12:41 16/07/2022Նախագիծ. բուհերի հեռակա ուսուցմամբ ընդունելության քննությունները կկազմակերպի ԳԹԿ-նՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բակալավրի կրթական ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոններում փոփոխություններ կատարելու...
11:50 16/07/2022Ընդունելության քննությունների արդյունքները կհրապարակի հուլիսի 18-ինԲուհերին տրամադրված 1918 անվճար տեղերից համալրվել է 1433-ը, իսկ 21761 վճարովի տեղերից՝ 6518-ը. 550 անվճար տեղ մնացել է թափուր
10:44 16/07/2022dimord.am կայքում ավարտական վկայականները հնարավոր կլինի ներբեռնել հուլիսի 20-26-ըԳնահատման և թեստավորման կենտրոնը տեղեկացնում է, որ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների այն դիմորդները, որոնք չեն հասցրել կրթության ավարտական վկայականները ներբեռնել dimord.am կայքում, կարող են...
15:37 15/07/2022SOS՝ կրթության ոլորտի փորձագետից«Մենք բաց թողեցինք պահը, անտեսեցինք ուսուցիչներին, մտածեցինք՝ դե լավ յոլա ենք գնում, ուսուցիչներն էլ կազմակերպված ձևով չխոսեցին իրենց խնդիրների մասին»,- «Ուսուցիչների ծերացման միտում, մանկավարժական...
11:53 15/07/2022Բյուրականյան գիտաճամբար արցախցի դպրոցականների համարԲյուրականի աստղադիտարանում (ԲԱ) մեկնարկեց «Բյուրականյան գիտաճամբար արցախցի դպրոցականների համար» ամառային ծրագիրը։ Ճամբարը կազմակերպվել է Բյուրականի աստղադիտարանի ջանքերով և ամերիկահայ աստղագետ Նորա...
19:45 14/07/2022Ուզբեկստանի պետական դպրոցներում համազգեստ կրելը պարտադիր կդառնաՈւզբեկստանի հանրապետության Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ 2022/2023 ուսումնական տարվանից պետական հանրակրթական հաստատություններում դպրոցական համազգեստ կրելը կդառնա պարտադիր՝...
09:25 14/07/2022Իրանի բանակի ցամաքային զորքերում ԱԹՍ-ների նոր միավորներ են ստեղծվելԻԻՀ բանակի ռազմացամաքային ուժերի հրամանատարն ասել է, որ «ցամաքային ուժը պատրաստվում է ԱԹՍ-ների հինգ նոր միավոր ստեղծել», գրում է ParsToday-ը։ Նշելով,որ այսօր Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի...
08:37 14/07/2022Արցախյան բարբառին նվիրված գիտաժողով՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայումՀՀ ԳԱԱ Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտը սկսում է «Բարբառագիտական ընթերցումներ» խորագրով գիտաժողովների շարք՝ նպատակ ունենալով առանձին-առանձին անդրադառնալու հայերենի 11 բարբառախմբերից...
20:36 12/07/2022ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի հայտարարությունը՝ Հատիսի գագաթին արձան տեղադրելու մասինՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը Հատիս լեռան գագաթին Հիսուս Քրիստոսի արձանի շինարարության մեկնարկի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ: ՀՀ ԳԱԱ գիտության հանրայնացման և...
12:40 12/07/2022Ռուբեն Թոփչյան. Չենք ուզում, որ դուք մեզ ցույց տաք հաշվետվություններ«Որակի ապահովումը՝ ապագայի հեռանկար». կայացավ 75 քոլեջների մասնակցությամբ համաժողով։
16:57 11/07/2022Կին տաղանդների կրթաթոշակային ծրագիր՝ Փաշինյանի շարասյան մեքենայի վթարի հետևանքով զոհված Սոնա Մնացականյանի անունովՍոնայի մեծ գործերը կիսատ չթողնելու և Հայաստանի ու Արցախի շուրջ նրա մեծ նվիրումը շարունակելու համար։
12:37 11/07/2022Այլևս թղթային տարբերակով ատեստատներ ու վկայականներ չեն լինելուԱյս տարվանից սկսած պետական նմուշի ավարտական փաստաթղթերը, այսինքն` հիմնական կրթության վկայականները և միջնակարգ կրթության ատեստատները, տրամադրվում են էլեկտրոնային եղանակով: «Կա Հայաստանի կրթության...
11:40 11/07/2022Արդեն հայտագրվել է շուրջ 21 հազար առաջին դասարանցիԱյս տարի առաջին դասարանցիների հայտագրումը սկսվել է հունիսի 21-ից ու ընթանում է երեք փուլով։ Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտակ Պողոսյանն ասուլիսում հայտնեց, որ հուլիսի 12-ին կսկսվի...
08:40 11/07/2022ԿԳՄՍ-ն պահանջում է դադարեցնել ցանկացած գործունեություն Հատիսի հնավայր-ամրոցի տարածքումԿԳՄՍ նախարարությունը տարածել է պարզաբանում «Հիսուս Քրիստոս» մոնումենտալ արձանի տեղադրման և Հատիս լեռան տարածքում պատմության և մշակույթի հուշարձանների առկայության վերաբերյալ։ Պարազաբանման մեջ ասված է.
18:15 09/07/2022Իսպանացի գիտնականները հայտնաբերել են ամենահին՝ 1.4 մլն տարի առաջ ապրած եվրոպացու դեմքի կմախքի մի հատվածԻսպանիայում՝ Սիեռա դե Ատապուերկայում, գիտնականները հայտնաբերել են ամենահին եվրոպացու դեմքի մի հատվածը։ Fundacion Atapuerca-ի տարածածա լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն։ «Առաջին եվրոպացու դեմքը...
14:52 09/07/2022Apple-ի ղեկավարն Rivian-ի ամենագնացն անձամբ է համեմատել Apple-ի էլեկտրական մեքենայի նախատիպի հետApple-ի գործադիր տնօրեն Թիմ Կուկը մասնակցել է ԱՄՆ Այդահո նահանգում Sun Valley կոնֆերանսին, որտեղ փորձարկել է Rivian-ի էլեկտրական ամենագնացը։ «Գազետա ռու»-ն գրել է, որ պիկապով նկար հրապարակել է...
14:41 09/07/2022«Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադա»-ն կանցկացվի Team Telecom Armenia-ի աջակցությամբՀայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադա»-ն, որի տեխնոլոգիական գործընկերը հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար Team Telecom Armenia-ն է։ Հուլիսի 10-18-ը...
14:31 09/07/2022Ցուցարարներին միջնամատ ցույց տված Անդրեա Ջենքինսը նշանակվել է Բրիտանիայի կրթության նախարարՄեծ Բրիտանիայում կրթության նոր նախարար է նշանակվել Անդրեա Ջենքինսը, որը Դաունինգ Սթրիթում միջնամատ է ցույց տվել ցուցարարների։ Համացանցում հայտնվել է դեպքի տեսանյութը։ Լուրը հայտնում է «Գազետա ռու»-ն...
13:43 09/07/2022«Հայրենիք»-ը հրավիրում է «Անվտանգության ամառային ակադեմիա»«Հայրենիք» կուսակցությունը և կուսակցության երիտասարդական կառույցը 2022թ․ օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին կազմակերպում են «Անվտանգության ամառային ակադեմիա» ոչ-ֆորմալ կրթական ծրագիրը։ Կուսակցությունից...
16:00 08/07/2022«Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադա»-ն կանցկացվի Team Telecom Armenia-ի աջակցությամբՀայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Կենսաբանության միջազգային 33-րդ օլիմպիադա»-ն, որի տեխնոլոգիական գործընկերը հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար Team Telecom Armenia-ն է։ Հուլիսի 10-18-ը...

10:21 25/03/2009В Пекине обсудят возможности создания в Интернете международной сети для обучения языкам26 - 27 марта в Пекине под эгидой ЮНЕСКО пройдет совещание, посвященное обсуждению возможности создания Интернет-сети для обучения языкам.
17:03 18/03/2009Авторы бразильского учебника географии забыли нанести на карту ЭквадорАвторы бразильского учебника географии для шестого класса, выпущенного с разрешения Министерства образования, забыли нанести на карту Латинской Америки Эквадор и поменяли местами Парагвай и Уругвай,...
13:58 16/03/2009Завершается срок подачи заявок для участия в ЕГЭСегодня последний день по принятию заявлений для участия в единых экзаменах в Армении. Как сообщила корреспонденту Panorama.am пресс-секретарь Центра оценки и тестирования Гаяне Манукян, большая...
15:28 14/03/2009В 2009 году будет издан 4-томник об истории соседних стран АрменииК концу текущего года в Армении уже будет издан четырехтомник «История смежных стран Армении». Финансовое содействие обеспечивает правительство страны. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил...
12:29 12/03/2009Институт Гете окажет содействие школе Сардарапата в преподавании немецкого языкаИнститут Гете окажет содействие сардарапатской школе в вопросе преподавания немецкого языка. Как сообщили Panorama.am в пресс-службе посольства Германии в Армении, министерство иностранных дел...
18:50 11/03/2009В Армении внедрят независимую экспертную систему оценки научных программВ этом году Государственный комитет Министерства образования и науки Армении внедрит независимую экспертную систему, по которой созданные учеными научные программы должны быть переданы на экспертизу...
16:31 11/03/2009АрменТел стал партнером Центральной Библиотеки имени ИсаакянаКомпания “АрменТел” (торговый знак Beeline) и Центральная библиотека им. Аветика Исаакяна договорились о долгосрочном сотрудничестве. Об этом 10 марта на мероприятии, посвященном друзьям библиотеки,...
15:47 11/03/2009Молодежное движение “Миасин” назвало 30 преподавателей вузов Еревана взяточникамиСегодня утром, неподалеку от находящихся у станции метрополитена “Еритасардакан” (“Молодежная”) высших учебных заведений собралось множество молодых людей.
17:38 10/03/2009Частный сектор Армении с недоверием относится к научному результатуИнституты, занимающиеся прикладной наукой, вынуждены заниматься, в основном, фундаментальной наукой.
16:40 09/03/200910178 учеников Армении представили заявки для участия в едином и выпускном экзаменахМинистерство образования и науки Армении утвердило порядки проведения единых государственных и выпускных экзаменов по предметам армянский язык и литература, история Армении и математика.
13:43 07/03/2009ЮНЕСКО: Профессия ученого в Европе не считается престижнойЕвропе карьера научного работника менее престижна, чем в США, Южной Африке или Великобритании. Она привлекательна для 60% англичан и 60% американцев, но только для 44% итальянцев. 60% американцев и...
13:02 06/03/2009Премьер: Необходимо научить студентов думать, а не просто накапливать знанияВ Ереване открылась научно-практическая конференция “Кризис: Российская и армянская версии”, инициированная Российско-Армянским (Славянским) университетом Институтом экономики Российской академии...
15:35 04/03/2009Действие лицензий ряда вузов Армении приостанавливается. Студентам предоставляется альтернативаДеятельность ряда частных вузов Армении прекращена со 2 марта 2009 года, согласно соответственному указу министра образования и науки РА, на основе заключения Комиссии Минобразования РА,...
14:31 02/03/2009Сохранение родного языка - важная задача для каждого народа: Минобразования АрменииМинистр образования и науки Армении Спартак Сейранян отметил важность сохранения родного языка во время сегодняшнего мероприятия по случаю Международного дня родного языка.
15:48 26/02/2009В школах Армении стали учить безопасному Интернет-пользованиюВ Ереване начала работу конференция “Надежное Интернет-пользование детьми”. Как отметила руководитель программы “Партнеры в области образования” Кристине Гeнджян, во всем мире компания “Microsoft”...
12:38 24/02/2009UITE намерен создать консорциум ИТ-компаний в сфере образованияСоюз предприятий информационных технологий (UITE) намерен создать консорциум ИТ-компаний в сфере образования.
15:30 21/02/2009НАН РА разрабатывает концепцию развития биологииНациональная академия наук (НАН) Армении разрабатывает концепцию развития биологической науки. Об этом Panorama.am сообщил президент НАН Радик Мартиросян. В концепции указано какие приоритеты должны...
14:13 19/02/2009В Армении отмечают 140-летний юбилей великого писателя Ованнеса ТуманянаСегодня день рождения знаменитого армянского писателя Ованнеса Туманяна, в память которого и по случаю его 140-летней годовщины в республике организовываются разные культурные мероприятия.
11:03 19/02/2009Армянские учительницы удивили Пятигорск своим педагогическим мастерствомАрмянские учительницы признаны одними из лучших среди преподавателей Пятигорска, сообщает газета армян России “Еркрамас”.
18:12 18/02/200921 февраля в Армении отметят День родного языка21 февраля в Армении отметят День родного языка, который отмечается уже пятый год. Как сегодня отметил начальник государственной инспекции по языку Министерства образования и науки Лаврентий Мирзоян,...