհի և ռեժիսոր Ջոդի Ֆոստերը ֆիլմ է նկարահանում իտալացի հայտնի նկարիչ Լեոնարդո դա Վինչիի «Մոնա Լիզա» հանրահայտ կտավը գողանալու մասին: Գազետա.ռու կայքը, հղում անելով Deadline -ին,...
09:12 31/01/2020Գոգենի 5 միլիոն դոլարանոց քանդակը կեղծ է եղելՖրանսիացի պոստիմպրեսիոնիստ նկարիչ, քանդակագործ Պոլ Գոգենի հազվագյուտ «Եղջյուրներով գլուխը» քանդակը, որը, տարբեր գնահատականներով, ամերիկյան Գեթի թանգարանը ձեռք է բերել 3-5 միլիոն դոլարով, կեղծ է:...
09:00 31/01/2020«Սեզարի» հավակնորդներըՖրանսիական «Սեզար» ազգային կինոմրցանակաբաշխության կազմակերպիչները հրապարակել են հավակնորդների անունները: Ամենաշատ անվանակարգերում ներկայացված է Ռոման Պոլանսկու «Սպան ու լրտեսը» ֆիլմը: «Լավագույն...
13:01 30/01/2020Պաուլո Կոելիոն ոչնչացրել է իր նոր գիրքը Քոբի Բրայանթի մահվան պատճառովԼեգենդար բրազիլացի արձակագիր և պոետ Պաուլո Կոելիոն ոչնչացրել է իր նոր գրքի սևագիր տարբերակը բասկետբոլիստ Կոբի Բրայանտի մահվան պատճառով: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, գրողը աշխատում էր գրքի վրա...
11:41 30/01/2020Թավջութակահար Հայկ Սուքիասյանն ազատվեց զինվորական ծառայությունիցԹավջութակահար Հայկ Սուքիասյանն ազատվեց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ Այս մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում։ Նշենք, որ որոշումը Կառավարության նիստի...
20:30 29/01/2020Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի եվրոպական հյուրախաղերը՝ եվրոպական ԶԼՄ-ների ուշադրության կենտրոնումՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ հունվարին կայացած եվրոպական համերգային շրջագայությունը մեծ արձագանք է գտել արտասահմանյան լրատվամիջոցներում։ The Times, Seen and Heard International, BBC Radio,...

11:04 13/03/2012В Армении объявлен фотоконкурс, посвященный тройному празднику 9 маяМинистерство культуры Армении объявляет фотоконкурс на тему «Моя и наши победы», приуроченный к отмечаемому 9 мая тройному празднику: Дню победы, 20-летию освобождения Шуши и Дню Защитника НКР.
10:20 13/03/2012Во Флоренции обнаружена утраченная фреска Леонардо да ВинчиВ многолетних поисках утраченной фрески Леонардо да Винчи "Битва при Ангьяри" достигнуты первые результаты.
09:17 13/03/201270-летний Боб Дилан записывает новый альбомЛегендарный американский музыкант Боб Дилан (Bob Dylan), которому в прошлом году исполнилось 70 лет, записывает 35-й студийный альбом, выход которого ожидается в конце этого года, сообщает РИА...
20:25 12/03/2012Американский аналитик обосновал отказ Армении от участия в «Евровидении-2012»Он напомнил заявление правозащитной организации Amnesty International, в котором содержался призыв не проводить подобный конкурс в Азербайджане.
19:07 12/03/2012Фильм армянского режиссера Армена Ронова может попасть в конкурсную программу Каннского кинофестиваляКороткометражный фильм Армена Ронова «Моя боль – твоя боль» продолжительностью 15 минут может быть включен в конкурсную программу Каннского кинофестиваля в 2012г.
11:25 12/03/2012Канадская группа Rush – на первом местеКанадская группа Rush по итогам читательского голосования авторитетнейшего музыкального журнала «Rolling Stone» заняла первое место среди коллективов, исполняющих прогрессивный рок, на много голосов...
09:30 12/03/2012Армянский дрессировщик Тигран Акопян удостоился бронзовой медалиАрмянский дрессировщик Тигран Акопян, который представлял Армению на прошедшем с 8 по 11 марта в Ижевске 5-ом Международном фестивале циркового искусства, удостоился бронзовой медали.
12:33 10/03/2012Японский ученый создал струны скрипки из паучьего шелкаЯпонский ученый Шигейоши Осаки из Медицинского университета Нара уже давно был заинтересован механическими свойствами паучьего шелка.
18:28 09/03/2012Лилит Пипоян: «Армения была и продолжает оставаться страной мужчин»Говоря на встрече с журналистами о роли армянских женщин в обществе, певица Лилит Пипоян отметила, что «Армения была и продолжает оставаться страной мужчин».
17:41 09/03/2012Шушан Петросян: «Слава Богу, что группа «Дорианс» не поедет в Азербайджан»Певица Шушан Петросян убеждена в том, что вопрос отказа Армении от участия песенном конкурсе «Евровидение-2012» в Баку не нуждается даже в обсуждении.
16:47 09/03/2012Обнаружена старейшая экранизация произведения Чарльза ДиккенсаСтарейший фильм по мотивам произведения Чарльза Диккенса «Холодный дом» обнаружен в Британском киноинституте в год 200-летия со дня рождения великого английского писателя.
15:46 09/03/2012Хакеры украли неизвестные записи Майкла ДжексонаБританские хакеры похитили неизданные песни Майкла Джексона у компании Sony Music, за которые лейбл заплатил родственникам музыканта 250 млн долларов.
14:07 09/03/2012В Ереване состоится концерт, посвященный 40-летию творческой деятельности певицы Маргариты Шагинян11 марта в концертном зале филармонии имени Арама Хачатуряна состоится юбилейный концерт знаменитой певицы Маргариты Шагинян, посвященный 40-летию ее творческой деятельности.
10:59 09/03/2012Armenian Navy Band выступит в Ереване и в МосквеЗаключено соглашение о проведении в Светлановском зале Международного Дома музыки в Москве, концерта группы Armenian Navy Band.
15:55 08/03/2012В Международный день театра «Табакерка» Театр под руководством Олега Табакова отметит свой 25-летний юбилейПремьерный спектакль знаменитого и популярного театра под руководством Олега Табакова был дан 1 марта 1987 года.
10:23 08/03/2012«Бурановские бабушки» представят Россию на «Евровидении»«Бурановские бабушки» из Удмуртии будут представлять Россию на «Евровидении-2012», который пройдет в Баку в мае.
16:53 07/03/2012Журналисты вызвали раздражение министра культуры Армении своими вопросами о Крытом рынкеМинистр культуры Армении Асмик Погосян заявила журналистам, что мэрия Еревана дала исчерпывающий ответ относительно ситуации с Центральным или, как его еще называют, Крытым рынком на проспекте...
16:04 07/03/2012В Ереване пройдет литературно-музыкальный вечер «Женщины Есенина. Есенин — женщинам»Литературно-музыкальная композиция «Женщины Есенина. Есенин — женщинам» состоится 13 марта 2012 года в 19.00 в киноконцертном зале «Дом Москвы» в Ереване. Об этом сообщили в пресс-службе МКДЦ «Дом...
16:00 07/03/2012Армения официально отказалась ехать на «Евровидение» в БакуОбщественное телевидение Армении сегодня официально уведомило Европейский вещательный союз о своем отказе от участия в песенном конкурсе «Евровидение-2012» в Баку.
12:28 07/03/2012Журнал AllABoutJazz.com посвятил статью американскому пианисту Армену ДонелянуСамый престижный и популярный интернет-журнал www.AllABoutJazz.com посвятил большую редакционную статью известному американскому пианисту и композитору Армену Донеляну.