Ակնհայտ է, որ ՀՀ իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ. Օհանյան
11:10 04/07/2025
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը, ում բացակայությամբ ԱԺ-ում քննարկվում է նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին գլխավոչր դատախազի միջնորդությունը, հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Խախտելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի
Հոդված 108-ի՝ «Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու կարգը», 3-րդ կետի պահանջները, այն է՝ «Եթե միջնորդագրում նշված պատգամավորը հարցի քննարկման սկզբում Ազգային ժողովի նիստից ԱՆՀԱՐԳԵԼԻ պատճառով բացակայում է, ապա հարցը քննարկվում է առանց նրա մասնակցության», քպ նախաձեռնությամբ` այսօր Նիկոլ Փաշինյանի դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին՝ առողջական խնդրի պատճառով իմ հարգելի բացակայության պայմաններում։
Հուլիսի 1-ին ԱԺ նախագահին իմ կողմից ուղարկվել է գրություն՝ առ այն, որ չեմ կարող ներկա լինել ԱԺ արտահերթ նիստին, քանի որ հունիսի 27-ից վերականգնողական կենտրոնում ստանում եմ վերականգնողական բուժում, և այն դեռ ընթացքի մեջ է․ գրությանը կցվել է բուժհաստատության տեղեկանքը։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ՝ հետապնդելով երկու հիմնական նպատակ՝ շեղել հանրության ուշադրությունը իրենց իսկ ձեռամբ ստեղծված, մեր պետության դեմ ուղղված ծանրագույն սպառնալիքներից և ադրբեջանական իշխանությունների հետ համաձայնեցված՝ շարունակել հետևողականորեն չեզոքացնել բոլոր այն քաղաքական, հասարակական, զինվորական գործիչներին, բարերարներին, հոգևորականներին, ովքեր պայքարում են հանուն Արցախի, Հայաստանի, հանուն հայ ժողովրդի և նրա հոգևոր արժեքների լինելիության»։

Opposition Hayastan faction head Seyran Ohanyan on Friday issued a statement condemning the parliament debate launched in his absence to lift his immunity and allow for his prosecution. Ohanyan, who is currently on medical leave, criticized the move as a violation of parliamentary procedures and a politically motivated act.
"On July 1, I formally notified the National Assembly speaker that I would be unable to attend the special session due to ongoing rehabilitation treatment, which began on June 27. I also submitted a medical certificate from the relevant facility confirming my condition," Ohanyan stated.
Despite the formal notification and medical documentation, Prosecutor General Anna Vardapetyan submitted a motion to strip Ohanyan of his parliamentary immunity, which the parliament proceeded to debate without his presence.
"Evidently, the ruling regime, fully aware of my temporary incapacity, staged this political show against me and my colleagues, serving two key purposes: first, to divert public attention from the grave challenges Armenia is currently facing due to their failed policies and second, to systematically neutralize all political, civic, military leaders, benefactors and clergy who defend Artsakh, Armenia, and the spiritual and national values of the Armenian people," reads the statement.