Փոքրիկ Տիգրանին գտնելու համար տիեզերական լուսանկարներն ենք ուսումնասիրում, ցավոք, վերջին լուսանկարները թվագրվում են ապրիլի 26-ով. ԲՏԱ նախարար
12:48 15/05/2025
«Մինչև մեզ դիմելը, ինքս հարցը քննարկեցի համապատասխան մասնագետների հետ՝ նախ և առաջ հասկանալու, արդյոք հնարավոր է առկա և մեզ հասանելի որևէ տեխնոլոգիական լուծումներով, մասնավորապես, տիեզերական լուսանկարներով, որոշակիություն ունենալ հասկանալու, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել տվյալ օրը»,-Ազգային ժողովում լրագրողների ասաց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով օրեր առաջ կորած 2-ամյա Տիգրանի որոնողական աշխատանքների ընթացքին:
Նրա փոխանցմամբ, տարատեսակ կարծիքներ էին հնչում մասնագետների կողմից, որ չի բացառվում 30 սանտիմետր լուծաչափ ունեցող տիեզերալուսանկարներ ունենալու պարագայում հնարավոր լինի իդենտիֆիկացնել մանկահասակ երեխային, կային նաև կարծիքներ, որ տեխնիկապես դա ուղղակի հնարավոր չէր լինի։
«Սակայն մենք համարեցինք, որ, այնուամենայնիվ, եթե անգամ պարզվի, որ այդ օրը կան, առկա են որոշակի ընկերությունների կողմից տվյալ տեղանքի լուսանկարներ, մենք պետք է փորձենք՝ անկախ տեխնիկապես հնարավոր կլինի իդենտիֆիկացնել, թե՝ ոչ: Մենք առնվազն պարտավոր ենք հասկանալ, կա՞ն այդպիսի լուսանկարներ և եթե կան, փոխանցենք գործընկերներին։
Եվ վերջին յոթ-ութ օրերի ընթացքում մեզ հետ երբևէ համագործակցություն ունեցած կամ երբևէ նույնիսկ նախկինում որևէ գործակցություն չունեցող միջազգային առաջատար երկու տասնյակ ընկերությունների հետ մենք ինտենսիվ աշխատանքներ ենք ունեցել, սակայն  պետք է տխրությամբ ասեմ, որ մինչ այս պահը պարզել ենք՝ տվյալ տեղանքի վերջին լուսանկարները ապրիլի 26-ով են թվագրվում, ինչը բնականաբար, ավելի վաղ ժամկետ է, քան այն օրը, երբ դեպքն է տեղի ունեցել։
Մենք ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք՝ հույս ունենալով, որ առաջիկայում նաև կարող են հայտնի լինել գուցե թե այլ ընկերությունների մոտ տվյալ օրերի լուսանկարներ: Վստահեցնում եմ՝ ավելագույնն է արվում»,- ասաց Մ.Հայրապետյանը:
Նա նշեց, որ մանկահասակ երեխաների պարագայում իսկապես, ըստ մասնագետների, չափազանց բարդ է  տիեզերական լուսանկարներով իդենտիֆիկացումը։

Мхитар Айрапетян: Мы обратились к международным компаниям в надежде получить спутниковые снимки района, где пропал 2-летний Тигран
13:24 15/05/2025
В Армении продолжаются поиски двухлетнего Тиграна из Мармарика. Сигнал о его пропаже поступил утром 4 мая.
«Еще до того, как к нам обратились, я обсудил этот вопрос с профильными специалистами, чтобы понять, возможно ли с помощью доступных технологических решений – в частности спутниковых снимков – установить, что именно произошло в день исчезновения 2-летнего Тиграна», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании 15 мая министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян.
По его словам, мнения экспертов разделились: часть специалистов полагала, что при наличии спутниковых снимков с разрешением в 30 см можно попытаться идентифицировать ребенка, в то время как другие указывали, что это технически невозможно.
«Тем не менее, мы посчитали, что даже если окажется, что у некоторых компаний действительно есть снимки нужной местности за тот день, мы обязаны их получить – независимо от того, удастся ли технически идентифицировать ребенка на них или нет. Прежде всего, мы должны выяснить, имеются ли такие снимки. Если да – передадим их нашим коллегам», – сказал министр.
По его словам, в течение последних семи-восьми дней министерство вело интенсивную работу с двумя десятками ведущих международных компаний, в том числе с теми, с которыми ранее не было какого-либо взаимодействия. Однако, как отметил Айрапетян, с сожалением приходится констатировать: на данный момент мы выяснили, что последние спутниковые снимки нужного района датируются 26 апреля, то есть были сделаны до дня исчезновения ребенка.
«Мы продолжаем работать в каждодневном режиме, надеясь, что, возможно, у других компаний найдутся снимки за интересующий нас период. Уверяю: делается все возможное», – сказал М.Айрапетян.
Он добавил, что, по мнению специалистов, идентификация малолетних детей по спутниковым снимкам – крайне сложная задача.