14:25 07/12/2021Սննդաբանը պատմել է, թե ում համար կարող է վտանգավոր լինել բանան ուտելըԳաստրիտով հիվանդ մարդկանց համար բանանի օգտագործումը անհրաժեշտ է ստամոքսի թթվայնությունը նվազեցնելու և այրոցի առաջացման վտանգը նվազեցնելու համար, սակայն սուր փուլում աղիքային հիվանդությունների դեպքում...
14:14 07/12/2021Ուղեղի համար օգտակար մթերքԾովային կաղամբը վահանաձև գեղձի հիվանդությունների կանխարգելման և ուղեղի աշխատանքի բարելավման համար նախատեսված մթերքներից մեկն է, «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությանը հայտնել է նուտրիցիոլոգ Օլգա Կովինենկոն:...
14:03 07/12/2021Դիետոլոգը բացահայտել է ատամների և ոսկորների համար անփոխարինելի մթերքներըՍննդաբան-դիետոլոգ Լերա Լավսկին «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությանը պատմել է, թե որ մթերքներն են պարունակում ֆոսֆոր և ինչպես է օրգանիզմին սպառնում դրա պակասը։ «Ֆոսֆորն օրգանիզմում կալցիումից հետո երկրորդ...
12:40 07/12/2021Հայաստանում ավելի շատ պատվաստվում են տղամարդիկՀայաստանում առաջին դեղաչափով պատվաստվածների 54.1 տոկոսը տղամարդիկ են։ Նման տվյալներ է հրապարակել Առողջապահության նախարարությունը։ Երկրորդ դեղաչափով պատվաստվածների թվում տղամարդկանց թիվն ավելի մեծ է՝...
11:29 07/12/202107.12.2021. Կորոնավիրուսի 240 նոր դեպք է գրանցվել, 28 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9175 կորոնավիրուսով հիվանդ։
20:41 06/12/2021Մեկ օրում Վրաստանում կորոնավիրուսից 63 մարդ է մահացելԴեկտեմբերի 6-ին Վրաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի 1 778 նոր դեպք: Այս մասին հայտնում է Jnews-ը՝ հղում stopcov.ge հատուկ կայքին: Վերջին մեկ օրում երկրում ապաքինվել 3 234 մարդ, մահացել է 63 պացիենտ:...
19:52 06/12/2021Հայաստանում տարածված է գրիպի Ա տեսակի H3N2 ենթատեսակի վիրուսի հարուցիչներըՀայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում է արձանագրվել սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված բարձր ակտիվություն։ Այս մասին հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։...
18:06 06/12/2021Հայաստանն արտադրում է «Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը շրջայց են կատարել պատվաստանյութն արտադրող դեղարդյունաբերական ընկերությունում, ծանոթացել արտադրական պրոցեսներին:...
16:06 06/12/2021Ռուսաստանում հայտնաբերվել են կորոնավիրուսի «Oմիկրոն» շտամով վարակվելու առաջին դեպքերըԿորոնավիրուսի նոր օմիկրոն շտամ է հայտնաբերվել Հարավային Աֆրիկայից Ռուսաստան ժամանած երկու մարդու մոտ, երկուշաբթի լրագրողներին հայտնել են Ռոսպոտրեբնադզորի մամուլի ծառայությունից։ Այս մասին հաղորդում է...
13:05 06/12/2021Արգենտինայում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» կորոնավիրուսի շտամով վարակման առաջին դեպքըԱրգենտինայում հայտնաբերվել է «Օմիկրոն» կորոնավիրուսային շտամի առաջին դեպքը։ Այս մասին հայտնում է երկրի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը, գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը։...
11:16 06/12/202106.12.2021. Կորոնավիրուսի 95 նոր դեպք է գրանցվել, 9 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9147 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:49 06/12/2021Բրազիլիայում երկու և չորս ամսական երեխաները սխալմամբ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ են ստացելԲրազիլիայում երկու երեխա սխալմամբ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ է ստացել։ «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ նրանց ստիպված հոսպիտալացրել են։ «Երկու ամսական աղջիկն ու չորս ամսական տղան...
12:30 05/12/202105.12.2021. Կորոնավիրուսի 327 նոր դեպք է գրանցվել, 15 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 9138 կորոնավիրուսով հիվանդ։
18:34 04/12/2021Ամանորյա ո՞ր խաղալիքներն են վտանգավոր առողջության համարԱնորակ ամանորյա խաղալիքներն ու զարդերը կարող են առաջացնել քիմիական թունավորում, ինչպես նաև ուժեղ ալերգիկ ռեակցիա, ուստի դրանք ընտրելիս պետք է հանգամանալից ուսումնասիրել արտադրանքի բաղադրությունը և...
17:48 04/12/2021Բժիշկը զգուշացրել է վիտամինների չարաշահման մահացու վտանգի մասինՎիտամին A-ն, որն ավանդաբար համարվում է արդյունավետ հակաքաղցկեղային միջոց, կարող է հանգեցնել նորագոյացությունների: «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին բժիշկ Ելենա Սոլոմատինան պատմել է «Вечерняя...
17:20 04/12/2021Մտահոգիչն այն է, որ բավական շատ փոփոխություններ են կորոնավիրուսի մեկ շտամի մոտ. Գայանե Սահակյան«2 դեղաչափով պատվաստված անձինք 6 ամիս անց կարող են ստանալ բուստեր՝ խթանիչ դեղաչափ»,-կառավարության լրատվական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է Հիվանադությունների վերահսկման և կանխարգելման...
17:09 04/12/2021Բելգիայում երկու գետաձի վարակվել է կորոնավիրուսովԲելգիայի Առողջապահության ազգային ինստիտուտի անասնաբուժական լաբորատորիան ուրբաթ երեկոյան հաստատել է Անտվերպենի կենդանաբանական այգում պահվող երկու գետաձիերի մոտ կորոնավիրուսի թեստը: Կենդանաբանական...
16:19 04/12/2021Ավստրալիայում հաստատել է Օմիկրոնով վարակվելու 13 դեպքՇաբաթ օրվա դրությամբ Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում հաստատվել է Օմիկրոնի նոր շտամով վարակման 13 դեպք: «Ինտերֆաքս»-ը գրում է, որ լրագրողներին այդ մասին ասել է Նոր Հարավային Ուելսի գլխավոր սանիտարական...
14:28 04/12/2021Գամղրելիձե. «Օմիկրոնի» դեպք Վրաստանում դեռ չի արձանագրվել««Օմիկրոնի» դեպք երկրում դեռ չի արձանագրվել, բայց, հավանաբար, կհայտնվի։ Նախնական արդյունքներով՝ այս շտամով կրկնավարակը մոտ երեք անգամ ավելի է»,- 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, այս մասին Վրաստանի Առաջին ալիքին...
13:48 04/12/2021Բրիտանիայում «Օմիկրոն» 22 դեպքից 12-ը հայտնաբերվել է լիովին պատվաստված մարդկանց մոտՄեծ Բրիտանիայում մինչև նոյեմբերի 30-ը հայտնաբերված կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամերով վարակված 22 քաղաքացիներից 12-ը եղել են նրանք, որոնք ստացել են COVID-19 պատվաստանյութի երկու դեղաչափը: Այդ մասին...

12:19 09/07/2014Dr. Allen's devices for kidney stones, BPH and chronic prostatitis treatment can be purchased at pharmacies of Alfa PharmDr Allen's devices help to avoid serious health problems from lithotripsy and kidney surgeries, which occur in almost every third of patients who undergo these procedures.
18:52 07/07/2014'On-off' switch in human brain could help coma patients regain consciousnessScientists claim to have found an 'on-off' switch in our brain that can bring people in and out of consciousness, the Daily Mail reports.
10:14 04/07/2014Ebola outbreak largest for deathsAfrican ministers and health experts are meeting in Ghana with one thing on their minds: how to stop the biggest ever outbreak of the Ebola virus from extending its deadly reach still further, CNN...
18:47 02/07/2014Controversial US scientist creates deadly new flu strain for pandemic researchA controversial scientist who carried out provocative research on making influenza viruses more infectious has completed his most dangerous experiment to date by deliberately creating a pandemic...
10:40 02/07/2014Haykakan Zhamanak: Enterovirus spreads in ArmeniaReports of enterovirus have increased in Armenia. Over 40 children applied for medical aid in June, while only about 10 cases are registered annually, Haykakan Zhamanak writes. “Doctors say there is...
16:07 30/06/2014Allowing others to cheer you up can enhance self-esteem – studyThe study, which involved 113 undergraduate students with a mean age of 20.3, indicates that self-esteem is in some way a choice, based on an affinity for the positive.
12:10 30/06/2014Older sperm donors 'just as good'Women should not worry about using sperm from older donors as the success rate is the same as using a younger man's sperm, the BBC reported, citing researchers.
18:52 27/06/2014Mini-hearts grown to study diseaseThousands of miniature human hearts have been grown for medical research by scientists in Scotland, the BBC reports.
16:16 27/06/2014Women who give birth after the age of 33 live longerGenetic variants that mean women remain fertile for longer may be the key.
09:11 27/06/2014'Drastic action is needed' now to stop Ebola epidemicThe World Health Organization says "drastic action is needed" to stop the deadly Ebola virus outbreak in West Africa, CNN reported.
18:55 26/06/2014Call to halve target for added sugarPeople need to more than halve their intake of added sugar to tackle the obesity crisis, according to scientific advice for the government in England, the BBC reports.
16:36 25/06/2014Mobile phones carry owners' bacterial 'fingerprint'Smartphones reflect the personal microbial world of their owners, say US scientists, the BBC reports.
09:20 24/06/2014Ebola epidemic is 'out of control'The deadly Ebola virus outbreak in West Africa has hit "unprecedented" proportions, said relief workers on the ground, according to CNN.
18:51 20/06/2014The woman who eats bricks: 28-year-old picks away at her bedroom wall to satisfy her bizarre cravingsFor some people breakfast is porridge, others a slice of toast. But for Patrice Benjamin-Ramgoolam, it is a tablespoon of brick, scraped from her bedroom wall. According to the Daily Mail,...
16:32 20/06/2014Drug prices to drop by 30 percent in ArmeniaA system of parallel import of drugs will be introduced in Armenia, which will lead to a 20-30 percent decrease in drug prices, advisor to Armenian Health Minister Ghukas Ulikhanyan said at a...
09:16 20/06/2014Anthrax risk for 75 scientists in USAs many as 75 people working at the US Centers for Disease Control (CDC) may have been exposed to live anthrax bacteria and are receiving treatment, the BBC reported.
16:39 19/06/2014Antidepressant suicide warnings 'may have backfired'US warnings about the risk of suicide in young people prescribed antidepressant medication may have backfired, research suggests.
17:04 18/06/2014Bird flu 'danger zones' mappedThe "danger zones" in Asia which are vulnerable to a deadly bird flu have been mapped by scientists, the BBC reported.
17:00 18/06/2014'Elixir of Long Life' recreated using 19th century recipeThe secret to everlasting life may have been found, if this 19th century ‘miracle cure’ proves to be the real deal, the Daily Mail reported.
17:51 17/06/2014Microwave helmet 'can spot a stroke'It could speed diagnosis and treatment of stroke to boost chances of recovery, scientists say.