Մայր Աթոռ. Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը վարչապետի հակաեկեղեցական գործողությունների հերթական դրսևորումն է
00:20 19/06/2025
Բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանին երկու ամսով կալանավորելու որոշման հրապարակումից հետո Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Քիչ առաջ տեղյակ դարձանք, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, ակնհայտորեն տեղի տալով իշխանության բացահայտ ճնշումներին, որոշել է կալանք կիրառել ազգային բարերար Տիար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ։
Տիար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը վարչապետի հակաեկեղեցական գործողությունների հերթական դրսևորումն է՝ նպատակ ունենալով վախի ու սպառնալիքի կիրառմամբ Հայոց Եկեղեցուն զրկելու հավատավոր իր հոտի աջակցությունից։
Խստորեն դատապարտելով ամոթալի այս վարքագիծը՝ գնահատում ենք այն որպես հարված ինչպես Հայաստանի Հանրապետության վարկին ու հեղինակությանը, այնպես և Հայոց Եկեղեցուն։
Մեր ամբողջական զորակցությունն ենք հայտնում Տիար Սամվել Կարապետյանին և Կարապետյան ընտանիքին՝ հայցելով Տիրոջ օգնականությունն ու պահպանությունը նրանց»։

Первопрестол: Преследование Самвела Карапетяна – очередное проявление антицерковных действий премьера Армении
12:28 19/06/2025
После решения суда об аресте на 2 месяца предпринимателя, главы ГК «Ташир», мецената Самвела Карапетяна с заявлением выступил Первопрестольный Святой Эчмиадзин:
«Немногим ранее стало известно, что уголовный суд общей юрисдикции города Ереван, явно отступив перед открытым давлением со стороны властей Армении, решил избрать в отношении национального благотворителя, г-на Самвела Карапетяна, меру пресечения в виде заключения под стражу.
Осуществляемое в отношении г-на Самвела Карапетяна преследование является очередным проявлением антицерковных действий премьер-министра, направленных на то, чтобы путем страха и угроз лишить Армянскую Апостольскую церковь поддержки ее паствы.
Решительно осуждаем это постыдное поведение, расцениваем его как удар как по репутации и авторитету Республики Армения, так и по Армянской Апостольской церкви.
Выражаем полную поддержку г-ну Самвелу Карапетяну и семье Карапетянов, молясь о помощи и защите Господа для них».