Ահագնացող է Ներքին Հանդում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից բնակավայրի և հարակից տարածքների ականապատման խնդիրը. Թաթոյան
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի իրավական թիմը 2025թ. ապրիլի 12-ին և 13-ին փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացրել Սյունիքի մարզի Տեղ և Կապան համայնքներում, մասնավորապես՝ Տեղ, Արավուս, Խնածախ, Ներքին Հանդ, Ճակատեն գյուղերում և այլ սահմանամերձ բնակավայրերում: Այցը եղել է նպատակային` նախապատրաստել միջազգային կառույցներ, այդ թվում` միջազգային դատական ատյաններ ներկայացնելու ենթակա կոնկրետ դիմումներ:
Հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը գրում է. «Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս հաստատվել է, որ Տեղ, Խնածախ, Խոզնավար, Արավուս, Ներքին Հանդ, Ճակատեն և այլ գյուղերի բնակիչները զրկված են արոտավայրերից, վարելահողերից, խոտհարքներից, բերքատու այգիներից, քանի որ դրանց մեծ մասը հայտնվել է ադրբեջանական վերահսկողության կամ թիրախի ներքո։ Գրեթե վերացել կամ խիստ նվազել է անասնապահությունը և խոզաբուծությունը, իսկ նախկինում եկամտի հիմնական աղբյուր հանդիսացող այգիները դարձել են թե՛ անհասանելի, թե՛ մարդկանց կյանքի համար վտանգավոր (օրինակ` Տեղ, Արավուս, Ներքին Հանդ և այլն)։
Հայտնի է դարձել նաև, որ վերջին շրջանում` ամեն գիշեր, որպես կանոն, ժամը 22:30-ից մինչև առավոտյան 6:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերը անկանոն կրակահերթեր են արձակում հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ: Մի շարք վայրերում բնակիչները տեղեկացրեցին, որ կրակոցները լսում և զգում են անգամ իրենց գլխավերևով դրանց սուլոցների ձայներով: Այցից անմիջապես առաջ կրակոցներից մեկի ժամանակ Խնածախում վնասվել են բնակիչներից մեկի տան տանիքին տեղադրված ջրատաքացման համար նախատեսված արևային վահանակները:
Ահագնացող է Ներքին Հանդում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից բնակավայրի և հարակից տարածքների ականապատման խնդիրը: Բանն այն է, որ գյուղը երեք կողմից շրջապատված է ադրբեջանական զինված ուժերի տեղակայումներով: Փաստացի ադրբեջանական դիրքերի մեծ մասը գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, իսկ տեղադրված և տեղադրվող ականները չափազանց մոտ են Ներքին Հանդի քաղաքացիական տներին. հեռավորությունը նույնիսկ քիչ է մի քանի հարյուր մետրից:
Այսինքն` կատարյալ սխալ է ադրբեջանական կրակոցներն արդարացնելը քաղաքական նկատառումներով` նշելով, թե իբր դրանք թիրախային չեն:
Ադրբեջանական զինված ուժերը ականապատել են իրենց դիրքերի հարակից տարածքները՝ վտանգելով բնակիչների կյանքը և անվտանգությունը, նրանց գյուղացիական տնտեսությունները: Բնակիչների այգիները, որոնք շատ դեպքերում եկամտի միակ աղբյուրն էին, գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, իսկ դրանց մեծ մասը ականապատված է։ Տեղադրված են ինչպես TM-57 հակատանկային, այնպես էլ և O3M-72 և ПMH-2 հակահետևակային ականներ։ Օրինակ` ադրբեջանական մեկ դիրքի օրինակով պարզել էինք, որ ականները տեղադրված են նրանց դիրքերից 70-80 մ հեռավորության վրա, իսկ հակահետևակայինները՝ 10- 30 մ վրա:
Փաստահավաք թիմը տեղեկացավ, որ, օրինակ, այցից մի քանի օր առաջ ականի պայթյունից սատկել են բնակիչների գյուղատնտեսական կենդանիները:
Այս անգամ արձանագրվել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ոչնչացրել են Ներքին Հանդ գյուղի գերեզմանոցում տեղակայված հուշարձանը` նվիրված երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակին: Հուշարձանից մնացել է միայն պատվանդանը, իսկ բուն հուշարձանը մոտ մեկ ամիս է` ոչնչացված է: Շարունակում են զավթված մնալ ջրի աղբյուրները, գյուղի գերեզմանողը և հայկական եկեղեցին: Ադրբեջանական զինված ծառայողները ապօրինաբար հատել են հազարավոր ծառեր` ոչնչացնելով հատուկ պահպանության տակ գտնվող «Շիկահող» պետական արգելոցի կենդանական և բուսական աշխարհը: Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մեջ, այդ թվում` Ներքին Հանդի քաղաքացիական տների անմիջական հարևանությամբ ապօրինաբար կառուցվել են և շարունակում են կառուցվել ռազմական ճանապարհներ:
Նշվածը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին 2020թ. ադրբեջանական զինված ծառայողների հայտնվելուց և 2021թ. ներխուժումներից սկսած` խաթարված է մարդկանց բնականոն կյանքը, լրջագույն սպառնալիքի ներքո է բնակիչների անվտանգությունը: Խախտված են մարդկանց մի շարք կենսական, այդ թվում` սեփականության, ազատ տեղաշարժի, ընտանիքի ապրուստը վաստակելու իրավունքները։
Չի կարելի թույլ տալ, որ այս փաստերը անտեսվեն, առանց այս իրավունքների խախտումները վերացնելով է հնարավոր վերականգնել մարդկանց անվտանգ ու բնականոն կյանքը»:

Татоян: Серьезную обеспокоенность вызывает минирование ВС Азербайджана территории в селе Неркин Ханд и его окрестностях
14:31 21/04/2025
Глава Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян сообщает:
«12 и 13 апреля 2025 года наша юридическая команда провела сбор фактов в Сюникской области Армении, в частности — в общинах Тех и Капан, включая села Тех, Аравус, Хнацах, Неркин Ханд, Чакатен и другие приграничные населенные пункты. Визит был целенаправленным — подготовить конкретные обращения, подлежащие представлению в международные организации, включая международные судебные инстанции.
Как и ранее, на этот раз также было подтверждено, что жители сел Тех, Хнацах, Хознавар, Аравус, Неркин Ханд, Чакатен и других лишены пастбищ, пахотных земель, сенокосов и плодоносящих садов, поскольку большая часть этих территорий оказалась под контролем или под прицелом азербайджанских вооружённых сил. Животноводство и свиноводство почти полностью прекратились или резко сократились, а сады, которые ранее были основным источником дохода, стали недоступными и опасными для жизни (например, в Техе, Аравусе, Неркин Ханде и др.).
Также стало известно, что в последний период, как правило, каждую ночь с 22:30 до примерно 6:30 утра азербайджанские вооруженные силы ведут хаотическую стрельбу в направлении армянских населённых пунктов. Жители сообщили, что слышат и ощущают свист пуль прямо над головами. Несколько дней назад во время одной из стрельб в Хнацахе были повреждены солнечные панели, установленные на крыше одного из домов и предназначенные для нагрева воды.
Это означает, что совершенно неправильно оправдывать азербайджанские обстрелы по политическим соображениям, утверждая, будто бы они не являются прицельными.
Серьёзную обеспокоенность вызывает минирование территории в селе Неркин Ханд и его окрестностях азербайджанскими вооружёнными силами. Село фактически окружено с трёх сторон азербайджанскими позициями. Большинство азербайджанских позиций расположено на суверенной территории Армении, а установленные и продолжающие устанавливаться мины находятся в опасной близости от жилых домов, порой менее чем в нескольких сотнях метрах.
Азербайджанские силы заминировали прилегающие к их позициям территории, угрожая жизни и безопасности мирных жителей, а также их сельскому хозяйству. Сады жителей, которые в большинстве случаев были их единственным источником дохода, находятся под азербайджанским контролем, и большинство из них заминировано. Были установлены как противотанковые мины TM-57, так и противопехотные мины ОЗМ-72 и ПМН-2. Например, по одной из азербайджанских позиций было зафиксировано, что мины расположены на расстоянии 70–80 метров от позиций, а противопехотные — на расстоянии 10–30 метров.
Фактологическая группа также выяснила, что несколько сельскохозяйственных животных погибли от взрыва мины за несколько дней до визита.
В этот раз также зафиксировано, что азербайджанские вооружённые силы уничтожили памятник в селе Неркин Ханд, расположенный на кладбище и посвящённый победе во Второй мировой войне. От памятника остался лишь пьедестал, сам памятник был уничтожен около месяца назад. По-прежнему остаются захваченными источники воды, кладбище села и армянская церковь.
Азербайджанские военнослужащие незаконно вырубили тысячи деревьев, уничтожив животный и растительный мир заповедника «Шикаох», находящегося под особой охраной. На суверенной территории Армении, в том числе в непосредственной близости от жилых домов в Неркин Хандe, были построены и продолжают незаконно строиться военные дороги.
Все вышеперечисленное в очередной раз доказывает, что с момента появления азербайджанских военнослужащих вблизи сёл и дорог Сюника в 2020 году и с начала вторжений 2021 года нормальная жизнь местного населения серьёзно нарушена, а безопасность жителей находится под угрозой. Были нарушены ряд жизненно важных прав, включая право собственности, свободу передвижения, право на достойное существование семьи.
Недопустимо игнорировать эти факты. Только устранив данные нарушения, можно восстановить безопасную и нормальную жизнь для населения».