14:15 01/06/2023Ամռանը երեխաների սննդակարգում պետք է ավելի շատ սպիտակուցներ, մրգեր և բանջարեղեն ներառել. սննդաբանՇատ ծնողներ նկատում են, որ հենց ամռան են իրենց երեխաների քաշն ավելանում, ուստի այս ժամանակահատվածում կարևոր է հետևել երեխայի սնունդին և ճիշտ սննդակարգ կազմել նրա համար։ «Life»-ին ասել է սննդաբան,...
13:20 01/06/2023Իրանի 220 բուժհաստատություն զբոսաշրջիկներին բժշկական ծառայություններ մատուցելու լիցենզիա ունիԻրանի առողջապահության, բուժման և բժշկական կրթության նախարար Բահրամ Էյնոլահին ասել է, որ «Իրանի բժշկական կենտրոնները առողջապահական զբոսաշրջիկներին տարբեր բժշկական ծառայություններ են մատուցում»: Բահրամ...
17:24 31/05/2023Երևի թուլամորթ եմ. Քաղաքացիները՝ ծխելու պատճառների ու հետևանքների մասինԱմեն տարի մայիսի 31-ին նշվում է Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրը, որն ԱՀԿ-ն սահմանել է 1987 թվականին՝ հանրության ուշադրությունը ծխախոտի մահացու հետևանքների վրա հրավիրելու համար: Panorama.am-ը...
15:27 31/05/2023Վերջին տարիներին Հայաստանում ավելացել է ծխող կանանց և դեռահասների թիվըԻնչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս մահացության ընդհանուր կառուցվածքում հիմնական բեռը բաժին է ընկնում ոչ վաչակիչ հիվանդություններին, որոնցից առաջին տեղում սրտանոթային հիվանդություններն են, ապա`...
21:15 29/05/2023Հայաստանում թունավորման դեպքերի մոտ 90 տոկոսն արձանագրվում է հանրային սննդի կետերումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից նախորդ մի քանի տարիներին արձանագրված սննդային թունավորումների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ, հակառակ այն թյուր կարծիքի, թե ցանկացած աղիքային վարակ...
13:34 29/05/2023Կարմրուկով հիվանդացել է 133 երեխաՀայաստանում այս պահին հոսպիտալացված է կարմրուկով 3 հիվանդ։ Այս մասին հայտնում են ԱՆ-ից՝ մանրամասնելով, որ այս պահին գրանցվել է հիվանդացության 185 դեպք, որից 133-ը երեխաներ են։
12:55 29/05/2023Ֆարինգիտ. մասնագետի անդրադարձըՖարինգիտը, որը կենցաղում անվանում են կոկորդի ցավ, տարածված վարակ է, որով տարին մեկ անգամ հիվանդանում է մարդկանց մեծ մասը: «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի մանկական դիմածնոտային...
12:44 29/05/2023Թունավորման պատճառ դարձած մանկապարտեզի խոհանոցի գործունեությունը կասեցվել էԱրտաշատի թիվ 4 մսուր-մանկապարտեզի ճաշացանկի սննդամթերքի փորձաքննության արդյունքներով հայտնաբերվել էին անհամապատասխանություններ։ ՍԱՏՄ-ից հայտնում են, որ հիմք ընդունելով հայտնաբերված խախտումները՝...
11:02 29/05/2023Արտաշատ-Գառնի ճանապարհի վթարից տուժած երեխաներից չորսի վիճակը ծայրահեղ ծանր էԱրտաշատ-Գառնի ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական վթարից անմիջապես հետո երեք երեխաները տեղափոխվել են «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն։ Երևանի քաղաքապետարանում գործակարգավարական նիստի ժամանակ...
20:00 27/05/2023Կոտայքի վթարից տուժածներից 3-ի վիճակը գնահատվում է շատ ծանր, մեկի վիճակը՝ ծայրահեղ ծանր․ ԲԿԿոտայքի մարզում այսօր տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով կան տուժածներ, որոնք տեղափոխվել են «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ։ Բժշկական կենտրոնից հայտնում են, որ տուժածներից չորսին «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի...
19:14 27/05/2023Բժիշկը խորհուրդ է տվել օրական ուտել ոչ ավելի, քան 250 գրամ ելակԵլակը գրեթե 90%-ով բաղկացած է ջրից, մինչդեռ այն պարունակում է շատ վիտամիններ և քիչ շաքար, այդ իսկ պատճառով այն կարող են օգտագործել նաև շաքարախտով հիվանդները, ինչպես նաև այն մարդիկ, որոնք ուշադիր...
19:00 27/05/2023Առողջության համար ամենավտանգավոր դիետաներն՝ ըստ թունաբանիՔաշի կորստի համար նախատեսված բազմաթիվ հայտնի դիետաներ կարող են առողջական լուրջ խնդիրներ առաջացնել: Այս մասին «Գազետա․ռու»-ին ասել է բժիշկ-թունաբան Միխայիլ Կուտուշովը։ Մասնավորապես, ըստ մասնագետի,...
18:49 27/05/2023Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով տարեկան մահանում է 8 մլն մարդԾխախոտի օգտագործման հետևանքով ամեն տարի մահանում է 8 մլն մարդ։ Ընդ որում կառավարությունները շարունակում են սուբսիդավորել ծխախոի արտադրությունը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադhանոմ...
17:18 27/05/2023Ստեփանակերտում եռյակ տղաներ են ծնվելՍտեփանակերտի «Մոր և մանկան առողջության» պահպանման կենտրոնում մայիսի 25-ին եռյակ ծնունդ է գրանցվել։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Մոր և մանկան առողջության» պահպանման կենտրոն ՓԲ ընկերության...
17:08 27/05/2023Ինչո՞ւ էր Նիկոլ Փաշինյանը «Նաիրի» ԲԿ այցելելՆիկոլ Փաշինյանն այսօր առավոտյան այցելել է «Նաիրի» ԲԿ ընդամենը պացիենտներից մեկին տեսակցելու նպատակով: Լրատվամիջոցներին այս մասին հայտնել է ԲԿ մամուլի խոսնակը՝ մանրամասնելով.
16:45 27/05/2023«Պոչուկի կիստա»․ Ո՞ր գործոններն են նպաստում հիվանդության առաջացմանըՀայաստանում պրոկտոլոգիական հիվանդությունները բավականին տարածված են։ Դրանց շարքում աչքի է ընկնում էպիթելային պոչուկային ուղիների բորբոքումը՝ «պոչուկի կիստան»։ Այն ավելի շատ հանդիպում է արական սեռի...
15:25 27/05/2023Լոբու ու եգիպտացորենի հատիկ՝ քթերից, ուլունք՝ ականջից. Գորիս ԲԿ-ում են հեռացրելՎերջին մի քանի օրերի ընթացում Գորիսի ԲԿ դիմած երեխաներին ԼՕՌ մասնագետի (քիթ֊կոկորդ֊ականջաբան) միջամտությունն անհրաժեշտ եղավ։ Կենտրոնից մանրամասնում են, որ երկամյա, երեքամյա և վեցամյա փոքրիկներին...
17:00 26/05/2023Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ մայիսի 26-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:58 26/05/2023Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվում են նեոնատալ բուժքույրերի քաղաքականություններ և ընթացակարգերՀայաստանում առաջին անգամ ստեղծվել են նեոնատալ բուժքույրերի քաղաքականություններ և ընթացակարգեր, որոնք սահմանում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում վերջիններիս աշխատանքի կանոնները: «Հայկական...
17:23 24/05/2023Ինձ զեկուցել էին, որ թթվասերի մեջ կաթ չկա. Փաշինյան«Եթե կովը ցրտադիմացկուն չէ, ուրեմն կով չէ ու այն կովը, որը օրը 10 լիտր կաթ է տալիս, ժամանակակից իմաստով ինքը կով չէ»։

14:04 05/06/2020Russia's COVID-19 cases near 450,000Russia has confirmed 8,726 new COVID-19 cases in the past 24 hours, raising its total to 449,834, its coronavirus response center said in a statement Friday, Xinhua reported.
13:23 05/06/2020Artsakh reports 3 more coronavirus recoveriesThree more patients have recovered from the coronavirus infection in Artsakh, bringing the total number of recoveries to 31, the Ministry of Health reports.
13:03 05/06/2020COVID-19: Authors retract study on hydroxychloroquine which halted trials worldwideThree of the authors of a study which found that taking an anti-malaria drug could increase the risk of mortality in COVID-19 patients retracted their paper on Thursday, Euronews reported.
12:23 05/06/2020Armenia's coronavirus tally climbs to 11,817 on June 5Armenia has confirmed 596 new coronavirus infections, bringing the national tally to 11,817 as of 11 a.m.
12:08 05/06/2020Georgia reports 4 new cases of COVID-19Georgia has reported four new cases of coronavirus, ringing the total number of cases to 805 on Friday.
20:46 04/06/2020A 33-year-old patient dies of Covid-19 in ArmeniaA 33-year-old patient became one of the latest and youngest victims of the new coronavirus outbreak in Armenia, Health Minister Arsen Torosyan stated at the briefing after the regular meeting at the...
18:32 04/06/2020Ara Babloyan: Government should double healthcare expenses in budgetArmenia’s former healthcare minister, former parliament speaker, Scientific Head of Arabkir Medical Complex professor Ara Babloyan believes that number of urgent measures are needed to ensure the...
16:23 04/06/2020Armenia’s Armavir Province reports 12 coronavirus deathsArmavir Province of Armenia has confirmed 717 cases of Covid-19 so far. 287 patients have already recovered from the disease, while 835 people are self-isolated, Armavir Governor Hambardzum...
15:54 04/06/2020Iran reports 3,574 new COVID-19 casesIran on Thursday reported 3,574 new COVID-19 cases over the past 24 hours, raising the total number of confirmed cases in the country to 164,270, Xinhua reported, citing official IRNA news agency.
13:42 04/06/2020Health minister: Some 15-20% of confirmed coronavirus cases require hospitalizationArmenia reported a record single-day spike in coronavirus infections, with 697 new cases confirmed on Wednesday, Minister of Health Arsen Torosyan told a cabinet meeting on Thursday, adding the...
13:03 04/06/2020Russia's coronavirus case tally edges past 440,000Russia reported 8,831 new cases of the novel coronavirus on Thursday, taking the total number of infections across the country to 441,108, according to Reuters.
12:13 04/06/2020Armenia reports record single-day rise in coronavirus cases on June 4Armenia has confirmed a record number of 697 new coronavirus infections, bringing the national tally to 11,221 as of 11 a.m.
10:38 04/06/2020PM: Armenia’s coronavirus crisis getting worseArmenian Prime Minister Nikol Pashinyan broke bad news to the public in a Facebook live on Thursday morning.
17:20 03/06/2020Worldwide coronavirus cases reach 6.4 million as deaths near 381,000More than 6.4 million people worldwide have been infected with the new coronavirus as of June 3, according to Johns Hopkins University tally.
15:40 03/06/2020Man behind Sweden’s controversial coronavirus strategy admits mistakesSweden’s top epidemiologist has admitted his strategy to fight Covid-19 resulted in too many deaths, after persuading his country to avoid a strict lockdown, according to Bloomberg.
12:17 03/06/2020Artsakh reports 3 new cases of COVID-19Artsakh has confirmed three new cases of COVID-19, bringing the national tally to 57 on Wednesday, June 3.
11:34 03/06/2020Coronavirus: Armenia reports 515 new cases on June 3Armenia has confirmed 515 new coronavirus infections, bringing the national tally to 10,524 as of 11 a.m.
21:09 02/06/2020Coronavirus: Armenia reports 13-fold increase in cases in two monthsThe epidemic situation in Armenian remains dire, the Head of Armenia’s National Center for Disease Control and Prevention Artavazd Vanyan stated on Tuesday.
16:10 02/06/2020Georgia reports two new coronavirus casesGeorgia has reported two new cases of coronavirus earlier on Tuesday, bringing the total number of cases to 796.