Ակնհայտ է, որ ՀՀ իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ. Օհանյան
11:10 04/07/2025
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը, ում բացակայությամբ ԱԺ-ում քննարկվում է նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին գլխավոչր դատախազի միջնորդությունը, հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Խախտելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի
Հոդված 108-ի՝ «Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու կարգը», 3-րդ կետի պահանջները, այն է՝ «Եթե միջնորդագրում նշված պատգամավորը հարցի քննարկման սկզբում Ազգային ժողովի նիստից ԱՆՀԱՐԳԵԼԻ պատճառով բացակայում է, ապա հարցը քննարկվում է առանց նրա մասնակցության», քպ նախաձեռնությամբ` այսօր Նիկոլ Փաշինյանի դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին՝ առողջական խնդրի պատճառով իմ հարգելի բացակայության պայմաններում։
Հուլիսի 1-ին ԱԺ նախագահին իմ կողմից ուղարկվել է գրություն՝ առ այն, որ չեմ կարող ներկա լինել ԱԺ արտահերթ նիստին, քանի որ հունիսի 27-ից վերականգնողական կենտրոնում ստանում եմ վերականգնողական բուժում, և այն դեռ ընթացքի մեջ է․ գրությանը կցվել է բուժհաստատության տեղեկանքը։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ՝ հետապնդելով երկու հիմնական նպատակ՝ շեղել հանրության ուշադրությունը իրենց իսկ ձեռամբ ստեղծված, մեր պետության դեմ ուղղված ծանրագույն սպառնալիքներից և ադրբեջանական իշխանությունների հետ համաձայնեցված՝ շարունակել հետևողականորեն չեզոքացնել բոլոր այն քաղաքական, հասարակական, զինվորական գործիչներին, բարերարներին, հոգևորականներին, ովքեր պայքարում են հանուն Արցախի, Հայաստանի, հանուն հայ ժողովրդի և նրա հոգևոր արժեքների լինելիության»։

Сейран Оганян: Правящая группа организовала против меня и моих коллег это шоу, преследуя две основные цели
Руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян, в отсутствие которого 4 июля в Национальном Собрании РА обсуждается ходатайство генпрокурора Анны Вардапетян о даче согласия на возбуждение в отношении него уголовного преследования, выступил с заявлением, в котором говорится:
«С нарушением требования пункта 3 статьи 108 (Порядок дачи согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата или лишение его свободы) конституционного закона РА «Регламент Национального Собрания» – «Если в начале рассмотрения вопроса указанный в ходатайстве депутат отсутствует на заседании Национального Собрания по неуважительной причине, вопрос рассматривается без его участия» – сегодня по инициативе «Гражданского договора» прокурор Никола Пашиняна Анна Вардапетян представила ходатайство в Национальное Собрание о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении меня, в условиях моего отсутствия по уважительной причине – по состоянию здоровья.
1 июля я направил спикеру НС письмо о том, что не смогу присутствовать на внеочередной сессии НС, поскольку с 27 июня прохожу восстановительное лечение в реабилитационном центре, и оно продолжается. К письму была приложена справка из медучреждения.
Очевидно, что правящая группа Республики Армения, будучи информированной о моей временной нетрудоспособности, организовала против меня и моих коллег это шоу, преследуя две основные цели:
отвлечь внимание общественности от созданных их же руками серьезнейших угроз нашему государству и, по согласованию с властями Азербайджана, продолжать последовательно нейтрализовать всех тех политических, общественных, военных деятелей, благотворителей, священнослужителей, которые борются во имя Арцаха, Армении, за существование армянского народа и его духовных ценностей».