16:09 30/10/2024Ինչո՞ւ է մեր կառավարությունը հակված ավելի թանկ պարտքեր վերցնելու. Դավիթ Անանյան«2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծով ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը, «Պետական պարտքի կառավարում» ծրագրի իրականացման ներքո կառավարության պարտքի սպասարկման համար հատկացվել է շուրջ 394 մլրդ դրամ՝ նախորդ...
11:29 30/10/2024Քննարկելու ենք, թե «Միր» հ/ը տրվող գումարը որքան արդյունավետ է ծախսվում. Արայիկ Հարությունյան«Մեր միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում ամեն տարի գումար է տվում «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերությանը։ Ենթադրում եմ՝ 1990-ականներից սկսած»,- Ազգային ժողովում 2025 թվականի պետական...
09:06 30/10/2024Հոկտեմբերի 30-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները նվազել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին ժամը 08:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.61 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.079 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
18:09 29/10/2024Թուրքիան ամենաշատը ՌԴ-ից է ներմուծում բնական գազ2024 թվականի ութ ամիսների ընթացքում Թուրքիայի բնական գազի ներմուծումը նվազել է։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հրապարակում է կատարել «Էներգետիկ շուկան կարգավորող մարմինը» (EMRA)։ Գազի ներմուծումն...
17:57 29/10/2024Կաթի փոշի արտադրող ընկերությունը բյուջե չէր վճարել 100 մլն դրամՔննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության հինգերորդ վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված գործողություններով...
17:09 29/10/2024Մեր հասունության մակարդակն այնպիսին է, որ մենք պետք է արդեն խաղանք ուրիշ լիգայում. Մարտին Գալստյան«Մեր ներդրած դրամավարկային քաղաքականությունն աշխարհում լավագույններից է և մենք կարծում ենք, որ մեր հասունության մակարդակը և վստահությունը մեր քաղաքականության նկատմամբ այնպիսին է, որ մենք պետք է արդեն...
17:09 29/10/20240% տարեկան փաստացի տոկոսադրույք՝ JAC մեքենաներ գնելու համարԱկբա Լիզինգը և JAC Motors Armenia-ն ներկայացնում են աննախադեպ առաջարկ, որի շրջանակում JAC-ի «փիքափներն» ու կոմերցիոն դասի լայն մոդելային շարքի մեքենաները հնարավոր է ձեռք բերել 3 տարի մարման ժամկետով,...
16:41 29/10/2024Սեպտեմբեր ամսվա ցուցանիշներով ՀՀ տնտեսության կառուցվածքը շարունակում է վատթարանալ. «ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամ«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումները 2024թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին։ • Տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը հունվար-սեպտեմբերին շարունակել է դանդաղել`...
16:19 29/10/2024Ռուսաստանում գնաճը մեր օգտին է. Մարտին Գալստյան«Ռուսաստանում գնաճն արտահանման տեսանկյունից մեր օգտին է, որոշակի ճշգրտման դրական պոտենցիալով»,-Այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։ Նրա խոսքով այդ գնաճը կստիպի, որ ՌԴ-ում...
14:06 29/10/2024ՀՀ ԿԲ-ն նվազեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, այն դեպքում, երբ ՌԴ-ն այն աննախադեպ բարձրացրեց մինչև 21%. Սուրեն ՊարսյանՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «Աննախադեպ` զրոյական գնաճը ստիպում է ՀՀ կենտրոնական բանկին նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 կետով` հասցնելով այն 7.25 %-ի: Ուշագրավ է, որ սա արվում է...
13:37 29/10/2024ԿԲ-ն 0.25 տոկոսային կետով իջեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքըՀՀ Կենտրոնական բանկից հայտնում են. «ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով այն 7.25%։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 29-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել...
10:35 29/10/2024Հոկտեմբերի 29-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները նվազել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին ժամը 10:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.66 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.093 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
10:21 29/10/2024ՔՊ-ական երազանք՝ պրիմատների ՀայաստանՓաշինյանը, հայրենիքը պետություն դարձնելուց հետո, թե բա՝ պետությունը միայն ու միայն հաց վաստակելու գործիք է։ Հետևից էլ շանտաժ է անում՝ «որովհետև եթե պետության պետական և ժողովրդական ընկալումը սա չէ,...
09:19 29/10/2024Արմավիրում գրանցվել է առաջին ցրտահարությունըԵղանակային պայմաններն այնքան էլ նպաստավոր չեն եղել աշնանացանի աճի և զարգացման համար։
21:39 28/10/20241000 խոշոր հարկատուների ցանկում ներառվել 79 ՏՏ ընկերությունները պետբյուջեի համար ապահովել են 64 մլրդ դրամ. ModexModex վերլուծական կենտրոնից հայտնում են. «ՏՏ խոշոր հարկատուները, հունվար-սեպտեմբեր 2023/24 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում ներառվել են 79 ՏՏ ընկերություններ,...
18:25 28/10/2024Չեղած կազմակերպությունից ի՞նչ նվեր է ստանում կառավարությունը, անհասկանալի է․ Նազելի Վարդանյան«Հստակ չգիտեմ, թե ինչո՞ւ են արդեն մի քանի անգամ հետաձգում բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագրի կնքումը, սակայն , կարծում եմ՝ խնդիրը ոչ թե «Լիդիան Արմենիա»-ի ցանկության մեջ է, այլ կառավարության...
17:34 28/10/2024Փաշինյանի ասածը ենթատեքստ ունի. Աղասի ԹավադյանԱյսօր, հոկտեմբերի 28-ին ԱԺ-ում 2025 թ. պետական բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց «Պետությունը միայն ու միայն սեփական քաղաքացիների համընդհանուր բարեկեցությունն ապահովվելու...
17:09 28/10/2024Հայաստանի և Վրաստանի բանկային համակարգերի շահութաբերությունը կտրուկ աճել են. ՀԲՄՀՀ Բանկերի միությունից ներկայացնում են Հայաստանի և Վրաստանի բանկային համակարգերի շահութաբերության վերլուծությունը, որում ասվում է.
13:22 28/10/2024Պարտք/ՀՆԱ հարաբերկացությունը 2025թ.-ին կլինի հարկաբյուջետային կանոններով սահմանված շեմային 50%-ից բարձր. Մարտին Գալստյան«Ստեղծված աշխարհաքաղաքական և տնտեսական անորոշությունների պայմաններում առկա են ռիսկեր տնտեսական ներուժն ապահովող գործոնների կայունության և տնտեսական հեռանկարի հնարավոր սցենարի...
12:24 28/10/2024Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ պետությունը պարտք է վերցնում նաև պետական պարտքերը փակելու համար«2025 թվականին մենք պլանավորում ենք ունենալ մոտավորապես 600 մլն դոլարի բյուջետային աջակցության վարկեր, 500 մլն դոլարի եվրաբոնդի թողարկում»,-պատախսանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր...

15:23 03/04/2020В Казахстане около 30 медиков заразились коронавирусом - РИА НовостиВ Казахстане подтверждены 453 случая коронавируса, три из них с летальным исходом.
15:16 03/04/2020Стоимость нефти марки Brent превысила 30 долларов за баррельЦена на нефть марки Brent вышла в плюс после сообщений о скорой встрече ОПЕК+.
14:12 03/04/2020Министр: В этом году 10 000 фермеров воспользуются беспроцентным кредитом на сумму свыше 60 млрд драмов«Для оказания содействия гражданам сегодня осуществляется четыре экономических мероприятия», – заявил на сегодняшней пресс-конференции министр экономики Армении Тигран Хачатрян, обратившись к...
19:48 02/04/2020Минфин Армении: Собрано свыше 856 млн драмов для борьбы с коронавирусомОбщее количество денежных переводов – 3239.
14:51 02/04/2020Цена нефти Brent растет более чем на 9% - до $27,26 за баррельСтоимость нефти WTI выросла на 8,34%, до $22,16 за баррель.
17:23 01/04/2020Правительство Грузии покроет расходы населения на коммунальные услуги за март, апрель и майПо словам главы правительства, в кризисном бюджете должно быть сбалансировано финансирование борьбы с вирусом и помощь экономике.
14:24 01/04/2020«Газпром Армения» предлагает КРОУ повысить тарифы на газВ то время как различные должностные лица в Армении заявляют о наличии оснований для снижения тарифов на природный газ и необходимости переговоров вокруг снижения ...
20:39 31/03/2020Минфин Армении: Собрано свыше 813 млн драмов для борьбы с коронавирусомОбщее количество денежных переводов – 3051.
20:25 31/03/2020В правительстве Армении обсуждены меры по устранению экономических последствий коронавирусаВ дополнение к программам, утвержденным на предыдущем заседании правительства, были также представлены предложения по поддержке отдельных социальных групп.
19:18 31/03/2020Рубен Меликян: Закон с таким позорным содержанием должен быть принят таким позорным образомНарушая все писаные и неписаные правила парламентаризма, действующая политическая сила созвала внеочередное заседание НС для принятия проваленного утром “закона-1984”.
17:21 31/03/2020Т. Авинян: Колебания цен на мировом рынке дают основания для пересмотра действующих тарифов на газ«Да, с нашей стороны инициированы переговоры вокруг цены на газ. И мы проинформировали наших российских коллег об этом», – сообщил на пресс-конференции вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян,...
15:50 31/03/2020Банк ВТБ (Армения) осуществит пенсионные выплаты раньше срокаБанк решил осуществить выдачу пенсий около 100 000 клиентам раньше срока.
13:41 31/03/2020В Армении железнодорожные грузоперевозки осуществляются бесперебойноКомпания «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает обеспечивать экономику Армении бесперебойными грузоперевозками.
10:32 31/03/2020Котировки нефти растут на торгах во вторникУтром майские фьючерсы на Brent дорожали на лондонской бирже ICE Futures на $0,26 (1,14%), до $23,02 за баррель.
15:38 30/03/2020Вице-премьер: Формульный вариант цены более приемлем для АрменииПо словам М. Григоряна, колебание цены на газ в связи с изменением цен на нефть дает определенные эффекты, когда сделка осуществляется по плавающей формуле.
10:45 30/03/2020Министр: Исследуются возможности производства в Армении аппаратов искусственной вентиляции легкихПредложения следует отправить на адрес электронной почты [email protected] до 5 апреля с.г.
12:57 28/03/2020Компания OneWeb объявила о банкротствеС начала года OneWeb занималась привлечением инвестиций, получение финансирования было возможно в ближайшем будущем.
10:10 28/03/2020США выделят Армении $1,1 млн помощи для борьбы с COVID-19Госдепартамент США утвердил пакет предоставления срочной помощи для противодействия распространению коронавируса (COVID-19), согласно которому 274 миллионов долларов будет выделено 64 странам,...
19:56 27/03/2020Минфин Армении: Собрано 691 млн 470 тыс. драмов для борьбы с коронавирусомОбщее количество денежных переводов - 2802.
12:10 27/03/2020Никол Пашинян обсудил с Георгием Гахарией вопрос транзитных перевозок армянских товаров через ГрузиюПредпринимаются специальные меры по обеспечению бесперебойных грузоперевозок через таможенный пункт Ларса.