13:22 28/10/2024Պարտք/ՀՆԱ հարաբերկացությունը 2025թ.-ին կլինի հարկաբյուջետային կանոններով սահմանված շեմային 50%-ից բարձր. Մարտին Գալստյան«Ստեղծված աշխարհաքաղաքական և տնտեսական անորոշությունների պայմաններում առկա են ռիսկեր տնտեսական ներուժն ապահովող գործոնների կայունության և տնտեսական հեռանկարի հնարավոր սցենարի...
12:24 28/10/2024Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ պետությունը պարտք է վերցնում նաև պետական պարտքերը փակելու համար«2025 թվականին մենք պլանավորում ենք ունենալ մոտավորապես 600 մլն դոլարի բյուջետային աջակցության վարկեր, 500 մլն դոլարի եվրաբոնդի թողարկում»,-պատախսանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր...
11:17 28/10/2024Շնորհավորում եմ մեզ բյուջետային քննարկումների մեկնարկի կապակցությամբ, պաշտպանության ծախսերն աճելեն 0.7 տոկոսային կետով.Նախարար«Շատ ուրեխ եմ և շնորհավորում եմ մեզ բյուջետային քննարկումների մեկնարկի կապակցությամբ»,- ԱԺ-ում ՀՀ 2025 թվականի պետական բյուջեի քննարկումների ժամանակ հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։ Նա...
10:41 28/10/2024Հոկտեմբերի 28-ին փոխանակման կետերում դոլարի և եվրոյի փոխարժեքները նվազել է, ռուբլունը՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 28-ին ժամը 10:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.75 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.053 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
17:44 26/10/2024Տուն գնելը երբեք այսքան հեշտ չի եղել․ Ամերիաբանկը Տուն էքսպոյում էՀիփոթեքային շուկայի առաջատար Ամերիաբանկը հոկտեմբերի 25-ից 27-ը մասնակցում է Հայաստանի ամենամեծ Տուն էքսպոյին։ Տուն էքսպոյի այցելուներն Ամերիաբանկի տաղավարում կգտնեն հիփոթեքային վարկավորման՝ իրենց...
20:54 25/10/2024Gyurjyan Cascade բնակելի թաղամասը TOON EXPO-ին հանդես է եկել աննախադեպ առաջարկով«Մերիդիան» ցուցահանդեսների կենտրոնում այսօր մեկնարկել է կառուցապատման և անշարժ գույքի ոլորտի՝ Հայաստանում անցկացվող խոշորագույն ցուցահանդեսը՝ TOON EXPO 2024-ը։ Gyurjyan Cascade բնակելի համալիրն...
19:42 25/10/2024«Թաթոյան» հիմնադրամի փաստահավաք խմբի որևէ ներկայացուցիչ չի այցելել «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ․ ՇՄՆՇրջակա միջավայրի նախարարությունը Հանրային ռադիոյի «Էկոսֆերա» հաղորդաշարին հայտնել է, որ «Թաթոյան» հիմնադրամի փաստահավաք խմբի որևէ ներկայացուցիչ չի այցելել «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ, կապ...
16:52 25/10/2024Խիստ մտահոգիչ է գյուղատնտեսության ոլորտի համեստ 1,8% աճը, ինչը համադրելի չէ բյուջեից ոլորտին ուղղվող հսկայական գումարներին. Սուրեն ՊարսյանՏնտեսագետ Սուրն Պարսյանը գրում է . «ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների սոցիալ-տնտեսական ամբփոփ տվյալները, ըստ որի` 9 ամիսների հաշվարկով տնտեսական...
12:07 25/10/2024ՊԵԿ. Փորձ է արվել ՀՀ ներմուծել առանց ակցիզային մակնշման 68 500 տուփ ծխախոտԻրավապահ մարմինների միջև համագործակցության շրջանակում ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ հետախուզության բաժնի աշխատակիցներն ԱԱԾ-ից օպերատիվ տվյալներ էին ստացել առ այն, որ ԻԻՀ-ից...
09:49 25/10/2024Հոկտեմբերի 25-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը նվազել է, ռուբլունը և եվրոյինը՝ աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.88 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.075 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
17:33 24/10/202450 միլիոն ԱՄՆ դոլար կուղղվի Հայաստանում բիզնեսի զարգացմանըԱկբա բանկն առաջինը Հայաստանում համագործակցություն է մեկնարկում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (ԶՖԿ) հետ, որի արդյունքում 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար կուղղվի Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին...
12:52 24/10/2024Անանյան. Երկրի տնտեսական կյանքի խաթարումը կամ կոլապսը կարող է հանգեցնել պետության փլուզման վտանգի«Թույլ քաղաքական ենթակառուցվածքի առկայության և արդյունավետ կառավարման համակարգի բացակայության պայմաններում երկրի տնտեսական կյանքի խաթարումը կամ կոլապսը կարող է հանգեցնել ոչ միայն սոցիալական և...
12:48 24/10/2024Կառավարությունը ցանկանում է նվազեցնել կարկտի առավել ակտիվ գոտիներում հնարավոր վնասները«Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կարկտի առավել ակտիվ գոտիներում գտնվող բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների համար վնասների նվազեցման, տնտեսվարողների...
11:51 24/10/2024Կառավարությունը պարտավոր է վերանայել բանկային համակարգի հարկային քաղաքականությունը. Սուրեն ՊարսյանՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «Հաշվի առնելով վերջին տարիների և այս տարվա բանկային համակարգի աննախադեպ բարձր շահույթի մեծությունները` ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է վերանայել հարկային...
11:34 24/10/2024ՏՏ ոլորտի համար գործադիրը նախատեսում է շրջանառության հարկը 5 %-ից հասցնել 2 %-ի. Մխիթար Հայրապետյան«ՏՏ ոլորտին մենք առաջարկում ենք պետական աջակցության համապարփակ ծրագիր մինչև 2032 թվականը՝ 7 տարիների համար»,-կառավարության նիստում հայտնեց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար...
10:17 24/10/2024Հոկտեմբերի 24-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները նվազել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 384.94 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազել է 0.033 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
11:55 23/10/2024Մինչև տարեվերջ ՀՆԱ/պարտք հարաբերակցությունը հասնելու է 50/50 %-ի.Վահե Հովհաննիսյան«Համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավել բյուջետային աջակցության վարկ 75 մլն եվրոյի չափով»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Ֆինանսների նախարա Վահե Հովհաննիսյանը՝ զեկուցելով Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման...
11:31 23/10/2024Ավտոգազալցակայաններում հսկողական աշխատանքները շարունակվում ենառաջադրվել է 4.8 մլրդ դրամի չափով տուգանք
09:59 23/10/2024Հոկտեմբերի 23-ին փոխանակման կետերում դոլարի և ռուբլու փոխարժեքները աճել են, եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.02 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.033 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
19:54 22/10/2024Երեխաները ֆրանսերեն կսովորեն տեխնիկապես վերազինված դասասենյակումԳորիսի թիվ 2 դպրոցում երեխաները ֆրանսերենի դասընթացներն արդեն անցկացնում են տեխնիկապես վերազինված և կահավորված դասասենյակում։ «Ֆրանսերենի դասասենյակն ամբողջությամբ կահավորել և տեխնիկապես վերազինել է...

11:17 27/03/2020Страны ЕАЭС ограничат вывоз средств, необходимых для борьбы с COVID-19В целях стабилизации ситуации, связанной с распространением вируса COVID-19 (коронавирус) и нехваткой средств индивидуальной защиты, Коллегией ЕЭК 24 марта 2020 года принято решение о введении...
20:31 26/03/2020Премьер Армении: В основе всех программ поддержки должен лежать компонент развитияВ ходе совещания руководители и представители заинтересованных ведомств представили ряд предложений и идей, по которым состоялся обмен мнениями.
20:15 26/03/2020Д. Пипоян: Из чрезвычайного положения Армении необходимо выйти с уже готовыми пакетами решения проблем в каждой сфере«Пандемия коронавируса приведет к изменению структуры цепочки поставок продуктов питания, это же, в свою очередь, приведет к изменению цепочки ценности», – заявил в беседе с корреспондентом...
15:26 26/03/2020Посольство: Граждане Беларуси могут вернуться из Армении на Родину рейсом авиакомпании «Белавиа»«Обращаем внимание, что прямые рейсы по маршруту Минск-Ереван-Минск будут временно прекращены», – отмечается в сообщении.
12:00 26/03/2020Цена нефти Brent поднялась выше 30 долларов за баррель – впервые с 20 мартаРынок корректируется четвертый день подряд после пятничного падения на 11%.
11:42 26/03/2020Начало сельскохозяйственного сезона и возникшие в этой связи проблемы в ГегаркуникеНачался сельскохозяйственный год. В то время как некоторые фермеры планируют начать посевы, другие сомневаются: стоит ли мучиться, или лучше в этом году оставить землю не обработанной.
10:25 26/03/2020Премьер Пашинян представил 2 важных достижения АрменииПремьер-министр РА Никол Пашинян в прямом эфире на своей странице в социальной сети Facebook представил «Два важных достижения Армении».
19:57 25/03/2020Никол Пашинян ответил на вопрос об антикризисных мерах правительства АрменииВ частности, депутат спросил, рассматривает ли правительство различные сценарии экономического развития и разрабатывается ли стратегия для всех сценариев.
18:34 25/03/2020Банк ВТБ (Армения) пожертвовал 20 млн. драмов для борьбы с коронавирусом.Все эти мероприятия организованы в поддержку Министерства Здравоохранения РА и снижения количества заражений среди населения страны.
18:13 25/03/2020Никол Пашинян: Отключений от коммунальных услуг не будетН. Пашинян сказал, что экономическая и социальная поддержка в эти дни является одной из самых важных тем.
17:32 25/03/2020Никол Пашинян поручил обобщить нацеленные на смягчение экономических последствий коронавируса программыПод председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве продолжаются обсуждения вокруг мероприятий и предложений, нацеленных на экономические антикризисные мероприятия и...
14:22 25/03/2020Геворк Горгисян: Когда у нас будет внедрена модель переработки мусора?«Одним из основных способов борьбы с пластиком в мире является переработка мусора. Делаем ли мы что-нибудь в этом направлении?» – спросил он министра.
14:07 25/03/2020Эрик Григорян: Предлагаем запретить использование одноразового пластика в АрменииМинистр отметил, что предлагается с 1 января 2022 года в торговых объектах и местах осуществления торговли запретить продажу и реализацию полиэтиленовых мешков и пакетов толщиной до 50 микрон
13:49 25/03/2020Парламент отклонил только 2 проекта – их представила фракция «Просвещенная Армения»Депутаты одобрили 12 проектов, 10 из них во втором чтении и окончательно. НС при этом отклонило 2 законопроекта, представленных депутатами от фракции «Просвещенная Армения».
12:25 25/03/2020Facebook не ждет роста доходов на фоне распространения коронавирусаFacebook Inc предупредила, что распространение коронавируса отрицательно сказывается на ее бизнесе, несмотря на беспрецедентный рост использования сервисов компании.
09:56 25/03/2020Нефть марки Brent дорожает в средуНефть марки WTI минутами ранее дорожала на пять процентов - до 25,21 доллара за баррель.
20:02 24/03/2020В НС Армении предложили предоставить «налоговые каникулы» компаниям, прекратившим деятельность по указанию комендатуры«Каждый из нас должен следить за тем, чтобы не стать источником распространения вируса и не ставить под опасность здоровье родных и близких», – отметил он.
19:19 24/03/2020Минфин Армении: На счет по борьбе с коронавирусом перечислено около 500 миллионов драмовМинистерство финансов Армении сообщает, что на открытый 17 марта с.г. казначейский счет 900005001947 – «Финансовая поддержка из пожертвований физических лиц и организаций государству для обеспечения...
18:50 24/03/2020Глава ГКЗЭК объяснил резкое повышение цен на медицинские маски в АрменииМировые цены на медицинские защитные маски резко повысились, и, поскольку в Армении нет местного производства масок, цены на импортированные маски также повысились.
17:59 24/03/2020Правительство Армении проведет мониторинг эффективности программы в сфере сельского хозяйстваПремьер-министр РА поручил в рамках межведомственной рабочей группы на основе вышеупомянутой формулы обсудить пакет мер социальной помощи, обобщить предложения и представить их правительству.