Սա իրավական աբսուրդի հերթական դրսևորումն է. Սամվել Կարապետյանի փաստաբանները՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշման մասին
10:16 09/07/2025
Երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպաններին Վերաքննիչ քրեական դատարանից փոխանցվել է դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշումը: Ս. Կարապետյանի փաստաբանները հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Վերաքննիչ քրեական դատարանում Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքի բողոքարկման շրջանակում տեղի ունեցած ընթացակարգային էական խախտումների վերաբերյալ անդրադարձ կատարվել էր նախկինում ներկայացված հայտարարություններում և հստակ արձանագրվել էր, որ ամենացածր վարկանիշ ունեցող դատավորից արդարադատության ակնկալիքը բացակայում է:
Ցանկանում ենք մեջբերել նշյալ դատական ակտից հատված, որը վերաբերում է Սամվել Կարապետյանին մեղսագրվող արարքի հետ իբրև առնչվելու հիմնավոր կասկածի հերքմանը. «Վերաքննիչ դատարանը գտնում է, որ բարձրացված հարցադրումները շատ ավելի խորն են… ինչին տվյալ դեպքում հիմնավոր կասկածի տեսանկյունից հնարավոր չէ անդրադառնալ...»:
Այսինքն ըստ դատարանի, քանի որ հարցադրումները հիմնավոր կասկածի հերքմանն ուղղված «խորն են», դրա համար ոչ թե արձանագրվում է հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, այլ անփոփոխ է թողնվում դատական ակտը, առանց որևէ բովանդակային իրավական փաստարկ ներկայացնելու: Հենց նման «իրավական» դատողությունների հետևանքով է, որ մասնագիտական հանրույթն արդար դատաքննության ակնկալիք նշված դատավորից չի ունենում, քանի որ սա իրավական աբսուրդի հերթական դրսևորումն է, և սույն գործի քաղաքական հետապնդում հանդիսանալու հերթական տվյալն է:
Ի թիվս այլ փաստարկների, որ սույն գործում ընդհանրապես առկա չէ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածին վերաբերելի որևէ տվյալ, կամ այն, որ մեղադրանքը հերքող Սահամանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի որոշումներն են վկայակոչվել, ուշագրավ է, որ Դատարանը, դրանց ընդհանրապես չանդրադառանալով, չի անդրադարձել նաև այն լայնորեն քննարկված հարցին, որ Գլխավոր դատախազի հաղորդումը չէր կարող դիտարկվել հիմնավոր կասկածի շրջանակում, առավել ևս, երբ այդ հաղորդումը չէր էլ կցվել նյութերին:
Դատավոր Արմեն Դանիելյանն, առանց որևէ իրավական վերլուծության կամ փաստարկի ներկայացման, պարզապես դատական ակտում նշելով ըստ «օբյեկտիվ դիտորդի»՝ գտել է, որ Առաջին ատյանի դատարանի հետևություններն իբր իրավաչափ են: Ինքնին իրավական տեսանկյունից արդարադատության բացակայության հստակ ցուցիչ է կամ ծաղր է իրավունքին, որ ակնհայտ բացարկման ենթակա դատավորը, ով մերժում է բացարկի միջնորդությունը, հղում է կատարում իբր «օբյեկտիվ դիտորդի»:
Ուշագրավ է, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի ամենացածր վարկանիշ ունեցող Դատավորի կայացված դատական ակտի պատճառաբանությունները, թե ինչու Սամվել Կարապետյանը պետք է շարունակի 2025 թվականի հունիսի 18-ից մնալ կալանավորված, բաղկացած են պարզապես երկու էջից, այսինքն նվազագույն կերպով չեն պահպանվել դատական ակտի պատճառաբանվածության պահանջները: Միաժամանակ, քանի որ պարզ էր մասնագիտական հանրույթին, թե ինչ նպատակ էր հետապնդվում Դատախազի վերաքննիչ բողոքով, այն ևս մերժվել է:
Հաջորդիվ կներկայացվեն նախատեսվող դատավարական գործողությունները, այդ թվում՝ հիշատակված դատավորի վերաբերյալ»:

The legal team of detained businessman and philanthropist Samvel Karapetyan has strongly criticized the decision handed down by judge Armen Danielyan of the Criminal Court of Appeals as "yet another manifestation of legal absurdity”.
In a statement on Wednesday, the legal team highlighted a key excerpt from the court ruling exposing the lack of legal reasoning behind the decision to uphold Karapetyan’s detention.
“The Court of Appeals finds that the raised questions are of much deeper nature... which, in this case, cannot be addressed from the perspective of reasonable suspicion.”
“In other words, the court essentially says that because the arguments disproving the existence of reasonable suspicion are "too deep", it chooses not to assess or even acknowledge the absence of reasonable suspicion. Instead, it simply upholds the lower court ruling without presenting any substantive legal justification. It is precisely such so-called ‘legal reasoning’ that has led the professional legal community to conclude that this judge cannot be expected to ensure a fair trial. The decision is yet another indication of legal absurdity and political persecution,” the legal team said.
The defense further notes that the case lacks any connection to Article 422 of the Criminal Code, and claim that decisions by the Constitutional Court and Court of Cassation actually contradict the charges brought against Karapetyan. “The court also failed to address the widely discussed issue that the report submitted by the chief prosecutor, which served as the basis for the accusation, could not constitute reasonable suspicion. Remarkably, the report was not even included in the case materials,” the lawyers stressed.
They  argue that the ruling contains no legal analysis and relies solely on vague references to an "objective observer”, whom the judge cites to justify the lower court’s decision. The defense describes it as either a clear indicator of the absence of justice or outright mockery of the law, especially given that Danielyan also rejected a formal recusal request against himself.
"It's worth noting that the justification provided by the judge with the lowest professional rating regarding Samvel Karapetyan's detention since 18 June is only two pages long. This falls far short of the minimum standards for a well-reasoned judicial act. At the same time, as was evident to the professional community, the true intent behind the prosecution’s appeal was clear and it was also denied,” the statement read.
The lawyers will soon announce the next steps in the legal process, including measures concerning judge Armen Danielyan’s conduct.