13:43 15/12/2023ՌԴ պետդումայից հայտարարել են, թե Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությամբՌուսաստանի Դաշնությունը շահագրգռված է Հայաստանի հետ հետագա համագործակցությամբ, սա Մոսկվայի դիրքորոշումն է։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ մասին ասել է Պետդումայի փոխնախագահ Պյոտր Տոլստոյը։ «Այսօր...
11:34 15/12/2023Ադրբեջանի իշխող կուսակցությունը հաստատեց Ալիևի թեկնածությունը նախագահական արտահերթ ընտրություններումԱդրբեջանի «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը պետության նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Իլհամ Ալիևի թեկնածությունը։ Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն Ըստ լրատվական գործակալության՝ Ադրբեջանի իշխող...
11:33 15/12/2023Ախալքալաքի պատգամավորները կմեկնեն Թբիլիսի՝ մասնակցելու Վրաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելու տոնակատարությանըԱյսօր` ժամը 17:00-ին, Վրաստանին Եվրամիության թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելու համընդհանուր տոնակատարություն է լինելու։ Այս մասին կառավարության վարչակազմում տեղի ունեցած հատուկ ճեպազրույցում հայտարարել...
10:53 15/12/2023Միլլեր. Ողջունում ենք Թուրքիայի արդյունավետ դերը հակամարտության լուծման հարցումԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի ու Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ֆիդանի հեռախոսազրույցների ժամանակ մշտապես քննարկվում է Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերը։ Այս մասին...
23:24 14/12/2023Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Հունաստանի ցամաքային զորքերի ռազմական ակադեմիաՀունաստանի Հանրապետություն այցի շրջանակներում՝ դեկտեմբերի 14-ին, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Հունաստանի ցամաքային զորքերի ռազմական ակադեմիա, որտեղ հանդիպել է ակադեմիայի...
22:57 14/12/2023ԵՄ-ն որոշել է Վրաստանին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելԵՄ երկրների ղեկավարները Բրյուսելի գագաթնաժողովում որոշել են Վրաստանին տալ թեկնածու երկրի կարգավիճակ, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։ «Եվրոպական խորհուրդը Վրաստանին թեկնածուի...
21:55 14/12/2023ՌԴ ԱԳՆ-ն Հայաստանին մեղադրում է ապաշրջափակման գործընթացը սառեցնելու մեջՄենք հաստատում ենք շատ մոտ ապագայում Ռուսաստանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների հաջորդ փուլը կազմակերպելու մեր առաջարկը,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական...
21:23 14/12/2023ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին Մարուքյանի հայտարարությանըՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման պայմանավորվածություն չկա: Այդ մասին հայտնեց Արտգործնախարարության խոսնակ Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով «Ազատության» հարցին, թե...
21:10 14/12/2023ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտարարել են, թե Երևանի գործողությունները խանգարել են Բաքվի և Մոսկվայի հետ նրա պայմանավորվածություններիՆախորդ տարի Պրահայում ԵՄ-ի անցկացված գագաթնաժողովում Հայաստանի գործողությունները խոչընդոտեցին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հետ պայմանավորվածությունների իրականացմանը:«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին...
16:45 14/12/2023Բաքուն չի ընդունում սահմանից զորքերը դուրս բերելու Երևանի առաջարկըԱդրբեջանական կողմը շուտով կներկայացնի իր դիրքորոշումը Հայաստանի կողմից նոյեմբերի վերջին ներկայացրած խաղաղ համաձայնագրի պայմանների վերաբերյալ։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, հայտարարել է...
15:27 14/12/2023Գործադիրը համաձայնություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրմանըՀՀ Գործադիր մարմինը այսօր առանց զեկուցման ընդունած 58 որոշումների թվում հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրմանը: Որոշման նախագծում ասվում է.
15:06 14/12/2023Արտակ Բեգլարյան. Բաքվի բանտերում դեռ 23 գերիներ կան, որից 20-ը՝ ԱրցախիցԱրցախի նախկին ՄԻՊ, պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը հիշեցնում է, որ Բաքվում դեռ ավելի քան երկու տասնյակ գերիներ կան։ «Լավ է, որ Բաքվի գերությունից 32 հայ վերադարձավ հայրենիք։ Այնուամենայնիվ, առնվազն 23...
15:03 14/12/2023Թուրքիան, Ադրբեջանը և Վրաստանը համատեղ զորավարժություններ են անցկացնումԹուրքիան, Ադրբեջանը և Վրաստանը համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում: Սդրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, այս մասին ճեպազրույցում ասել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարության մամուլի...
12:52 14/12/2023Սահմանազատման գործընթացն առաջին անգամ դրվում է ինստիտուցիոնալ հենքի վրա. Նիկոլ Փաշինյան«Աշխատակարգով սահմանվում է երկու պետությունների ստեղծած սահմանազատման հանձնաժողովների հարաբերությունները, նիստերի անցկացման և համատեղ աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպման...
12:04 14/12/2023Ադրբեջանում հայի արյուն թափած Ախունդովին դիմավորել են ինչպես հերոսիՀայի արյուն թափած ադրբեջանցի Հուսեյն Ախունդովին Ադրբեջանում դիմավորել են ինչպես հերոսի։ Հայտնի լրագրող Լինդսի Սնելը X-ի (նախկին թվիթերի) իր միկրոբլոգում հրապարակել է կարճ տեսանյութ ու գրել.
11:21 14/12/2023Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնում վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը. Փաշինյան«Վերջին շրաջանում Հայաստանի օրակարգերի բերումով արձանագրում ենք տրանսպորտային կոմունիակացիաների դերակատարության կարևորությունը տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և ընդհանրապես՝ խաղաղության...
10:44 14/12/2023Թուրքիայի ԱԳ նախարարն այսօր կայցելի ԱդրբեջանԱյսօր Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը կայցելի Ադրբեջան։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղոդմամբ, այցի ընթացքում նախատեսվում է Ֆիդանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի...
23:52 13/12/2023Խաղաղության պայմանագիրը դեռ պատրաստ չէ. Էդմոն Մարուքյան«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման, վերջնական նախագիծ չկա»,-հայտնել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Հանրային հեռուստատեսության...
23:18 13/12/2023ԱՄՆ-ը ողջունել է հայ ռազմագերիների ազատ արձակումըԱՄՆ-ը հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հնարավոր է այն բանից հետո, երբ կողմերը փոխանակեցին գերիներին։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի...
21:09 13/12/2023Վրաստանում պատգամավորները կրկնապատկել են իրենց աշխատավարձերըՉորեքշաբթի օրը Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է կանոնակարգի փոփոխությունները, որոնց համաձայն պատգամավորների աշխատավարձերը գրեթե կրկնապատկվում են։...

14:21 30/07/2021‘We need to avoid this continuing cycle of conflict’: PACE rapporteur concerned over situation on Armenian-Azeri borderPaul Gavan (Ireland, UEL), PACE rapporteur for the 'Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan', today called on the leadership of both countries to de-escalate and...
13:55 30/07/2021Expert: Turkey, Azerbaijan trying to ‘extort concessions’ from ArmeniaTurkey and Azerbaijan seek to pressure Armenia into making concessions over several important issues, including the status of Artsakh and Armenia’s borders, as well as to make the country come to...
12:34 30/07/2021‘Broader peace settlement needed’: Toivo Klaar holds phone calls with Armenian, Azeri FMsToivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, on Thursday held phone calls with Armenia’s acting Foreign Minister Armen Grigoryan and Azerbaijani Foreign...
12:04 30/07/2021Blinken says nuclear talks with Iran can't go on indefinitelyU.S. Secretary of State Antony Blinken said on Thursday the negotiating process with Iran to revive a 2015 nuclear deal could not go on indefinitely, and that the ball is in Tehran's court, Reuters...
11:00 30/07/2021Minsk Group co-chairs urge Armenia, Azerbaijan to return to negotiations as soon as possibleThe Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States of America, and Igor Khovaev of the Russian Federation) made the following statement: The...
19:04 29/07/2021US appeals court rejects Turkey’s attempt to dismiss lawsuit against Erdogan bodyguardsA US district appeals court in Washington, D.C., has rejected Turkish government motions to dismiss two lawsuits filed by protesters who were attacked by Turkish President Recep Tayyip Erdogan...
18:18 29/07/2021Kremlin spokesman on Pashinyan’s proposal to station Russian border guards along Armenian-Azeri borderKremlin spokesman Dmitry Peskov on Thursday refrained from commenting on acting Prime Minister Nikol Pashinyan’s proposal to deploy Russian border guards along the entire Armenian-Azerbaijani border,...
17:14 29/07/2021UN concerned over reports of tension on Armenia-Azerbaijan borderThe United Nations has been following “with growing concern” continuing reports of tension on the Armenia-Azerbaijan border, including the latest incident reported on Wednesday, UN spokesperson...
13:34 29/07/2021Congressman Schiff urges State Department to pressure Azerbaijan to abide by ceasefireCongressman Adam Schiff condemned Azerbaijan's latest attack against Armenia, killing 3 Armenian soldiers.
12:46 29/07/2021EAFJD: Ultimate goal of Azerbaijani-Turkish coalition is to wipe Armenia and Armenians off the mapThe European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) on Wednesday issued a statement on the Azerbaijani military aggression against Armenia.
12:18 29/07/2021House passes Pallone Amendment, cutting U.S. military aid to AzerbaijanThe U.S. House of Representatives on Wednesday voted overwhelmingly to restrict U.S. foreign military financing and training assistance to Azerbaijan, passing a bipartisan, ANCA-backed amendment led...
11:55 29/07/2021United States condemns recent escalation of violence along Armenia-Azerbaijan borderThe United States condemns the recent escalation of tensions along the Armenia-Azerbaijan border, U.S.
17:58 28/07/2021Georgia reports 3,141 fresh COVID-19 casesGeorgia on Wednesday reported 3,141 new COVID-19 cases, taking its total to 410,830, according to the country's National Center for Disease Control and Public Health (NCDC).
17:06 27/07/2021Trans-Iranian Railway gains UNESCO World Heritage statusUNESCO’s World Heritage Committee has inscribed the Trans-Iranian Railway onto its World Heritage List, RFE/RL reports.
15:02 27/07/2021Plane carrying Turkish defense chiefs makes emergency landingA plane carrying Turkey’s defense minister and other top military officials was forced to make an emergency landing on Monday after it hit a bird, AP reported, citing the state-run news agency.
14:52 27/07/2021PACE rapporteur to complete report on humanitarian impact of conflict between Armenia and Azerbaijan in SeptemberPaul Gavan (Ireland, UEL) will visit Azerbaijan on behalf of the Committee on Migration, Refugees and Population of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) from 26 to 28 July 2021,...
13:28 27/07/2021PACE chief makes working visit to GeorgiaRik Daems, the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), is to make a working visit to Georgia on 27 and 28 July 2021, PACE reported.
18:35 24/07/2021Lavrov urges to raise voice to shield Christians from persecution in Middle EastThe world community should take steps to stop persecution of Christians in the Middle East and North Africa, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told the Rossiya-24 TV channel, urging to raise a...
17:08 24/07/2021Russia reports nearly 24,000 new COVID-19 casesRussia on Saturday reported nearly 24,000 new COVID-19 cases and a repeat all-time high in the number of daily deaths, at 799, but some officials suggested that infections, especially in Moscow, may...
18:33 23/07/2021Lavrov expects no one will dare to launch aggression against CSTO membersMoscow expects that no one will dare embark on any sort of aggression against members of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), taking advantage of the current situation in Afghanistan,...