09:50 21/09/2023Եվլախում առաջնային քննարկվող օրակարգային հարց պետք է դառնա ԼՂ հայության անվտանգության խնդիրը․ Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպանԱՄՆ վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, իսկ վերլուծաբանները շարունակում են քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակն ու հետագա հնարավոր զարգացումները: «Վաշինգտոնը խորապես մտահոգված է Բաքվի...
08:47 21/09/2023Իրանը թույլ է տվել դեպի Հայաստան թռիչքներ իրականացնելԻրանը չեղարկել է դեպի Հայաստան և Ադրբեջան ավիաչվերթների, ինչպես նաև այդ երկրներից դեպի Իսլամական Հանրապետություն թռիչքների արգելքը։ Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի...
22:24 20/09/2023Արցախում կա առնվազն 200 զոհ և ավելի քան 400 վիրավոր․ ՄԻՊԱրցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 20-ի ժամը 21:30-ի դրությամբ Արցախում Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով կա առնվազն 200 զոհ և ավելի քան 400...
21:29 20/09/2023Արցախցի վիրավոր երեխաներըԱրա Եղիազարյանը հրապարակել է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավոր երեխաների լուսանկարներ։ Պաշտոնական վերջին տվյալների համաձայն, խաղաղ բնակչության շրջանում կա 35 վիրավոր՝ 13 երեխա,...
20:49 20/09/2023Մի քանի հազար տարհանված բնակիչներին կացության և սննդի հարցըԱրցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է․ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի Հանրապետության քաղպաշտպանության շտաբը քայլեր է ձեռնարկում ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ...
19:06 20/09/2023Սամվել Շահրամանյանն այցելել է վիրավորված և բուժում ստացող քաղաքացիներինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը սեպտեմբերի 20-ին՝ ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո, այցելել է վիրավորում ստացած և Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական...
16:50 20/09/2023Ստեփանակերտի օդանավակայանն այս պահինԱյս պահին մարդաշատ է Ստեփանակերտի օդանավակայանը, թեև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը հորդորել էր քաղաքի բնակչությանը չտրվել խուճապային տրամադրությունների և տարհանվելու նպատակով սեփական նախաձեռնությամբ...
16:36 20/09/2023«Մամա, ինձ տոն տար»Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի հայկական տիրույթում արագորեն տարածվում է արցախցի Լյուսեի լուսանկարն ու նրա մոր՝ Լիլիթ Սարգսյանի հետ կարճ երկխոսությունը.
15:45 20/09/2023Պուտին. Հույս ունեմ, որ մենք կարող ենք Լեռնային Ղարաբաղում հասնել դեէսկալացիայի«Մենք շատ սերտ կապի մեջ ենք հակամարտության բոլոր կողմերի՝ Երևանի, Ստեփանակերտի և Բաքվի իշխանությունների հետ։ Հույս ունեմ, որ մենք կարող ենք հասնել դեէսկալացիայի և այս խնդրի լուծումը տեղափոխել խաղաղ...
14:40 20/09/2023ԵԱՏՄ-ից Հայաստանին բացառելու հարցը դեռ դրված չէ. ՍլուցկիԴումայի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հռետորաբանության ֆոնին Հայաստանին...
14:23 20/09/2023Իրանը չեղարկել է դեպի Հայաստան և Ադրբեջան բոլոր չվերթներըԻրանի իշխանությունները չեղյալ են հայտարարել դեպի Ադրբեջան և Հայաստան բոլոր չվերթները, ինչպես նաև այդ երկրներից դեպի Իսլամական Հանրապետություն չվերթները: Այս մասին «IRNA» գործակալությանը հայտնել Է...
11:05 20/09/2023Իրանը հայտարարել է պաշտպանության ոլորտում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների աննախադեպ զարգացման մասինՄոսկվայի և Թեհրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները պաշտպանական ոլորտում աննախադեպ զարգացում են ստացել վերջին 10 տարիների ընթացքում:ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, չորեքշաբթի օրը Թեհրանում Ռուսաստանի պաշտպանության...
10:35 20/09/2023Արցախում պատերազմի ֆոնին ԱՊՀ հետախուզական ծառայությունները մտահոգություն են հայտնել Աֆղանստանում տիրող իրավիճակի կապակցությամբԱՊՀ երկրների հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները Բիշքեկում տեղի ունեցած ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի միջազգային համաժողովում մտահոգություն են հայտնել Աֆղանստանից և Մերձավոր...
00:52 20/09/2023120,000 մարդ գտնվում են ֆիզիկական սպառնալիքի տակ՝ Ադրբեջանի ահաբեկչական լայնածավալ հարձակման պատճառով.Արցախի ՄԻՊԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը գրում է. «120,000 մարդ, այդ թվում՝ 30,000 երեխա, 2,000 հղի կին, 20,000 ծեր, ովքեր 9-ամսյա շրջափակման ընթացքում բախվել են սաստիկ...
00:42 20/09/2023Արցախում այս պահին քաղաքների ու գյուղերի միջև, Ստեփանակերտի և այլ համայնքների միջև կապ գրեթե չկա․ ԹաթոյանՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը «Ֆեյսբուքի»-ի իր էջում գրում է․ «Արցախում այս պահին քաղաքների ու գյուղերի միջև, Ստեփանակերտի և այլ համայնքների միջև կապ գրեթե չկա: Ադրբեջանը,...
00:38 20/09/2023Արցախի ԱԱԾ. Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները «SMS» հաղորդագրությունների միջոցով փորձում են խուճապ տարածելԱրցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունից հայտնում են. «Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և...
00:08 20/09/2023Կոչ եմ արել Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները․ ԵԽ գլխավոր քարտուղարԵվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը տարածել է հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշվում է․ «Այսօր Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում...
00:04 20/09/2023ՊԲ-ն համառ դիմադրություն է ցույց տալիս տարբեր ուղղություններում առաջխաղացման փորձեր իրականացնող ադրբեջանական ԶՈւ-ին. Արցախի ՊՆԱրցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են. «Մարտերը շփման գծի երկայնքով շարունակվում են։ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը համառ դիմադրություն է ցույց տալիս տարբեր...

18:36 17/03/2021No incidents registered on Armenian-Azerbaijani border – MoDThe operational situation remained stable along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border on March 16 and 17.
17:49 17/03/2021Aliyev personally instructs to wipe off Armenian traces in Artsakh - Tigran Balayan"The Azerbaijani dictator personally instructs to wipe off Armenian traces from the occupied areas in Artsakh," Ambassador of Armenia to the Netherlands and Permanent Representative to the OPCW...
20:11 16/03/2021ECHR notifies CoE Committee of Ministers about Armenian captives in AzerbaijanOn 9 March 2021 the European Court of Human Rights (sitting as a Chamber of seven judges) decided to notify the Committee of Ministers, pursuant to Rule 39.2 of the Rules of Court, of the following...
15:26 16/03/2021NATO's Stoltenberg expresses 'serious concerns' over Turkey's actionsThe NATO secretary general on Monday said he maintained "serious concerns" over actions by member state Turkey, but added the alliance was an important platform for resolving disputes involving...
13:21 16/03/2021FM Aivazian: The trilateral statement on Nagorno-Karabakh does not address the key elements of the conflict settlement"The use of force by Azerbaijan is a gross violation of the OSCE commitments, including the Helsinki Final Act," Armenian Foreign Minister Ara Aivazian stated on Tuesday at a press conference with...
12:32 16/03/2021HRW documents new evidence of torture and inhumane treatment of Armenian civilians by Azerbaijani forcesHuman Rights Watch (HRW) has documented new cases in which Azerbaijani forces used violence to detain civilians in the recent Nagorno-Karabakh war and subjected them to torture and inhuman and...
11:22 16/03/2021OSCE Chairperson-in-Office to discuss the Nagorno-Karabakh conflict in YerevanThe OSCE Chairperson-in-Office, Sweden’s Minister for Foreign Affairs Ann Linde, is visiting Armenia on Tuesday for meetings with high-level officials, the OSCE press service reported.
10:32 16/03/2021Ombudsman: The release and return of captives is an internationally mandated requirement, not an act of "good will"The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan has issued a statement concerning the remarks by Azerbaijan FM that Azerbaijan has returned all the captives to Armenia in accordance with its...
19:16 15/03/2021French intellectuals call on their government to mediate in releasing Armenian POWsA group of French intellectuals has issued a statement on Monday, calling on their government to urge Azerbaijan to return Armenian PoWs and other detainees kept in Azerbaijani captivity.
18:10 15/03/2021Four NATO ships make port call in PotiFour NATO ships, assigned to the Standing NATO Maritime Group Two (SNMG2) are visiting the Georgian port of Poti on March 15-18, hosted by the Georgian Coast Guard, Civil.ge reported.
17:01 15/03/2021Armenians currently held in Azerbaijan ‘not considered POWs’, FM saysIn accordance with its obligations Azerbaijan has released all prisoners of war (POWs) to the Armenian side, Foreign Minister Jeyhun Bayramov told a news briefing following talks with OSCE...
14:49 15/03/2021Georgia starts COVID-19 vaccination campaignGeorgia on Monday launched its nationwide inoculation campaign against COVID-19 after getting the first batch of vaccines from COVAX last week, Xinhua reported.
20:23 12/03/2021Harvard University Press publishes a new book on Armenian Genocide by a Turkish authorThe Harvard University Press has published a book by Turkish author Umit Kurt on the Armenian Genocide titled "The Armenians of Aintab: The Economics of Genocide in an Ottoman Province." Renowned...
19:48 12/03/2021No incidents reported on Armenian-Azerbaijani border – Defense MinistryThe operational situation remained stable along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border on March 11 and 12.
19:23 12/03/2021Putin holds separate phone calls with Pashinyan and Aliyev to discuss implementation of the Nagorno-Karabakh agreementsRussia's President Vladimir Putin had telephone conversations with the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
18:59 12/03/2021Azerbaijan and Turkey tried to validate the use of force as an effective mean to solve the conflict - FM Aivazian"It's not a secret that Turkey played and continues to play an extremely destabilizing role in our region.
17:56 12/03/2021Artsakh NSS to examine reports about HAlO Trust handing minefield maps to Turkish forcesMedia reports about British HALO Trust allegedly providing Turks with maps of minefields in Artsakh have been sent to the Artsakh National Security Service (NSS) for examination in line with the...
16:05 12/03/2021Turkey, Egypt held first diplomatic contact since 2013Turkey and Egypt have had their first diplomatic contact since breaking off relations in 2013, according to Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, Al Jazeera reported.
15:43 12/03/2021Yerevan and Baku show constructive attitude within the activities of the Nagorno-Karabakh trilateral working group - ZakharovaBaku and Yerevan show constructive attitude within the activity of the trilateral working group on Nagorno-Karabakh Russia's Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova told stat press briefing on...
14:49 12/03/2021‘Azerbaijan and Turkey are targeting Syunik, Armenia for their next attack’: ANCA alerts Biden, BlinkenThe Armenian National Committee of America (ANCA) has warned U.S. President Joe Biden and Secretary of State Antony Blinken about a planned Azerbaijani attack on Armenia's Syunik Province. “ALERT Joe...