Մեր ընկերների նկատմամբ իրականացվող գործողությունները հիշեցնում են խորհրդային ռեպրեuիվ ավանդույթները. ՀՅԴ ՀԵՄ
12:55 11/07/2025
ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական Միությունը դատապարտում է այն փորձերը, որոնց նպատակն է վախեցնել, լռեցնել ու ահաբեկել քաղաքականապես գիտակից, գաղափարական համոզմունքներով առաջնորդվող հայ երիտասարդներին։
Հիշեցնենք, որ  18-ամյա Անդրանիկ Չամիչյանին 2 ամսով կալանավորել է  «Սթրայքբոլ» խաղի սիրահար լինելու համար, «նունը դրել են ահաբեկչության նախապատրաստություն»։
«ԱՆԴՐԱՆԻԿԻՑ ՎԱԽԵՆՈՒՄ ԵՆ
Վերջին օրերին մենք ականատեսն ենք լինում Դաշնակցության և ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական Միության նկատմամբ ուղղված զրպարտչական, վարկաբեկման և մանիպուլյատիվ արշավի, որը ոչ թե հիմնված է իրականության վրա, այլ՝ թելադրված է քաղաքական իշխանության կողմից։
Երիտասարդական Միության անունից խստորեն դատապարտում ենք այն փորձերը, որոնց նպատակն է վախեցնել, լռեցնել ու ահաբեկել քաղաքականապես գիտակից, գաղափարական համոզմունքներով առաջնորդվող հայ երիտասարդներին։
Մեր ընկերների նկատմամբ իրականացվող գործողությունները՝ անօրինական ձերբակալություններ, խուզարկություններ, կեղծ մեղադրանքներ, հիշեցնում են խորհրդային ռեպրեսիվ ավանդույթները։
Երիտասարդներին ձերբակալել խաղային զենքերի, օրենքի սահմաններում ազատ վաճառքի դրված խաղային այլ իրերի ձեռքբերման համար՝ ոչ այլ ինչ է, քան ծաղրի առարկա դարձնել ուժային և հատուկ ծառայություններին։
Հրապարակել 135-ամյա կուսակցության՝ գրեթե նույն տարիքի կարգախոսով շապիկ և պարծենալ «բացահայտված ահաբեկչական գործողություններով» ՝ ոչ այլ ինչ է, քան ազգային ամոթ։
Պետական ապարատը՝ դատախազություն, քննչական մարմիններ, հատուկ ծառայություններ, այս օրերին զբաղված են ոչ թե Հայաստանի գլխին կախված նոր պատերզմի, սպառնալիքների կանխարգելմամբ, հասարակության, սահմանների պաշտպանության առավել ամրացմամբ՝ այլ սթրայքբոլի սիրահարների «բացահայտման և վնասազրծման» լուրջ ու պատասխանատու աշխատանքով։
Մենք հպարտ ենք մեր ընկերներով, ովքեր պատվի ու սկզբունքի հարց են համարում պայքարը հանուն հայրենիքի, և ոչ մի կարծրատիպ, սպառնալիք կամ զրպարտություն չի կոտրի այդ կամքը։
ՀՅԴ երիտասարդությունը շարունակում է իր գաղափարական, քաղաքական ու կրթական պայքարը՝ պատասխանատվությամբ, ազնվությամբ ու համարձակությամբ։ Իսկ այս շինծու գործընթացները ոչ թե կվախեցնեն, այլ նոր համոզմունք ու իմաստ կտան մեր պայքարին և կապահովեն մեր գաղափարական ընկերների և համակրների համախմբումը»,- նշված է ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության հայտարարության մեջ։

Молодежный союз АРФД: Действия в отношении наших друзей напоминают советские репрессивные традиции
Молодежный союз Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД) в Армении осуждает попытки запугивания и террора в отношении политически сознательной армянской молодежи, которая руководствуется идеологическими убеждениями.
Напомним, ранее адвокат Рубен Меликян сообщил, что решением суда член молодежного крыла АРФД Андраник Чамичян был заключен под стражу сроком на два месяца. «Ничего непредсказуемого не произошло.18-летнего Андраника Чамичяна арестовали на 2 месяца только за то, что он увлекался игрой в Страйкбол. Расценили это как „подготовку теракта”», – указал он.
«В последние дни становимся свидетелями клеветнической, манипулятивной и дискредитирующей кампании против АРФД и ее Молодежного союза, которая не основана на реальности и продиктована политической властью.
От имени Молодежного союза решительно осуждаем попытки запугивания и террора в отношении политически сознательной армянской молодежи, которая руководствуется идеологическими убеждениями.
Осуществляемые в отношении наших друзей действия – незаконные аресты, обыски и ложные обвинения – напоминают советские репрессивные традиции.
Задерживать молодых людей за приобретение игрового оружия и других свободно продаваемых в рамках закона предметов – не что иное, как превратить в предмет насмешек силовые структуры и спецслужбы.
Публиковать снимок футболки с лозунгом 135-летней партии и хвастаться "раскрытием подготовки террористических актов" – не что иное, как национальный позор», – говорится в заявлении Молодежного союза АРФД.
«Государственный аппарат – прокуратура, следственные органы, специальные службы – в эти дни занят не предотвращением нависшей над Арменией новой войны и угроз, не укреплением защиты общества и границ Армении, а серьезной и ответственной работой по «выявлению и нейтрализации» любителей Страйкбола.
Мы гордимся нашими товарищами, для которых борьба во имя Родины – вопрос чести и принципов, и никакие стереотипы, угрозы или клевета не сломают эту волю.
Молодежь АРФД продолжает свою идеологическую, политическую и образовательную борьбу – с ответственностью, искренностью и смелостью. А эти сфабрикованные процессы не испугают нас, а придадут нашей борьбе новое убеждение и смысл, обеспечат консолидацию наших идейных товарищей и сторонников», – подчеркивается в заявлении Молодежного союза АРФД.