19:34 01/03/2022Բուհերի դասախոսների համար կանցկացվեն ռուսերենի դասավանդման վերապատրաստման դասընթացներԵրևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնը Մոսկվայի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի նախաձեռնությամբ և ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ մեկնարկել է ռուսերենի դասավանդման վերապատրաստման...
17:21 28/02/2022Նաիրի Զարյանի անվան դպրոցում լարված մթնոլորտ է. Ահազանգի հետքերովԵրևանի Նաիրի Զարյանի անվան հ130 հիմնական դպրոցում մարտի 11-ին կայանալիք տնօրենի մրցույթին ընդառաջ դասապրոցեսը խաթարվել է, մթնոլորտը լարվել։ Ինչպես Panorama.am-ի խմբագրություն ահազանգած ծնողն է...
17:00 26/02/2022Ինչպե՞ս դառնալ HRԱնկախ նրանից ինչ մասնագետ ենք, ինչքան լավ մասնագետ ենք, եթե ֆրիլանս չենք աշխատում, ուրեմն՝ բոլորս կախված ենք մեկ այլ մասնագիտության տեր մարդուց՝ HR-ից։ Ովքե՞ր են նրանք, արդյոք, բոլորովին նոր...
14:58 25/02/2022ԵՊՀ-ում ուսումնասիրվում են Հայաստանի ագարիկոմիցետային ուտելի սնկերի և դեղասնկերի ռեսուրսային ներուժըԵՊՀ գիտնականների հետազոտությունն ուղղված է սնկերի կենսաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ոլորտում մի շարք հիմնարար ու կիրառական խնդիրների լուծմանը: Սնկային կենսատեխարտադրանքներն անվտանգ ու արդյունավետ են...
14:55 24/02/2022Դադարեցվել են «Սուրբ Թերեզայի անվան բժշկական համալսարան»-ի՝ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով լիցենզիաներըԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի հրամանով դադարեցվել է «Սուրբ Թերեզայի անվան բժշկական համալսարան» ՍՊԸ-ի՝ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով գործունեության...
16:01 22/02/2022Հրապարակվել է «Մարդիկ և մեքենաները. հայկական առաջին համակարգիչների ստեղծման պատմությունը» գիրքը«2019թ. մենք սկսեցինք հավաքել նյութեր մեր նոր նախագծի համար, մասնավորապես՝ հարցազրույցներ էինք վերցոնւմ խորհրդային տարիների ծրագրավորողներից, մաթեմատիկական և հաշվողական մեքենաների ինժեներներից և...
12:16 21/02/2022Մեր երեխաները սովորում են 12 տարի, բայց կրթական արդյունքը հավասար է 8.3 տարվա. Ժաննա Անդրեասյան«Ըստ էության մենք մեկ միասնական կառուցվածք ենք որդեգրել բոլոր կրթական մակարդակների համար, որի համաձայն կրթության զարգացման պետական ծրագիրը պետք է անդրադառնա թե՛ ենթակառուցվածքներին, թե՛ կրթական...
11:47 21/02/2022Կրթությունը պետք է հիմնված լինի նաև ազգային արժեքների վրա. Վահրամ Դումանյան«Այս փաստաթուղթը 2015 թ-ից կարծես թե չունեինք, ինչի կարիքը մենք ունեինք և վերջապես արել ենք քայլը և ներկայացրել ենք մեր առաջարկը հանրությանը»,- հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ...
18:45 19/02/2022Հայկական մարդաբանության թանգարան Թեհրանի սրտումԻրանի մայրաքաղաք Թեհրանում գտնվող Արտակ արքեպիսկոպոս Մանուկյանի անվան թանգարանը 2008 թվականին է հիմնվել և հայտնի է նաև որպես հայկական մարդաբանության թանգարան։ ParsToday-ը ներկայացնելով թանգարանի...
17:27 19/02/2022Դավիթ Բաբայանը կարևորել է կարևորել է Հայաստանի ու Արցախի միջև գիտական փոխգործակցության ակտիվացումըԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը փետրվարի 19-ին Երևանի պետական համալսարանի Պատմության ֆակուլտետի Պատմություն և կովկասագիտություն ամբիոնների ուսանողների համար հանդես է եկել...
18:43 18/02/2022Կրթության զարգացման պետական ծրագիրը քննարկվել է ռեկտորների խորհրդի նիստումՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել ռեկտորների խորհրդի նիստ, որը վարել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ...
20:05 17/02/2022Արտակ Բեգլարյանը ներկա է գտնվել անօդաչու թռչող սարքերի առաջին աշխատանոցի բացման արարողությանըԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը փետրվարի 17-ին Ստեփանակերտի N3 դպրոցում ներկա է գտնվել անօդաչու թռչող սարքերի կրթական առաջին աշխատանոցի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում...
18:45 17/02/2022Ախալքալաքում Թումո է բացվելԱխալքալաք քաղաքի Թումո տուփն ընդունել է իր առաջին ուսանողներին, հայտնում է Jnews-ը։ Թումոյի և Հայ օգնության միության Ջավախքի մասնաճյուղի համագործակցության արդյունքում Թումոյի կրթական ծրագիրն այժմ...
11:49 17/02/2022«Մի վնասեք գիտությանը». Գիտաշխատողների բողոքի ակցիան Կառավարության դիմաց (լրացված)Կառավարության շենքի առջև այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակիցները։Գիտաշխատողներն...
12:37 16/02/2022ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտում մեխանիկական հիմնական բնութագրիչների համար ստացվել են նոր վերլուծական բանաձևերԳիտությունների ազգային ակադեմիայի Մեխանիկայի ինստիտուտում լարումների տարբեր տիպի կենտրոնացուցիչներ պարունակող դեֆորմացվող հոծ մարմինների լարվածադեֆորմացիոն դաշտերի մեխանիկական հիմնական բնութագրիչների...
19:55 15/02/2022ԱՀ ՏԿԵՆ-ը որոշում է կայացրել լուծարել Մարտունու շրջանի Խերխանի և Ծովատեղիի դպրոցները․ պատգամավորԱրցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը գրում է․ «2022 թ. Փետրվարի 7-ին ԱՀ ԱԺ նախագահին էին դիմել Մարտունու շրջանի Խերխան գյուղի համայնքի ղեկավարը, հիմնական դպրոցի տնօրենը, բնակիչները (դիմումը՝...
17:30 15/02/2022Գիտաշխատողներն ահազանգում են՝ համալիրի կառուցումն ավելի շատ վնաս է տալու, քան օգուտ«Ոչ ոք չի խոսում այն մասին, թե մենք ինչ կկորցնենք այդ ներդրումով կառուցվելիք բազմաֆունկցիոնալ համալիրի հետևանքով»,-«Մեդիա Կենտրոն»-ում քննարկման ժամանակ ասաց «Օրգանական և դեղագործական քիմիայի...
10:20 15/02/2022ԳԱԱ. Այդ շինությունն անվերահսկելի ռիսկեր է ստեղծում իր տեսակի մեջ միակ գիտաարտադրական կենտրոնի համարԳիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը և ՀՀ ԳԱԱ «Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը վերահաստատում են իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ դեմ են բազմաբնակարան...
14:14 14/02/2022Քիմիայի գիտական կենտրոնի աշխատակիցները կառավարությունից պահանջում են կարևորել գիտությունըԱ.Լ.Մնջոյանի անվան ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատողներն այսօր փողոց էին դուրս եկել ու կառավարությունից պահանջում՝ գիտութունը վեր դասել ամեն շահից։...
11:32 14/02/2022ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի մոտ լարված վիճակ էԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի մոտ լարված վիճակ է ։ Քիչ առաջ այստեղ եղած ոստիկաններին միացան կարմիր բերետավորները։ Աշխատակիցները դուրս են եկել պայքարի՝ հանուն...

20:11 29/02/2008Президент недоволен системой образованияДействующая образовательная система Армении не удовлетворяет президента страны. Сегодня на встрече со студентами и преподавателями Ереванского государственного университета Роберт Кочарян подчеркнул,...
12:59 27/02/2008Еще один конкурс от Минобразования: для изучающих немецкийМинистерство образования и науки РА совместно с посольством Германии в Армении объявляет конкурс на стипендию PAD 2008 для изучающих немецкий язык.
12:15 27/02/2008Минобразования объявляет конкурс на учебу за рубежомМинистерство обазования и науки Армении объявляет конкурс на вузовское и послевузовское обучение в 2008-2009 учебном году в высших учебных заведениях Китая, Румынии и Болгарии.
17:24 22/02/2008Правительство финансирует научную конференцию по проблемам ксенофобииПравительство Армении приняло решение выделить из резервного фонда 9 млн 872 тыс 900 драмов для проведения 25-26 февраля в Ереване научной конференции “Проблемы толерантности и ксенофобии в...
13:46 22/02/2008Занятия в вузах продолжаются в нормальном режимеСлухи о том, что в некоторых вузах страны студенты объявили забастовку, не соответствуют действительности.
16:19 18/02/2008Заявки на сдачу ЕГЭ принимают до 16 мартаЗаявки на сдачу единого госэкзамена от выпускников средних школ поступают с 1 февраля, а процесс завершится 16 марта.
14:00 18/02/200818 и 19 февраля школьники и студенты будут отдыхать18 и 19 февраля объявлены нерабочим днем для всех учебных заведений Армении. Как сообщили Panorama.am в пресс-службе Министерства образования и науки, такое решение принял министр Левон Мкртчян в...
17:40 15/02/2008В Авиационном институте МО открылась лигафонная аудитория английского языкаВ Авиационном институте Министерства обороны Армении имени маршала Арменака Ханверянца открылась лигафонная аудитория английского языка.
13:09 12/02/2008В Минобразования обсудили проблему изучения немецкого языкаЗаместитель министра образования и науки Ара Аветисян принял сегодня посла Германии в Армении Андреа Викторин и руководителя тбилисского отделения института Гете Вернера Велля.
13:24 11/02/2008Армянские школы получат литературу из ГерманииПосольство Германии в Армении и институт Гете поставят в школы Армении немецкую литературу для стимулирования изучения немецкого языка.
15:31 07/02/2008В ЕГУ открыли "Русский мир" для всех желающихВ Ереванском государственном университете открылся центр “Русский мир”. Он оборудован информационно-образовательной системой, что облегчит доступ к учебно-методической и научной литературе. Как...
13:00 31/01/2008НАН обратилась к премьеру с просьбой помочь наукеРуководители научно-ислледовательских институтов Национальной академии наук РА обратились к премьер-министру страны С.
17:13 29/01/2008Армянские школы получат от ФРГ книг на сумму полмиллиона евроПосольство Германии в Армении совместно с институтом Гете предоставит двадцати образовательным учреждениям Армении литературу стоимостью 500 000 евро.
15:13 25/01/2008Бундестаг объявляет конкурс для выпускников РАПрограмма “Международная парламентская стипендия 2009” немецкого Бундестага в рамках международного сотрудничества учредила три стипендионные программы для выпускников вузов Армении.
15:37 22/01/2008Эксперты выбрали победителей научного тендераЭкспертная группа национального фонда науки и образования, созданного Фондом армянской помощи, выбрала победителей научного тендера 2008 года.
18:22 21/01/2008В ряде школ из-за холодов продлили каникулыЗимние каникулы учеников 98 средних школ Еревана продлены в связи с сильными холодами. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила заместитель управления образования мэрии столицы Сильва...
18:34 17/01/2008Педагогам повысили среднемесячную зарплатуСредняя месячная зарплата педагогического коллектива внешкольных воспитательных организаций в этом году составит 37874 драмов вместо действующих 31562, а зарплата административного и обслуживающего...
15:06 17/01/2008Япония выделила деньги на строительство сельской школы в СюникеПредставитель посольства Японии в Армении Юкико Мизуно и председатель “Христианской ассоциации молодежи” Гагик Мурадян подписали сегодня в Ереване соглашение о строительстве школы в селе Ишханасар...
15:18 11/01/2008Учащиеся Ереванской физматшколы примут участие в международной олимпиадеУченики физико-математической школы Еревана примут участие в международной Жаутыковской олимпиаде школьников по математике и физике в Алматы с 14 по 20 января.
13:08 11/01/2008Библиотека Нацинститута образования пополнится новой литературойБиблиотека Национального института образования при Министерстве образования и науки Армении присоединится в этом году к депозитной сети библиотек Международного института планирования образования и...