Ալ Ջազիրա. Գազայում հումանիտար կենտրոնի գնդակոծության հետևանքով օգնություն ստացող 23 խաղաղ բնակիչ է զոհվել
11:28 03/06/2025
Ավելի քան 20 մարդ է զոհվել իսրայելական բանակի կողմից Գազայի հատվածի հարավում մարդասիրական օգնության բաշխման կենտրոնի գնդակոծման հետևանքով։ Լուրը հայտնում է Al Jazeera քաթարյան հեռուստաալիքը։
Ըստ հաղորդման՝ իսրայելցի զինվորները կրակ են բացել խաղաղ բնակիչների վրա, ովքեր փորձում էին հասնել Ռաֆահում հումանիտար օգնության բաշխման կենտրոն, որը գտնվում է պաղեստինյան անկլավի հարավում՝ Եգիպտոսի հետ սահմանի մոտ։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 23, վիրավորվել՝ ավելի քան 200 մարդ։
ՏԱՍՍ-ը հիշեցնում է, որ մարտի 18-ին իսրայելական բանակը վերսկսել է ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում՝ զանգվածային հարվածներ հասցնելով անկլավին և դրանով իսկ ընդհատելով այս տարվա հունվարին հաստատված հրադադարը։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը դա բացատրել է արմատական ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից միջնորդների և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Վիտկովի կողմից բանակցությունների ընթացքում արված առաջարկներից հրաժարվելով՝ նշելով, որ գոտում գործողության նպատակը բոլոր պատանդներին ազատելն է։ Պաղեստինցիները ռազմական գործողությունների վերսկսման համար մեղադրում էին Իսրայելին և ԱՄՆ-ին։

Al Jazeera: 23 палестинца погибли при израильском обстреле центра распределения гумпомощи в Газе
Более 20 человек погибли в результате обстрела израильской армией центра распределения гуманитарной помощи на юге сектора Газа. Об этом сообщает катарский телеканал Al Jazeera.
Как передает ТАСС, по его данным, израильские военнослужащие открыли огонь по мирным гражданам, пытавшимся добраться до центра распределения гуманитарной помощи в Рафахе, расположенном на юге палестинского анклава у границы с Египтом. В результате атаки 23 человека были убиты и более 200 ранены.
18 марта израильская армия возобновила боевые действия в секторе Газа, нанеся по анклаву массированные удары и прервав тем самым установленный в январе этого года режим прекращения огня. Канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху объяснила это отказом радикального палестинского движения ХАМАС от предложений, выдвинутых на переговорах посредниками и спецпосланником президента США Стивеном Уиткоффом, заявив, что цель операции в секторе - освобождение всех заложников. Радикалы возложили ответственность за возобновление боевых действий на Израиль и США.