20:30 12/02/2022Ինչպե՞ս դառնալ Sales ExpertԺամանակակից շահույթ ապահովող մասնագիտությունների մեջ աչքի ընկնողներից է Sales Management-ը: ՏՏ մասնագիտությունների պես՝ որպես հարստանալու միջոց, դիտարկվում է հատկապես Sales expert-ը: Եթե նախկինում...
16:58 12/02/2022Առարկայական օլիմպիադաները զուտ կրթական միջոցառումներ են և քաղաքական շահարկումներ ծավալելն անթույլատրելի է. ԿԳՄՍՆԿԳՄՍ նախարարությունը պարզաբանմամբ է հանդես եկել «Աշխարհագրություն» առարկայից իններորդ դասարանի օլիմպիադայի հարցաշարի առնչությամբ՝ նշելով, որ առարկայական օլիմպիադաների հարցաշարերը կազմում են...
16:00 12/02/2022Ինքնավստահ և դատարկ մարդիկ դանդաղեցնում ու կասեցնում են մեր սլացքն աշխարհով մեկ սկսված կրթական մրցավազքում. ԱշխարհագրագետՀարց՝ «Աշխարհագրություն» առարկայի հարցաթերթիկից՝ թվարկել ՀՀ բոլոր մարզերն ու մարզկենտրոնները, բացի Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերից։ «Այսինք այդ մարզերը այլևս ՀՀ-ինը չե՞ն»։
15:42 12/02/2022«Եթե զոհաբերության պատրաստ չենք». պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյան. «Ազգ»Երևանի պետական համալսարանում մի 85-ամյա կաղնի կա, որի արմատները Իրանի հա-րավարեւմտյան Աբադանում են, Արցախում, Հայաստանի, կամ` ավելի ստույգ` հայկական աշխարհի բոլոր անկյուններում:
14:08 12/02/2022Մահացել է աստղագետ Արմեն ԳյուլբուդաղյանըՓետրվարի 11-ին վախճանվել է Բյուրականի աստղադիտարանի (ԲԱ) առաջատար գիտաշխատող, ֆմգդ Արմեն Լիպարիտի Գյուլբուդաղյանը։ Լուրը հայտնում Բյուրականի աստղադիտարանից։ Արմեն Գյուլբուդաղյանը ծնվել է 1948թ-ի...
20:37 11/02/2022Գիտական գործունեության մեջ կանանց և աղջիկների ներգրավածությունը մեզ ևս մեկ քայլով մոտեցնում է կայուն զարգացման նպատակներինԳիտության մեջ կանանց և աղջիկներին լիարժեք և հավասար հասանելիության և մասնակցության ապահովման նպատակով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան փետրվարի 11-ը հռչակել է որպես Գիտության մեջ կանանց և աղջիկների միջազգային...
18:31 11/02/2022Ինչքան շատ տարբեր շուկաների և աշխարհագրությունների հետ կապված լինենք, այնքան լավ. FAST-ի Ռազմավարական ծրագրերի գծով փոխնախագահ«Հեքիաթների մեջ չպետք է ապրենք, դա շատ կարևոր է»,- «Հայաստանի գիտության և նորարարական էկոհամակարգի զարգացման հեռանկարները» թեմայով հանդիպման-քննարկմանն ասաց Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների...
18:00 11/02/2022Ամպրոպներն ուսումնասիրող հայ կին գիտնականըՖիզիկայի բարդ երևույթները, բանաձևերը, ֆիզիկոս դառնալու մտադրությանը ծանոթ-բարեկամների տարատեսակ արձագանքները Հռիփսիմե Մկրտչյանին հետ չպահեցին ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի կիրառական բաժինն ընդունվելու...
13:59 11/02/2022Մինչհեղափոխական ժամանակահատվածի համեմատ գիտության ֆինանսավորումը կրկնապատկվել է. Արթուր Մովսիսյան«2022 թվականին գիտության ֆինանսավորումը 2021թ-ի համեմատությամբ ավելացել է շուրջ 82%-ով»,- «Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մովսիսյանը: Նա տեղեկացրեց,...
13:50 11/02/2022Հայ ֆիզիկոսը Բուչալտերի տիեզերաբանության մրցանակի հաղթողՀայ ֆիզիկոս, Վանկուվերի Սայմոն Ֆրեյզեր համալսարանի (SFU) պրոֆեսոր և Բյուրականի աստղադիտարանի արտասահմանյան աշխատակից Լևոն Պողոսյանն արժանացել է Բուչալտերի տիեզերաբանության 2021թ․ մրցանակին։...
10:42 11/02/2022Փետրվարի 11-ը գիտությամբ զբաղվող կանանց ու աղջիկների միջազգային օրն էՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 2015 թվականին փետրվարի 11-ը սահմանեց գիտության մեջ գտնվող կանանց ու աղջիկների միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով կանանց ու աղջիկների համար լիարժեք, հավասար հասանելիություն ու...
09:15 11/02/2022Կիսամյակային գրավոր աշխատանքները դուրս են եկել. Ժաննա ԱնդրեասյանԴպրոցներին են ուղարկվել 2021-2022 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակում գնահատման նոր մեթոդական ցուցումները։
20:00 10/02/2022Արցախի առաջին Թումո տուփը բացվեց ՄարտակերտումԱյսօր մեկնարկել է Արցախում Թումոյի կրթական ծրագրի ընդլայնման գործընթացը. Մարտակերտում` Թումոյի ղեկավարության և ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Արցախի առաջին Թումո տուփի...
12:16 10/02/2022Ովքե՞ր կարող են դիմել PFP երիտասարդ մասնագետների վերապատրաստման ծրագրինՄիջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների հայաստանյան գրասենյակն իրականացնում է պետական կառավարման և հանրային քաղաքականության մշակման գործընթացում ընդգրկված երիտասարդ մասնագետների փոխանակման և...
18:37 09/02/2022Հայ գիտնականները կօգտվեն ԵՄ համագործակցության ծրագրից. ԱԺ-ն ընդունել է նախագիծըՀՀ ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Միության «Հորիզոն Եվրոպա» հետազոտությունների և նորարարության շրջանակային ծրագրին Հայաստանի Հանրապետության...
17:41 09/02/2022Մրցույթ՝ Գիրք նվիրելու օրվա շրջանակումԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ (փետրվարի 19-ի) 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտների համար հայտարարում է մրցույթ: Նախարարությունից...
16:21 09/02/2022Կարելի էր ջենթլմենական հարաբերությամբ մանրախնդրությունը չբերել այս ամբիոն. Լիլիթ Գալստյանը՝ Սիսակ Գաբրիելյանին«Իմ կարծիքով, տիկին Գալստյան, դուք անիմաստ վատնում եք պետական փողերը» ,- Ազգային ժողովում «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ...
15:46 09/02/2022Հնարավոր է ասֆալտի գործունեությամբ զբաղվող որևէ առևտրային կազմակերպություն մտնի դպրոց. Լիլիթ Գալստյան«Բացառիկ կարևորության նախագիծ ենք քննարկում, որը լուրջ արմատական փոփոխություններ է նախատեսում հանրակրթության ոլորտում»,- Ազգային ժողովում «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և...
15:35 09/02/2022Կարևորում եմ այլընտրանքային հանրակրթական ծրագրի հստակ սահմանումը. Ժաննա Անդրեասյան«Կարևոր եմ համարում այլընտրանքային հանրակրթական ծրագրի հստակ սահմանման ներառումը նախագիծ, որ բացակայում էր գործող օրենքում»,-Աժ նիստում հայտարարեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ներկայացնելով...
11:32 09/02/2022Հանրային քննարկման է դրվել 2022-2023 ուսումնական տարվա համար ՀՀ բուհերի ընդունելության անվճար և վճարովի տեղերի նախագիծըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը իրավական ակտերի e-draft.am հարթակում հանրային քննարկման է ներկայացրել 2022-2023 ուսումնական տարվա համար բարձրագույն ուսումնական...

12:38 11/01/2008В Армении будет создана Нацслужба обеспечения качества образованияОдной из первоочередных задач Министерства образования и науки Армении на этот год является создание Национальной службы обеспечения качества.
15:27 07/01/2008Учащиеся отапливаемых школ вернулись сегодня за партыСогласно приказу министра образования и науки Армении, сегодня начались занятия в тех школах республики, которые снабжены локальной отопительной системой.
13:51 27/12/2007Опрос: ЕГУ - самый коррумпированный вузНаиболее коррумпированными вузами Армении являются Ереванский государственный университет (ЕГУ - процент взяточничества составляет здесь 84%), Ереванский государственный инженерный университет (ЕГИУ...
17:38 25/12/2007В Армении откроют 12 новых учреждений средне-специального образованияВ 2008 году в республике будет создано 12 учреждений среднего специального образования. Об этом сегодня журналистам сообщил министр образования и науки Армении Левон Мкртчян. Для этого из бюджета...
15:39 25/12/2007Минобразования объявило тендер на создание учебниковМинистерство образования и науки Армении в этом году объявило тендер на создание новых школьных учебников, соответствующих 12-летней программе обучения.
14:34 25/12/2007Министр: "В сфере образования мы реализовали все программы"Первым важным достижением этого года министр образования и науки Армении Левон Мкртчян считает то, что министерству удалось реализовать все свои программы согласно намеченному графику.
11:45 25/12/2007Правительство будет содействовать обучающимся за рубежом армянским студентамПремьер-министр Армении Серж Саркисян провел накануне совещание, посвященное вопросам создания возможностей для обучения армянских студентов в ведущих зарубежных вузах, содействия им и максимально...
18:35 24/12/2007Мэр Еревана: В 2007 году школами занялись вплотнуюВ школах и дошкольных учреждениях столицы в этом году осуществлены ремонтные работы на сумму 15 млрд драмов, выделенных из бюджета и других источников.
17:52 20/12/2007ВБ дал положительную оценку программам реформы системы образования РАВсемирный банк провел мониторинг 5 завершенных и 2 находящихся в процессе реализации программ по реформам общеобразовательной сферы Армении и дал им всем положительную оценку.
11:50 19/12/2007Пособия по выпускным экзаменам разместили на сайте МинобразованияПодготовительные работы по единым и выпускным экзаменам продолжаются. Как сообщили в пресс-службе Министерства образования и науки Армении, школьники и все желающие сдать экзамены могут ознакомиться...
13:46 11/12/2007В ЕГУ обсудили перспективы естественных наукОсновная стратегическая задача образования во всем мире сегодня – привлечь интерес учащихся к естественно-научным дисциплинам и обеспечить воспроизводство квалифицированных научных кадров.
11:49 11/12/2007Премьер-министр предложил создать национальные лабораторииПремьер-министр Армении Серж Саркисян обсудил с Комиссаром Евросоюза по науке и исследованиям Янешем Поточником вопросы сотрудничества в научной и научно-исследовательской сферах.
18:50 10/12/2007Школьные каникулы начнутся 24 декабряВ общеобразовательных школах республики зимние каникулы начнутся 24 декабря. Министр образования и науки Левон Мкртчян утвердил образцовые учебные планы, согласно которым график школьных каникул в...
18:34 10/12/2007Ученым будут платить за докторскую и кандидатскую степеньПравительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило размеры дополнительной оплаты научным сотрудникам страны за ученую степень.
13:31 07/12/200725 студентов стали обладателями специальной стипендииМинистр образования и науки Армении Левон Мкртчян сегодня вручил еще 25 студентам 4-го курса государственных вузов Армении стипендию “Дружба”, учрежденную московским фондом “Образование”.
17:16 30/11/2007В вузах объявлены новые порядкиВ порядок проведения вступительных экзаменов ряда вузов страны введены определенные изменения. Как сообщила сегодня на пресс-конференции пресс-секретарь Министра образования и науки Лилит Галстян,...
12:31 30/11/2007Лучшим студентам оплатят учебуАрмянская образовательная организация в этом году объявила стипендионный конкурс, цель которого содействовать необеспеченным студентам, которые преуспевают в учебе.
19:24 27/11/2007Германский посол посетит новый лингафонный кабинет, подаренный ЕГЛУ меценатамиЧрезвычайный и Полномочный посол Германии в Армении госпожа Андреа Викторин 4 декабря посетит Ереванский государственный лингвистический университет имени В.
12:59 27/11/2007Пособия по ЕГЭ вышли в свет. Оригиналы узнаются по печатиПособия по выпускным и единым экзаменам по армянскому языку и литературе, математике, французскому языку уже вышли из печати и направлены в управления образования всех областных администраций Армении...
17:59 26/11/2007Визит министра образования и науки Грузии перенесенЗапланированный на ноябрь текущего года официальный визит министра образования и науки Грузии в Армению перенесен на неопределенное время.