14:15 01/06/2023Ամռանը երեխաների սննդակարգում պետք է ավելի շատ սպիտակուցներ, մրգեր և բանջարեղեն ներառել. սննդաբանՇատ ծնողներ նկատում են, որ հենց ամռան են իրենց երեխաների քաշն ավելանում, ուստի այս ժամանակահատվածում կարևոր է հետևել երեխայի սնունդին և ճիշտ սննդակարգ կազմել նրա համար։ «Life»-ին ասել է սննդաբան,...
13:20 01/06/2023Իրանի 220 բուժհաստատություն զբոսաշրջիկներին բժշկական ծառայություններ մատուցելու լիցենզիա ունիԻրանի առողջապահության, բուժման և բժշկական կրթության նախարար Բահրամ Էյնոլահին ասել է, որ «Իրանի բժշկական կենտրոնները առողջապահական զբոսաշրջիկներին տարբեր բժշկական ծառայություններ են մատուցում»: Բահրամ...
17:24 31/05/2023Երևի թուլամորթ եմ. Քաղաքացիները՝ ծխելու պատճառների ու հետևանքների մասինԱմեն տարի մայիսի 31-ին նշվում է Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրը, որն ԱՀԿ-ն սահմանել է 1987 թվականին՝ հանրության ուշադրությունը ծխախոտի մահացու հետևանքների վրա հրավիրելու համար: Panorama.am-ը...
15:27 31/05/2023Վերջին տարիներին Հայաստանում ավելացել է ծխող կանանց և դեռահասների թիվըԻնչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս մահացության ընդհանուր կառուցվածքում հիմնական բեռը բաժին է ընկնում ոչ վաչակիչ հիվանդություններին, որոնցից առաջին տեղում սրտանոթային հիվանդություններն են, ապա`...
21:15 29/05/2023Հայաստանում թունավորման դեպքերի մոտ 90 տոկոսն արձանագրվում է հանրային սննդի կետերումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից նախորդ մի քանի տարիներին արձանագրված սննդային թունավորումների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ, հակառակ այն թյուր կարծիքի, թե ցանկացած աղիքային վարակ...
13:34 29/05/2023Կարմրուկով հիվանդացել է 133 երեխաՀայաստանում այս պահին հոսպիտալացված է կարմրուկով 3 հիվանդ։ Այս մասին հայտնում են ԱՆ-ից՝ մանրամասնելով, որ այս պահին գրանցվել է հիվանդացության 185 դեպք, որից 133-ը երեխաներ են։
12:55 29/05/2023Ֆարինգիտ. մասնագետի անդրադարձըՖարինգիտը, որը կենցաղում անվանում են կոկորդի ցավ, տարածված վարակ է, որով տարին մեկ անգամ հիվանդանում է մարդկանց մեծ մասը: «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի մանկական դիմածնոտային...
12:44 29/05/2023Թունավորման պատճառ դարձած մանկապարտեզի խոհանոցի գործունեությունը կասեցվել էԱրտաշատի թիվ 4 մսուր-մանկապարտեզի ճաշացանկի սննդամթերքի փորձաքննության արդյունքներով հայտնաբերվել էին անհամապատասխանություններ։ ՍԱՏՄ-ից հայտնում են, որ հիմք ընդունելով հայտնաբերված խախտումները՝...
11:02 29/05/2023Արտաշատ-Գառնի ճանապարհի վթարից տուժած երեխաներից չորսի վիճակը ծայրահեղ ծանր էԱրտաշատ-Գառնի ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական վթարից անմիջապես հետո երեք երեխաները տեղափոխվել են «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն։ Երևանի քաղաքապետարանում գործակարգավարական նիստի ժամանակ...
20:00 27/05/2023Կոտայքի վթարից տուժածներից 3-ի վիճակը գնահատվում է շատ ծանր, մեկի վիճակը՝ ծայրահեղ ծանր․ ԲԿԿոտայքի մարզում այսօր տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով կան տուժածներ, որոնք տեղափոխվել են «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ։ Բժշկական կենտրոնից հայտնում են, որ տուժածներից չորսին «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի...
19:14 27/05/2023Բժիշկը խորհուրդ է տվել օրական ուտել ոչ ավելի, քան 250 գրամ ելակԵլակը գրեթե 90%-ով բաղկացած է ջրից, մինչդեռ այն պարունակում է շատ վիտամիններ և քիչ շաքար, այդ իսկ պատճառով այն կարող են օգտագործել նաև շաքարախտով հիվանդները, ինչպես նաև այն մարդիկ, որոնք ուշադիր...
19:00 27/05/2023Առողջության համար ամենավտանգավոր դիետաներն՝ ըստ թունաբանիՔաշի կորստի համար նախատեսված բազմաթիվ հայտնի դիետաներ կարող են առողջական լուրջ խնդիրներ առաջացնել: Այս մասին «Գազետա․ռու»-ին ասել է բժիշկ-թունաբան Միխայիլ Կուտուշովը։ Մասնավորապես, ըստ մասնագետի,...
18:49 27/05/2023Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով տարեկան մահանում է 8 մլն մարդԾխախոտի օգտագործման հետևանքով ամեն տարի մահանում է 8 մլն մարդ։ Ընդ որում կառավարությունները շարունակում են սուբսիդավորել ծխախոի արտադրությունը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադhանոմ...
17:18 27/05/2023Ստեփանակերտում եռյակ տղաներ են ծնվելՍտեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության» պահպանման կենտրոնում մայիսի 25-ին եռյակ ծնունդ է գրանցվել։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Մոր և մանկան առողջության» պահպանման կենտրոն ՓԲ ընկերության...
17:08 27/05/2023Ինչո՞ւ էր Նիկոլ Փաշինյանը «Նաիրի» ԲԿ այցելելՆիկոլ Փաշինյանն այսօր առավոտյան այցելել է «Նաիրի» ԲԿ ընդամենը պացիենտներից մեկին տեսակցելու նպատակով: Լրատվամիջոցներին այս մասին հայտնել է ԲԿ մամուլի խոսնակը՝ մանրամասնելով.
16:45 27/05/2023«Պոչուկի կիստա»․ Ո՞ր գործոններն են նպաստում հիվանդության առաջացմանըՀայաստանում պրոկտոլոգիական հիվանդությունները բավականին տարածված են։ Դրանց շարքում աչքի է ընկնում էպիթելային պոչուկային ուղիների բորբոքումը՝ «պոչուկի կիստան»։ Այն ավելի շատ հանդիպում է արական սեռի...
15:25 27/05/2023Լոբու ու եգիպտացորենի հատիկ՝ քթերից, ուլունք՝ ականջից. Գորիս ԲԿ-ում են հեռացրելՎերջին մի քանի օրերի ընթացում Գորիսի ԲԿ դիմած երեխաներին ԼՕՌ մասնագետի (քիթ֊կոկորդ֊ականջաբան) միջամտությունն անհրաժեշտ եղավ։ Կենտրոնից մանրամասնում են, որ երկամյա, երեքամյա և վեցամյա փոքրիկներին...
17:00 26/05/2023Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ մայիսի 26-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:58 26/05/2023Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվում են նեոնատալ բուժքույրերի քաղաքականություններ և ընթացակարգերՀայաստանում առաջին անգամ ստեղծվել են նեոնատալ բուժքույրերի քաղաքականություններ և ընթացակարգեր, որոնք սահմանում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում վերջիններիս աշխատանքի կանոնները: «Հայկական...
17:23 24/05/2023Ինձ զեկուցել էին, որ թթվասերի մեջ կաթ չկա. Փաշինյան«Եթե կովը ցրտադիմացկուն չէ, ուրեմն կով չէ ու այն կովը, որը օրը 10 լիտր կաթ է տալիս, ժամանակակից իմաստով ինքը կով չէ»։

11:12 23/07/2021Локдаун в Грузии и возвращение жестких ограничений исключаются – эпидемиологВ Грузии ожидает рост количества случаев инфицирования коронавирусом, однако введение строгих ограничений исключено, заявил журналистам глава тбилисской инфекционной больницы Тенгиз Церцвадзе.
18:07 22/07/2021Хирурги в США впервые имплантировали человеку полностью искусственное сердцеХирурги из университета Дьюка в США впервые имплантировали человеку полностью искусственное сердце, об этом сообщается на сайте университета.
16:32 22/07/2021Грузия: за 3 недели коронавирус выявили у четырех тысяч детейТолько за последние три недели в Грузии коронавирус подтвердился у около четырех тысяч детей, заявила заместитель министра здравоохранения Тамар Габуния в эфире телекомпании "Rustavi-2" .
14:04 22/07/2021Меркель: можно готовить более жесткие меры по COVID-19 из-за роста числа зараженийЗаболеваемость COVID-19 в Германии в последние дни выросла, она растет "взрывными" темпами, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель.
11:42 22/07/2021В Арцахе за сутки выявлено 2 случая заражения коронавирусомВ результате 40 тестов, проведенных в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 21 июля, выявлено 2 случая заражения коронавирусом.
11:36 22/07/202122.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 225 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 225 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 5034 тестах), выздоровел 91 человек, зарегистрировано 2 случая смерти.
11:28 22/07/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 2261, скончались 18 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 261. Скончались 18 человек. По данным Национального агентства контроля заболеваний и общественного...
20:15 21/07/2021Какие животные восприимчивы к коронавирусу? Рассказали ученыеБиологи изучили в лабораторных условиях способность коронавируса инфицировать клетки дыхательных путей различных животных.
19:30 21/07/2021В день присяги новобранцев перед входом в воинскую часть нужно представить справку с отрицательным результатом ПЦР-тестаБлагодаря эффективной реализации противоэпидемических мероприятий в течение прошлого года в Вооруженных силах удалось обеспечить стабильную контролируемую эпидемическую ситуацию.
18:13 21/07/2021«Дельта штаммом» коронавируса в Грузии заражены уже до 40% инфицированных – Амиран ГамкрелидзеУже 30-40% из общего числа инфицированных коронавирусом в Грузии заражаются «индийским» или «дельта штаммом».
13:17 21/07/2021Опаснее дельта-варианта: глава ВОЗ предупредил о возможности появления более опасного штамма коронавирусаДиректор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус предупредил об угрозе появления более опасного, чем дельта-вариант, штамма коронавируса.
12:32 21/07/2021Число инфицированных коронавирусом в Грузии увеличилось за сутки на 2415Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 415. Скончались 26 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
11:49 21/07/202121.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 220 новых случаев заражения коронавирусом, скончался 1 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 220 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 4875 тестах), выздоровели 56 человек, скончался 1человек.
09:50 21/07/2021ВОЗ предупреждает о возможном появлении еще более опасного штамма COVID-19Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что в скором времени возможно появление еще более опасного штамма коронавируса, чем «дельта»-штамм,...
15:04 20/07/2021Число заразившихся коронавирусом в России превысило 6 млнЧисло подтвержденных случаев заражения коронавирусом в России возросло за сутки на 23 770, это минимум с 6 июля.
14:30 20/07/2021Второй младенец за последнюю неделю умер в Тбилиси от коронавирусаВторой младенец, инфицированный коронавирусом, скончался в Тбилисской детской больнице имени Цицишвили, сообщил директор клиники Давид Рехвиашвили.
13:42 20/07/2021ЮНИСЕФ выражает все возрастающую обеспокоенность в отношении детей, лишенных попечения родителей из-за COVID-19Исполнительный директор ЮНИСЕФ Генриетта Фор выступила с заявлением в отношении детей, лишенных попечения родителей из-за COVID-19.
12:17 20/07/2021Коронавирус в Грузии: более 2,5 тысячи новых заразившихся за сутки, скончались 26 человекlЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 616. Скончались 26 человек. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по...
12:09 20/07/202120.07.2021. За сутки в Армении подтверждено 194 новых случая заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 194 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 6299 тестах), выздоровели 102 человека, зарегистрировано 3 случая смерти.
18:15 19/07/2021Житель Индии спит 300 дней в году из-за редкого заболеванияЖитель индийского штата Раджастан спит 300 дней в году из-за редкого заболевания. Об этом сообщает Лента.Ру со ссылкой на издание India Today. 23 года назад у мужчины по имени Пуркхарам (Purkharam),...