Իսրայել-Իրան մահացու պատերազմի 5-րդ օրը. Զոհերի ու վիրավորների թիվն ավելանում է
Իսրայելի ու Իրանի մահացու հակամարտության 5-րդ օրն է։ Իրանում ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր զոհվել է առնվազն 224 մարդ: Իսրայելում զոհվել է 24 մարդ:
Irna գործակալության փոխանցմամբ, Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաքային ասել է, որ Իսրայելի ռեժիմի հարձակումը Իրանի վրա հակասում է միջազգային նորմերին՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունից ակնկալվում է պատասխանատվության ենթարկել Իսրայելի ագրեսորներին և բացահայտորեն դատապարտել նրանց ագրեսիան։
«Իսրայելի ագրեսիան հակասում է բոլոր միջազգային չափանիշներին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և մարդու իրավունքներին։ Նա նաև ասել է, որ 7-րդ գլխի հիման վրա ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշից և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից ակնկալվում է կանխել ագրեսիան, սպառնալիքները կամ խաղաղության խախտումները։ Իրանը ակնկալում է, որ ՄԱԿ-ը, ՄԱԳԱՏԷ-ն և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը գործողություններ կձեռնարկեն և պատասխանատվության կենթարկեն ագրեսորին»,-հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը։
CNN-ը հայտարարել է, որ արաբական և մուսուլմանական 20 երկրների արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հայտարարությամբ դատապարտել են Իսրայելի հարձակումներն Իրանի վրա և լարվածության թուլացման կոչ են արել։
Եգիպտոսի, Հորդանանի, Պակիստանի, Բահրեյնի, Բրունեյի, Թուրքիայի, Չադի, Ալժիրի, Կոմորյան կղզիների, ԱՄԷ-ի, Ջիբութիի, Սաուդյան Արաբիայի, Սուդանի, Սոմալիի, Իրաքի, Օմանի, Կատարի, Քուվեյթի, Լիբիայի և Մավրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարները հայտնել են իրենց «խորը մտահոգությունը տարածաշրջանում վտանգավոր սրման» վերաբերյալ։
Նախարարները հաստատել են պետությունների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաև բարիդրացիության սկզբունքները հարգելու անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով բոլոր կողմերին լուծել իրենց վեճերը խաղաղ ճանապարհով։ Նրանք ընդգծել են միջուկային զենքից և զանգվածային ոչնչացման այլ զենքերից զերծ Մերձավոր Արևելք ստեղծելու կարևորությունը և կոչ արեցին երկրներին միանալ միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին։
Նախարարները շեշտել են, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի դիվանագիտական ճանապարհով և չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով։
Մինչ այդ, ԱՄՆ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը վաղաժամ լքել է G7 գագաթնաժողովը՝ շտապ վերադարձել Վաշինգտոն ու իր թիմին հանձնարարելով հնարավորինս արագ հանդիպել իրանցի պաշտոնյաների հետ: Թրամփը հերքել է, որ մեկնել է հրադադարի շուրջ աշխատելու համար և ասել է, որ «շատ ավելի մեծ» բան է պատրաստում: Թրամփը նաև զգուշացրել է իրանցիներին լքել Թեհրանը՝ ընդգծելով 10 միլիոն բնակիչների համար վտանգը:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ կարծում է, Իսրայելի հարվածները զգալիորեն հետ են մղել Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Իսրայելը թիրախավորել է Իրանի երեք հիմնական միջուկային օբյեկտներ և գիտնականներ, վնասի չափը պարզ չէ։

Israel and Iran trade more strikes on fifth day of conflict
Israel and Iran are trading strikes on a fifth day of conflict, with civilians in flashpoint areas facing waves of attacks. In Iran, at least 224 people have been killed since hostilities began. In Israel, 24 people have been killed, CNN reported.
The foreign ministers of 20 Arab and Muslim countries denounced Israel’s attacks on Iran and called for de-escalation in a joint statement, according to Egypt’s official news agency MENA.
The foreign ministers of Egypt, Jordan, Pakistan, Bahrain, Brunei, Turkey, Chad, Algeria, the Comoros, the UAE, Djibouti, Saudi Arabia, Sudan, Somalia, Iraq, Oman, Qatar, Kuwait, Libya, and Mauritania expressed their “grave concern over the dangerous escalation in the region.”
The ministers “asserted the need to respect the sovereignty and territorial integrity of states and the principles of good neighborliness, urging all parties to settle their disputes by peaceful means,” the statement said.
They also “underscored the importance of creating a Middle East free of nuclear weapons and other weapons of mass destruction,” and urged countries to accede to the Non-Proliferation of Nuclear Weapons treaty.
Israel is not a party to the treaty – an international agreement designed to prevent the spread of nuclear weapons.
The ministers stressed that the conflict should be resolved with diplomacy and “cannot be resolved by military means.”
President Donald Trump is back in the US after leaving the G7 summit early, having directed his team to attempt a meeting with Iranian officials as quickly as possible. Trump denied he left to work on a ceasefire and said something “much bigger” is in the works. Yesterday, Trump warned Iranians to evacuate Tehran, underscoring the danger to its 10 million residents.
Prime Minister Benjamin Netanyahu said he believes Israel’s strikes have significantly set back Iran’s nuclear program. “I estimate we are sending them back a very, very long time,” he said. Israel has targeted three key Iranian nuclear facilities, with the extent of the damage unclear.