17:58 29/07/2022Արսեն Գասպարյանն ընտրվել է ԳԱԱ Արմեն Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի տնօրենՀՀ ԳԱԱ Արմեն Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում միաձայն ընտրվել է կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Արսեն Գասպարյանը: Ընտրությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 29-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ...
11:59 28/07/2022Կառավարությունը ԱԺ ուղարկեց ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը«Ժամանակի հրամայական է կառավարության կողմից գերակա ճանաչված մարդկային կապիտալի զարգացման հայեցակարգային դրույթների ամրագրումը երկարաժամկետ պլանավորման փաստաթղթում, որն անդրադառնում է ֆորմալ կրթության...
20:37 27/07/2022Հսկայական չինական հրթիռի հատվածը Երկրի մակերևույթ կընկնի հուլիսի 30-ից օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածումՏիեզերական աղբի հետագծման Aerospace Corporation ընկերությունը Twitter-ում հայտնել է, որ Long March 5B հրթիռի առաջին հատվածի Երկիր ընկնելու կանխատեսված ժամանակը հուլիսի 31-ին, ժամը 15:07-ին գումարած...
16:22 27/07/2022Առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացվի Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի համաժողովՕգոստոսի 22-25-ը առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացվի Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի (EERA) ամենամյա համաժողովը (ECER 2022), որին մասնակցելու են ավելի քան 1500 պատվիրակներ՝ 54...
15:48 27/07/2022Կենսաբաններն օվկիանոսի 4 կիլոմետր խորության վրա հայտնաբերել են կենդանիների 30 նոր տեսակԳիտնականները հայտնաբերել են ավելի քան 30 նոր տեսակի կենդանի արարածներ, որոնք ապրում են ծովի հատակում: Zookeys ամսագրի հրապարակումը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն: Մեծ Բրիտանիայի Բնական պատմության...
14:13 26/07/2022Հայաստանում կստեղծվի արվեստների, արհեստների ու տեխնոլոգիաների առաջին դպրոցըՀայաստանում կստեղծվի արվեստների, արհեստների ու տեխնոլոգիաների առաջին դպրոցը՝ Փարաքար համայնքում Գյումրիի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի ղեկավարությամբ (ԳՏՏԿ) և բարերար Նշան Կարայանի ֆինանսական...
11:00 25/07/2022Առաջիկայում Իրանը տիեզերք կուղարկի հերթական արբանյակըԱնդրադառնալով օդային և տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում Իրանի հզորությանն ԻՀՊԿ ավիատիեզերական ուժերի հրամանատարը հայտարարել է, որ «Ղայեմ» արբանյակակիրն առաջիկայում պատրաստ կլինի արձակման, գրում...
16:10 23/07/2022Նրանք նայում են, թե ինչպես է երկրի ղեկավարը հպարտանում, որ ուսուցիչը աշխատանքից դուրս է գալիս ու դառնում պարեկ. Վահե Գրիգորյան«Մի' զարմացեք, որ Հայաստանում բարձրագույն կրթություն ստանալ ցանկացող և ԲՈՒՀ դիմողների թիվը կտրուկ նվազել է. ինչ ցանես, այն էլ կհնձես»:
09:56 23/07/2022Նիկոլիզմի ժամանակ տգիտությունը դարձավ մոդա, իսկ կրթվելը` հետամնացություն. Բաբկեն Հարությունյան«Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանն ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի 18 մասնագիտություններից 11-ում որևէ դիմորդ չի ընդունվել: Հատկացված 930 անվճար...
13:17 22/07/20222 բրոնզե մեդալ՝ Աշխարհագրության միջազգային օլիմպիադայումՀուլիսի 12-18-ն առցանց ձևաչափով անցկացվել է Աշխարհագրության 18-րդ միջազգային օլիմպիադան, որի ընթացքում ՀՀ թիմը նվաճել է 2 բրոնզե մեդալ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ բրոնզե մեդալների են...
12:09 21/07/20221 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ՝ Քիմիայի միջազգային օլիմպիադայիցՀուլիսի 10-18-ը տեղի է ունեցել Քիմիայի 54-րդ միջազգային օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Չինաստանն էր։ Հայաստանի թիմի 4 մասնակիցները ցուցաբերել են բարձր արդյունքներ` նվաճելով 1 արծաթե և 3 բրոնզե...
16:56 20/07/20223 բրոնզե մեդալ և 2 գովասանագիր ֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադայիցՀուլիսի 10-17-ը տեղի է ունեցել Ֆիզիկայի 52-րդ միջազգային օլիմպիադան, որն անցկացվել է առցանց ձևաչափով: Հայաստանի թիմը, որի կազմում ընդգրկված էին 5 աշակերտներ, նվաճել է 3 բրոնզե մեդալ: Մասնակիցներից...
14:26 20/07/2022Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատողները պարզել են աստղերի արտահոսքերի մեջ դիտվող խտացումների պատճառներըՎերջին տասնամյակների ընթացքում աստղագետները հայտնաբերել են երիտասարդ աստղերից ուղղորդված մեծ թվով արտահոսքեր, որոնք բարձր արագությամբ տարածվում են միջաստղային միջավայրում: Նրանց ուսումնասիրության...
12:59 20/07/2022Գենետիկ ինժեներները կարողացել են «կոտրել» մրգաճանճի ուղեղը և հաջողությամբ կառավարել այնՌայսի համալսարանի հետազոտողները կարողացել են գենետիկորեն կոտրել մրգաճանճերի ուղեղը և վերահսկողություն հաստատել դրանց վրա։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ գիտնականների աշխատանքը հրապարակվել է Nature...
20:17 19/07/2022Հայերեն քննություն Վրաստանում՝ ուսուցիչներիցՎաղը՝ հուլիսի 20-ին, առաջին անգամ Վրաստանում «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկա դասավանդող ուսուցիչները քննություն կհանձնեն: «Ալիք Մեդիան» խոսել է Վրաստանում «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկա...
19:10 19/07/2022Հուլիսի 19-26-ը տեղի կունենա բուհերի թափուր տեղերի մրցույթի հայտագրումըԳնահատման և թեստավորման կենտրոնը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 19-ից մեկնարկել է բուհերի այս տարվա ընդունելության թափուր տեղերի մրցույթի հայտագրումը: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ մինչև հուլիսի...
13:06 19/07/2022Մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը նվաճել է 6 մեդալՀՀ դպրոցականները 2 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ են նվաճել «Մաթեմատիկա» առարկայի 63-րդ միջազգային օլիմպիադայում։ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Նորվեգիան էր, երկու...
15:36 18/07/2022ԳԹԿ-ն ամփոփել է միասնական քննությունների արդյունքներըԳնահատման և թեստավորման կենտրոնն ամփոփել է միասնական քննությունների առաջին ու երկրորդ փուլերի արդյունքները։ usanogh.am-ի հաղորդմամբ, հայտնում է ԳԹԿ մամուլի քարտուղար Խաչանուշ Գրիգորյանը։ Այս պահին...
14:39 18/07/2022ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտում ստացված գիտական արդյունքներն արտոնագրված են ԱՄՆ-ի «VMware» ընկերության կողմիցՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտում իրականացվում են աշխատանքներ՝ ուղղված ամպային ենթակառուցվածքների և նրանցում աշխատող ծրագրերի աշխատանքի մոնիտորինգին, կանոնավոր աշխատանքի պահպանմանը և առաջացած...
14:16 16/07/2022Իրանը՝ տարածաշրջանում արբանյակների արձակման կենտրոնԻԻՀ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը հայտարարել է, որ Իրանը դառնալու է տարածաշրջանում արբանյակների արձակման կենտրոն, գրում է ParsToday-ը։ Իսա Զարեփուրն ասել է, որ Իրանը հաջորդ տարի կդառնա...

12:27 02/06/2009В Армении стартовали единые экзаменыСегодня в 14 экзаменационных центрах Армении стартовали единые экзамены по следующим предметам: биология, география и общая история.
16:38 25/05/2009Одобрена комплексная программа развития информационных технологий в НКРПрезидент НКР Бако Саакян встретился сегодня с группой прибывших в Арцах известных армянских ученых из Российской Федерации.
14:29 23/05/2009В Армении 48 тысяч выпускников попрощались со школойПоследний звонок прозвенел сегодня для 48 тысяч выпускников школ Армении, 10 720 из них – выпускники столичных школ.
12:53 23/05/200914 выпускников ереванских школ претендуют на медалиВ этом году всего 14 выпускников ереванских школ претендуют на медали. Как сообщили в пресс-службе мэрии Еревана, выпускник получит медаль в случае, если на отлично сдаст также все экзамены. По...
17:12 20/05/2009Министр образования и науки Армении встретился с президентом Бейрутского университета АйказянСегодня состоялась рабочая встреча министра образования и науки Армении Армена Ашотяна с президентом Бейрутского университета Айказян Полом Айдостяном.
11:55 19/05/2009Известны победители армянского тура конкурса “Кубок фантазии 2009”Команда TechSquad Американского университета Армении стала победителем армянского этапа Кубка технологий “Imagine Cup 2009”.
12:46 18/05/2009Миндиаспоры Армении готовится помочь решению культурно-образовательных задач армян в странах Латинской АмерикиМинистерство Диаспоры Армении намерено представить на утверждение всеармянского фонда “Айастан” программу помощи решению культурно-образовательных задач армянских общин в странах Латинской Америки.
16:54 14/05/2009Президент Армении принял участие в церемонии закладки капсулы нового корпуса МатенадаранаПрезидент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в церемонии закладки капсулы нового научного корпуса хранилища древних рукописей - Матенадарана имени Месропа Маштоца.
11:12 12/05/2009ВиваСелл-МТС проводит уроки мобильной грамотности для учеников старших классовВиваСелл-МТС, дочерняя компания ОАО Мобильные ТелеСистемы объявила о запуске программы интерактивных уроков “Мобильной Грамотности” для старшеклассников.
16:18 06/05/2009У библиотеки МИД НКР появился электронный каталогУ библиотеки Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики появился электронный каталог, в котором дана аннотация имеющейся литературы.
18:37 05/05/2009Президент Армении: Без активной молодежи у нас не может быть сильной государственностиПрезидент Армении Серж Саргсян встретился сегодня с руководителями студенческих советов высших учебных заведений страны.
18:24 05/05/2009Названы победители конкурса “Опиши Beeline”Пятеро студентов Государственного экономического университета Армении были признаны победителями конкурса “Опиши Beeline”.
19:20 04/05/2009ВиваСелл-МТС продолжает проект по поддержанию сферы среднего школьного образования в АрменииВиваСелл-МТС, дочерняя компания “МТС” ОАО – Мобильные ТелеСистемы сообщает о завершении капитального ремонта в средней школе деревни Гехадир Котайкской области, а также о полной реконструкции крыши...
13:11 04/05/2009Минкультуры и Минобразования Армении объявят конкурс на армяноязычное оформление школьных тетрадейМинистерства культуры, образования и науки Республики Армения объявляют конкурс на оформление обложек школьных тетрадей.
19:04 28/04/2009Российский академик: Молодежь Арцаха имеет многообещающий научный потенциалПрезидент НКР Бако Саакян провел сегодня встречу с заместителем директора Центрального экономическо-математического института Российской академии наук, академиком Сергеем Айвазяном.
11:14 23/04/2009Президент НКР провел встречу с представителями Армянского образовательного учреждения СШАПрезидент НКР Бако Саакян принял 22 апреля группу представителей Армянского образовательного учреждения США во главе с членами совета директоров организации Акопом Багдасаряном и Ншаном Пирумяном.
15:32 15/04/2009Русский центр фонда “Русский мир” отмечает свой первый день рожденияРусский центр фонда “Русский мир”, действующий при Ереванском государственном университете, отмечает свой первый день рождения.
19:01 14/04/2009Грузия получит около $250 млн. финансовой помощи от СШАСША выделят Грузии $242 млн. в качестве финансовой помощи, соответствующее предложение уже внесено в Конгресс США, сообщил во вторник министр финансов Грузии Каха Баиндурашвили. "Эта помощь является...
16:12 03/04/2009Армянская команда юрфака ЕГУ превзошла команд Оксфордского и Кембриджского университетовКоманда юридического факультета Ереванского государственного университета (ЕГУ), представляющая Армению на престижнейшем в сфере международного права и проходившем в Вашингтоне конкурсе имени Филиппа...
15:03 28/03/2009Премьер-министр Армении посетил образовательный комплекс “Покр Мгер”Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в сопровождении министров обороны и науки и образования посетил сегодня образовательный комплекс “Покр Мгер”, где принял участие в мероприятии, посвященном...