Գազայում իսրայելական գործողությունների զոհերի ավելի քան 65%-ը կանայք, երեխաներ և ծերեր են. Al Jazeera
09:31 28/04/2025
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից արաբ-իսրայելական հակամարտության նոր փուլի ընթացքում Գազայի հատվածում իսրայելական ռազմական գործողությունների հետևանքով սպանված պաղեստինցիների ավելի քան 65%-ը կանայք, երեխաներ և տարեցներ էին: Այդ մասին հայտնում է քաթարյան Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Գազայի կառավարության մամուլի ծառայությանը։
«Ընդհանուր առմամբ, այս ընթացքում, նրա տվյալներով, անկլավում սպանվել է 52243 մարդ։ Նրանցից ավելի քան 18 հազարը երեխաներ են, ավելի քան 12,4 հազարը՝ կանայք»,- նշվում է զեկույցում։
Իսրայելը «կործանել է 2180 պաղեստինցի ընտանիք, որոնցում սպանվել են հայրը, մայրը և ընտանիքի բոլոր անդամները, մասամբ ոչնչացրել է ևս 5070 ընտանիք՝ յուրաքանչյուրում թողնելով միայն մեկ կենդանի»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ տվյալները հեռուստաալիքը մեջբերում է Գազայի կառավարության մամուլի ծառայության տեղեկագրից։
Այն նաև նշում է, որ Իսրայելի գործողությունների արդյունքում զոհվել են ավելի քան 1400 պաղեստինցի բժիշկներ և բուժաշխատողներ, 113 քաղաքացիական պաշտպանության անձնակազմ, 212 լրագրող և լրատվամիջոցների աշխատակից։

Over 65% of victims in Israeli attacks on Gaza are women, children and elderly, report says
More than 65% of the Palestinians killed by the Israeli army's actions in the Gaza Strip during the latest round of the Israeli-Palestinian conflict were women, children and the elderly, Qatar's Al Jazeera reported, citing the press service of the Gaza government.
A total of 52,243 people have been killed in the enclave during this period, according to the TV channel. More than 18,000 of them are children, and more than 12,400 are women, the report said. Israel "destroyed 2,180 Palestinian families in which the father, mother and all family members were killed, and partially destroyed another 5,070 families, leaving only one survivor in each of them," the TV channel quoted the Gaza government's press office as saying.
According to Al Jazeera, Israel's actions killed more than 1,400 Palestinian doctors and medical workers, 113 civil defense workers, as well as 212 journalists and media workers.