Զելենսկին մերժել է Պուտինի՝ մայիսի 9-ից եռօրյա հրադադարի առաջարկը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մերժել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը՝ մայիսի 9-ից եռօրյա հրադադարի մասին և պնդում է՝ հաստատվի  30-օրյա հրադադար։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ուկրաինա»-ն։
Նա նաև ասել է, որ Ուկրաինան չի կարող երաշխավորել մայիսի 9-ի շքերթին Մոսկվա ժամանող համաշխարհային առաջնորդների անվտանգությունը։
«Մեր դիրքորոշումը շատ պարզ է բոլոր այն երկրների համար, որոնք գնացել են կամ պատրաստվում են գնալ մայիսի 9-ին. մենք չենք կարող պատասխանատու լինել Ռուսաստանի տարածքում տեղի ունեցողի համար։ Նրանք ձեզ անվտանգություն են ապահովում, ուստի մենք ձեզ որևէ երաշխիք չենք տա։ Որովհետև մենք չգիտենք, թե ինչ կանի Ռուսաստանը այդ ամսաթվերին։ Նա կարող է իր կողմից տարբեր քայլեր ձեռնարկել, այսպես ասած՝ հրկիզումներ, պայթյուններ և այլն։ Եվ հետո մեղադրել մեզ։ Ես կարծում եմ, որ որպես նախագահ, և ես այս մասին ասել եմ արտաքին գործերի նախարարին, որ մենք պետք է մեզ հետ կապվող մարդկանց ասենք. «Մենք խորհուրդ չենք տալիս այցելել Ռուսաստանի Դաշնություն (անվտանգության - ИФ-У) տեսանկյունից»։ Եվ եթե դուք դա անեք, մեզ մի՛ հարցրեք։ Սա ձեր անձնական որոշումն է», - լրագրողներին ասել է Զելենսկին։

Президент Украины Владимир Зеленский отверг предложение российского президента Владимира Путина о 3-дневном перемирии на 9 мая и настаивает на прекращении огня на 30 дней, сообщает Интерфакс-Украина.
Он также заявил, что Украина не может гарантировать безопасность мировых лидеров, которые приедут в Москве на парад 9 мая.
«Наша позиция очень проста ко всем странам, которые ехали или едут на 9 мая: мы не можем нести ответственность за то, что происходит на территории Российской Федерации. Они обеспечивают вам безопасность и поэтому гарантии мы вам никакие давать не будем. Потому что мы не знаем, что Россия будет делать в эти даты. Она может делать со своей стороны разные, скажем так, шаги: и поджоги, и подрывы, и так далее. А потом обвинять нас. Я считаю, как президент, и сказал об этом министру иностранных дел, что мы должны людям, которые к нам обращаются, говорить: "Мы не рекомендуем вам с точки зрения (безопасности - ИФ-У) посещать РФ. А если вы это делаете - не спрашивайте нас. Это ваше личное решение», - сказал Зеленский во время общения с журналистами.