Փաշինյանը եկեղեցու դեմ պատվեր է կատարում իրեն հոգեհարազատ ոճով. Արմինե Ադիբեկյան
«Եկեղեցու լուծարումը եղել է 2020-ի պատերազմից հետո Ադրբեջանի պահանջներից մեկը, ինչպես Հայաստանի ապառազմականացումը, Արցախի ճանաչումը Ադրբեջանի կազմում, Սփյուռքից հրաժարվելը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Արմինե Ադիբեկյանը։
Նա էլ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի կոչով եկել էր օդանավակայան՝ դիմավորելու ԱՄԷ-ից վերադարձող Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։
Նա հիշեցրեց՝  մի քանի օր առաջ Փաշազադեն հայտարարեց, որ Հայ առաքելական եկեղեցին սպառնալիք է հանդիսանում, և այդ հարցը պետք է լուծվի։
«Դրա հաջորդ օրը Փաշինյանը սկսում է լուծել այդ հարցը։ Մի գեղեցի օր Փաշինյանը զարթնեց ու դարձավ Հայ առաքելական եկեղեցու հետևո՞րդ, սկսեց զբաղվել Կաթողիկոսի անձնական կանքով։ Ոչ, ինքը պատվեր է կատարում իրեն հոգեհարազատ ոճով՝ խորասուզվելով մարդու ինտիմ կյանք»,-ասաց Ադիբեկյանը։

Армине Адибекян: Пашинян просто выполняет заказ против Армянской церкви – в присущем ему стиле
«Упразднение Церкви было одним из требований Азербайджана после войны 2020 года – наряду с демилитаризацией Армении, признанием Арцаха в составе Азербайджана и отказом от Диаспоры», – заявила немногим ранее в беседе с журналистами эксперт по вопросам Азербайджана Армине Адибекян.
По призыву председателя партии «Отечество» Артура Ванецяна Армине Адибекян также находится в ереванском аэропорту «Звартноц», чтобы встретить возвращающегося из ОАЭ Католикоса всех армян Гарегина Второго.
Адибекян напомнила, что всего несколько дней назад глава Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде заявил, дескать, Армянская Апостольская церковь представляет угрозу и этот вопрос должен быть решен.
«На следующий же день Пашинян начал “решать” этот вопрос. В один прекрасный день Пашинян внезапно проснулся последователем Армянской Апостольской церкви и решил заняться личной жизнью Католикоса? Конечно, нет. Он просто выполняет заказ в присущем ему стиле, вторгаясь в личную, интимную жизнь человека», – заявила Адибекян.